Miben vannak a demokraták? – így próbál küzdeni Trump ellenzéke

Miben vannak a demokraták? – így próbál küzdeni Trump ellenzéke
Al Green képviselő botját emelve zavarja meg Donald Trump kongresszusi beszédét 2025. március 4-én – Fotó: Win McNamee / POOL / AFP

427

Amikor Donald Trump múlt héten elmondta hazugságokkal és csúsztatásokkal teli beszédét a kongresszus két háza előtt, a Demokrata Párt vezetése „erőteljes, eltökélt és méltóságteljes” jelenlétet várt volna el tagjaitól, és „ünnepélyesen komoly” választ az amerikai elnök beszédére. Azonban amit valójában csináltak csak azt tette nyilvánvalóvá, hogy fogalmuk sincs arról, hogyan akarják felvenni a küzdelmet a többször a normákat és törvényeket átlépő Trumppal, és nincsen semmilyen egységes stratégiájuk a republikánusok kongresszusi többségével szemben.

  • Voltak, akik azzal tiltakoztak, hogy egységes színű ruhákat vettek fel.
  • Mások kis táblácskákat emeltek a magasba.
  • Voltak, akik a beszéd közben kivonultak a teremből,
  • míg egyesek el sem mentek meghallgatni.
  • A nagy többség pedig csak csendben ült, és egyszer sem tapsolt.

A Trump beiktatása óta egyre inkább határozott fellépést sürgető baloldali szavazóbázis döbbenten és értetlenül nézte a demokrata képviselők és szenátorok még baloldali humoristák által is kifigurázott lépéseit. A hangosabbak csak egy demokrata politikus akcióját ünnepelték, a 77 éves Al Green kongresszusi képviselőjét, aki botját felemelve zavarta meg Trump beszédét, és végül a republikánus házelnök utasítására kivezettették a teremből. Al Green újságíróknak azt mondta, azért csinálta, hogy „az emberek lássák, van pár ember, aki hajlandó szembeszállni” Trumppal.

A demokrata szavazóbázis egy része ünnepelte kiállását, hősnek kiáltva ki tiltakozása miatt, de a demokrata pártvezetés már nem így értékelte, és két nappal később, amikor a republikánus többségű képviselőház megrovásban részesítette, tíz demokrata képviselő is megszavazta azt. Amikor Green akciójáról kérdezték, Hakeem Jeffries, a demokrata frakció vezetője közölte, hogy „a demokraták nagy többsége visszafogott volt, és meghallgatta az elnök beszédét, amivel persze erőteljesen nem értünk egyet”.

Valamit várnak tőlük, csak kérdés, hogy mit

A Trump elnökségét az amerikai demokrácia lerombolásának tartó demokrata szavazók azonban egészen más véleményen voltak. „Gratulálok demokraták, átvertek titeket mint a tökfilkókat, de legalább tisztelitek az elnöki hivatalt, vagy valami ilyen hülyeség” – írta közösségi oldalán Jamelle Bouie, a New York Times véleményrovatának állandó szerzője, aki a ruhaválasztással történő tiltakozásra reagálva közölte, hogy „ezek az emberek reménytelenek”.

Sok demokrata szavazó érzéseit Steven Colbert humorista foglalta össze a Trump beszédéről szóló monológjában, amiben kifigurázta a kis tiltakozó táblácskákat lebegtető politikusokat: „Így tudod megmenteni a demokráciát, csendes ellenkezéssel”. Majd bemutatta saját tábláját, amire az volt írva:

„Próbáljatok meg csinálni valamit.”

Ezt Trump beiktatása óta követelik a demokrata aktivisták és liberális gondolkodók a Demokrata Párt politikusaitól, akik az elnökválasztási vereség óta nem tudtak kidolgozni egy egységes stratégiát arra, hogyan lépjenek fel. Közben az elnök szédítő sebességgel látott neki programja megvalósításának, sokszor évtizedes normákat átlépve és törvényeket megszegve, a képviselőházban és a szenátusban is többségben lévő republikánus politikusok szinte teljes támogatása mellett.

Az elnökválasztás előtt a demokraták több mint egy éven át kongatták a vészharangot, hogy Trump az amerikai demokráciára leselkedő veszély, aki többük szerint egy autoriter rendszer kiépítését tűzte ki céljául. Az amerikai baloldal és a Trump ellen küzdő konzervatívok pontosan ezt látják megvalósulni, és értetlenül nézik, hogy a demokrata politikusok ezt csak figyelik, és nem csinálnak semmit annak megakadályozására.

