Axios: Trumpék titokban tárgyaltak a Hamásszal

536

A Trump-kormányzat közvetlen tárgyalásokat folytat a Hamásszal, amelyek célja a Gázában fogva tartott amerikai túszok szabadon bocsátása, illetve egy szélesebb körű megállapodás a háború befejezéséről – írta az Axios az ügyre rálátó két forrására hivatkozva.

A titkos tárgyalásokat Trump megbízottja, Adam Boehler vezeti. Az Egyesült Államok még soha nem lépett közvetlenül kapcsolatba az általa 1997 óta terrorcsoportként definiált Hamásszal. A tárgyalások az elmúlt hetekben Dohában zajlottak, de megállapodásra még nem vezettek, írja a lap. Januárban a Hamász egyik magas rangú tisztviselője nyilvánosan beszélt arról, hogy készek a párbeszédre a Trump-kormányzattal.

Gázában még egy amerikai túszt tartanak fogva, aki vélhetően életben van, a 21 éves Edan Alexandert. A Hamásznál van ezenkívül négy amerikai-izraeli túsz holtteste is. A Fehér Ház és az izraeli miniszterelnöki hivatal nem reagált az Axios megkeresésére.

Izrael pár napja leállította a segélyek bejuttatását a Gázai övezetbe, miután kiderült, hogy a Hamász nem egyezett bele a január közepe óta tartó tűzszüneti megállapodás első szakaszának meghosszabbításába.

A január közepén elfogadott és 19-én életbe lépett gázai tűzszüneti megállapodás három fázisából csak az első tartalmaz konkrét vállalásokat, a második két fázisról inkább csak keretmegállapodás született a Dohában és Kairóban közvetítők útján folyó egyeztetéseken. Az első, hathetes fázis március 1-én járt le, méghozzá anélkül, hogy a Hamász és Izrael meg tudott volna egyezni a tartós tűzszünetet és az izraeli csapatkivonást rögzítő második fázisról.

Az első fázis fő tartalmi eleme az embertelen gesztusokkal és feszültségekkel tarkított fogolycsere volt: ennek értelmében a Hamász az elmúlt hat héten hat körben összesen 33 foglyot engedett szabadon a 2023 október 7-i terrortámadás során elfogott izraeliek közül; cserébe Izrael mintegy 1900, börtönökben ülő palesztint engedett el. Gázában jelenleg 70 izraeli túsz maradhatott, legalább felük azonban már valószínűleg nem él (azonban szokásaihoz híven Izrael a holttestek visszaszerzéséért is nagy erőket mozgósít). Az első fázis feltételei között szerepelt a korábban csak csordogáló segélyszállítmányok felpörgetése is, melyeknek kulcsszerepe van a humanitárius katasztrófába taszított mintegy 2,2 millió gázai lakos túlélésében.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!