Az amerikaiak azt akarják látni, hogy a demokraták valamennyire harcolnak, nem érdeklik őket az illemszabályok és az udvariasság, mondta a New York Timesnak Sawyer Hacket demokrata stratéga, aki szerint nem azt akarják a kongresszusi képviselőiktől, hogy tiltakozzanak, hanem akciót. A demokraták fő szavazóbázisának egy jelentős része dühös és aggódik, látva, hogy mi történik, és „kétségbeesve várja, hogy a demokraták harcoljanak”, mondta a Washington Postnak David Axelrod politikai stratéga, Barack Obama egykori főtanácsadója.

Demokrata törvényhozók táblákkal tiltakoznak, miközben Donald Trump elnök beszédet mond a kongresszus együttes ülésén 2025. március 4-én – Fotó: Tom Brenner / The Washington Post / Getty Images
Demokrata törvényhozók táblákkal tiltakoznak, miközben Donald Trump elnök beszédet mond a kongresszus együttes ülésén 2025. március 4-én – Fotó: Tom Brenner / The Washington Post / Getty Images

Ugyanakkor szerinte hosszú távon nem lenne célravezető olyan taktikát alkalmazni, amit több radikálisabb republikánus képviselő alkalmazott korábban. Azt mondta, nem hatékony, ha úgy tűnik, a demokraták szerint a szövetségi bürokrácia minden eleme rendben volt, „nincs helye reformnak vagy hatékonyságnövelésnek”. Azt is kiemelte, hogy nagyon nehéz helyzet, amíg nincs a pártnak egy vezetője, egy fő jelöltje, ami szerinte még néhány évig nem oldódik meg.

A demokrata politikusok azzal védekeznek, hogy nem tudnak sok mindent tenni, mert kisebbségben vannak, de az aktivisták ezt a magyarázkodást nehezen fogadják el. Ezra Levin, az Indivisible aktivista csoport társalapítója a Washington Postnak azt mondta, nem ért egyet azzal, hogy a „stratégiai hallgatás és a kormány irányítását átvevő fasisztákkal való együttműködés jó stratégia lenne”.

Az Obama elnöki programját nagy sikerrel akadályozó Mitch McConnel a szenátus republikánus frakciójának vezetője sose tette fel a kezét, hogy „kisebbségben vagyunk, nincs hatalmunk”, pedig akkor a demokratáknak nagyobb többségük volt a szenátusban, mint most a republikánusoknak, mondta Levin a Guardiannak.

Tenni vagy nem tenni

Hogy mit is kéne csinálniuk, arról mindenkinek megvan a véleménye. A legradikálisabb James Carville veterán demokrata stratégának, aki a New York Timesban megjelent véleménycikkében arra biztatta a Demokrata Pártot, hogy „dobják fel a talpukat, és tettessék halottnak magukat”. Azaz ne csináljanak semmit, mert az inkompetens Trump-kormányzat elkerülhetetlen kudarcra van ítélve, és amikor összeomlik, és a választók ellenük fordulnak, akkor „hiénafalkaként ugorjunk a torkuknak”.

A Demokrata Párton belül többen is arra számítanak, hogy Trump szélsőséges és túlzó lépései miatt a választók a republikánusok ellen fordulnak, és a 2026-os kongresszusi választáson a demokraták kerülnek többségbe a képviselőházban és a szenátusban is. Közben a párt vezetése azt a belső közvélemény-kutatások és fókuszcsoportos felmérések adataira alapozó stratégiát követi, hogy kizárólag a gazdaság helyzetével, különösen az áremelkedéssel foglalkozzanak a szavazatszerzéshez, és ne ideológiai kérdésekkel.

Ezt mutatta be a Trump kongresszusi beszédére adott hivatalos demokrata választ adó Elissa Slotkin mérsékelt demokrata szenátor, aki visszafogott kongresszusi felszólalásában az emelkedő árakkal foglalkozott, és azzal, hogy az elnök gazdasági intézkedései mennyire megnehezítik az amerikaiak életét. Axelrod is egyetértett Slotkin beszédének hangsúlyaival, szerinte azt világossá tette, hogy a valóban szükséges reformoknak nem állnak majd útjába.

Progresszív kedvencek, mint Bernie Sanders szenátor és Alexandria Ocasio-Cortez képviselő és a Trump-ellenállás legújabb kedvence, Jasmine Crockett képviselő közben a teljes letámadás stratégiáját választotta, és erőteljesen kritizálják a Trump-kormányzatot. „Senki sem fogja hallani az unalmas üzeneted a paradicsom áráról, miközben egy puccs történik, vissza kell támadni” – mondta a Guardiannek Ezra Levin.

Van, aki mindkét stratégiát egyesíti, és a baloldali törzsválasztók örömére keményen támadja Trump demokráciát leépítő lépéseit, miközben gazdasági döntéseinek következményeit is a középpontba helyezi.

A milliárdos kormányzó, aki elnökjelölt lehet

Az elnökválasztás után Illinois állam kormányzója, J.B. Pritzker vált Trump egyik leghangosabb ellenfelévé, aki egymás után vesz részt országos rendezvényeken, és állandó szereplőjévé vált az országos televízióknak és népszerű podcastoknak. És nem fél erős kijelentéseket tenni. A The View című műsorban kijelentette, hogy amit Trump csinál az alkotmányos demokrácia lerombolásával, „az történt a náci Németországban”.

Évértékelő beszédében az illinois-i kongresszusban kijelentette, hogy az alkotmányra tette le az esküjét. „Amerikában nincsenek királyaink, és nem akarok térdre borulni egy előtt” – jelentette ki. „Gondoljanak arra, hogy a náciknak egy hónapra, három hétre, két napra, nyolc órára és negyven percre volt szükségük az alkotmányos köztársaság felszámolására” – tette hozzá azoknak címezve, akik szerint túlzásokba esett.

J.B. Pritzker a Demokrata Párt illinois-i elnökjelölő gyűlésén 2024. augusztus 20-án – Fotó: Joe Raedle / Getty Images
J.B. Pritzker a Demokrata Párt illinois-i elnökjelölő gyűlésén 2024. augusztus 20-án – Fotó: Joe Raedle / Getty Images

Ugyanakkor még a demokrata establishment árakra koncentráló üzeneteit erőteljesen kritizáló liberálisok is dicsérik, mert közérthetően hívja fel a figyelmet arra, hogy hiába ígérte Trump az árak csökkenését, ennek pont az ellenkezője történik. Ezt mutatta meg az elnök kongresszusi beszédére adott válaszában is, ahol egy perc alatt, hatásosan sorolta fel, hogy Trump vámjai miatt mi mindennek fog emelkedni az ára.

A tőzsdéken az elmúlt napokban tapasztalható bizonytalanság oka elsősorban az, hogy a befektetők Trump vámpolitikája miatt tartanak az elszabaduló inflációtól és a fogyasztás visszaesésétől. Annak a lehetőségét, hogy az amerikai gazdaságot is megüti a vámháború egy múlt heti interjúban Trump maga sem zárta ki.

J.B. Pritzker azért is könnyebben támadhatja Trumpot, „mert egy megnyerő milliárdos”, mondta az NBC Newsnak Jaimey Sexton chicagói demokrata stratéga. Pritzker az egyik leggazdagabb amerikai család tagja, a Forbes szerint 3,7 milliárd dollár a vagyona.

A kétpártiság szószólójából a demokrácia harcosa

Pritzkerhez hasonlóan Chris Murphy szenátor is Trump kemény bírálatát választotta, pedig eddig leginkább arról volt ismert, hogy a színfalak mögött törekedett együttműködésre republikánus kollégáival. Ő sem hajlandó addig várni, amíg Trump döntései annyira felbőszítik a választókat, hogy jövő ősszel demokratákat választanak be a kongresszusba. „Nincs még egy évünk arra, hogy megküzdjünk a demokrácia megsemmisítésének kísérletével, a demokráciánk már hat hónap múlva is megszűnhet” – mondta az NBC Newsnak.

A közösségi oldalakon kezdte el terjeszteni az üzenetét, miszerint Trump véget akar vetni a jogállamiságnak, hogy milliárdosok korrupt kleptokráciáját hozza létre. Facebook-hirdetésekre többet költ, mint az elmúlt öt évben összesen, folyamatosan posztol az X-re, rövid videói a TikTokon terjednek, követőinek száma megduplázódott az Instagramon, és egymás után adja az interjúkat a politikai influenszereknek.

És közben kiállt a Demokrata Pártban gazdasági populizmus miatt radikálisnak bélyegzett Bernie Sanders mellett. A munkásosztály érdekeit védelmező, és a milliárdosok ellen küzdő, ingyenes felsőoktatást és állami egészségügyi ellátást szorgalmazó vermonti szenátor jelenleg oligarchiaellenes körúton járja az országot, ahol rendszeresen több ezer fős dühös tömeg várja republikánus választási körzetekben.

Murphy az NBC Newsnak és a New York Timesnak azt mondta, hogy a Demokrata Párttól hiba volt radikálisnak és megosztónak beállítani a szociáldemokrata vermonti szenátort, aki sok olyan emberhez szól, akik Donald Trumpra szavaztak, de akiket át lehetne csábítani a demokrata táborba. „Most van rá esély, hogy nem lesznek szabad és tiszta választások 2028-ban. Csak azzal foglalkozunk, azt kell biztosítanunk, hogy ez ne történhessen meg” – jelentette ki.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!