Tévesen Magyar neve is felkerült egy EP-határozatra, ami miatt a Fideszből a javítás óta is háborúpártizzák

Tévesen Magyar neve is felkerült egy EP-határozatra, ami miatt a Fideszből a javítás óta is háborúpártizzák
Magyar Péter felszólal az Európai Parlament 2025. március 12-i szavazásánál – Fotó: Philippe Stirnweiss / Európai Parlament / Európai Unió

1829

„Magyar Péternek mostantól papírja van arról, hogy további háborút akar, és ezt saját aláírásával szentesítette” – írta szerdán Facebookra Dömötör Csaba. A Fidesz képviselője egy képet is mellékelt egy határozati javaslat borítójával, ahol a benyújtók között kiemelve ott van Magyar Péter neve. „Arról van szó, hogy a néppárti-baloldali nagykoalíció az Európai Parlamentben határozat-tervezetet nyújtott be az e heti plenárisra. A szerzők között ott virít Magyar Péter neve is. A szöveg elvileg az európai védelemről szól, de valójában az eddigi legsúlyosabb háborús állásfoglalás.” Többek között „azt írják, hogy Európa jövője az ukrán hadszíntéren dől el, ezért még több fegyvert és lőszert kell küldeni”.

„Az Európai Parlament elnöke kimondta, hogy megint hazudtak Orbán janicsárjai” – vágott vissza Magyar Facebookon. „Az aljas hazug rogáni propaganda ma épp azzal támad, hogy olyan dokumentumot támogattam az aláírásommal, amely fegyverszállításról és a háború meghosszabbításáról szól. A fideszes hazugsággal csak az a probléma, hogy ehhez a határozathoz sosem adtam a nevem. Az Európai Parlament egyik alkalmazottja hamisította a dokumentumra a nevem. Jelenleg már a legmagasabb szinten zajlik az európai parlamenti vizsgálat, hogy kiderüljön, hogy az aláírásomat a Fidesz Frakció egyik embere hamisította, vagy éppen más az ő felbujtásukra” – állította.

Közben Molnár Csaba DK-s képviselő azt rótta fel a Tiszának, hogy a Fidesszel és a Mi Hazánkkal együtt nem szavazott meg egy határozatot Ukrajna támogatásáról. „A magyar jobboldal tehát egységes abban, hogy nem áll ki a megtámadott ukrán nép mellett, nem ítéli el az agresszort, nem segít megvédeni Ukrajnát és ezzel egész Európát. Megint összeállt a Fidesz, a Tisza és a Mi Hazánk fura koalíciója.” A tiszások a képviselő szerint a teremben voltak, de nem voksoltak.

Az EP-elnök elismerte a hibát, a tiszások nem szavaztak, a Fidesz nem állt le

Az Európai Parlamentben szerdán egy kifejezetten Ukrajna támogatásáról és egy, az EU védelempolitikai „fehér könyvéről” szóló határozatról is szavaztak. Molnár előbbiről, Dömötör és Magyar utóbbiról írt, de a kettő között van némi tartalmi átfedés. Jogi következménye egyik dokumentumnak sincs, csak az EP véleményét tükrözik. Az uniós külügyekről a tagállamok döntenek egyhangúlag. (A fehér könyv még meg sem jelent, várhatóan a jövő héten hozza nyilvánosságra az Európai Bizottság.)

Roberta Metsola EP-elnök a fehér könyvről szóló szavazás elején hivatalosan is bejelentette, hogy hibáról van szó, az állásfoglalási indítványon nem is szerepel már Magyar neve.

A Tisza elnöke magyarázatot követelt, hogyan lehetett rajta a dokumentumon, amit nem írt alá, és garanciát, hogy ilyen nem lesz többet, mert már most is megtámadta emiatt az „Orbán- és Fidesz-propaganda”.

A hiba elismerése és javítása után órákkal mégis „a Tisza Párt őszödi beszédéről” küldött levelet a Fidesz sajtóirodája, benne Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatójának Facebook-bejegyzésével, hogy a dokumentum „egyik szerzője Brüsszel Péter”. Dömötör arról írt, hogy „Magyar Péter lebukott. Tagadásba menekül, miután írásban is hűségesküt tett Ukrajnának és annak, hogy folytatódjon a háború”, de „hiába teszi, mert egy ilyen állásfoglalásra nem kerülhet rá csak úgy valakinek a neve. Szigorú eljárás vonatkozik erre. Az említett állásfoglalás jó ideje nyilvános, bárki elolvashatta az Európai Parlament oldalán. Csak azóta próbálják az aláírás tényét letagadni, hogy ma délelőtt sajtótájékoztatót tartottunk.” Szerinte Magyar a felszólalása után pár perccel kifelé menet „a szokásos tónusában nekünk rontott”: „ki fogja deríteni, hogy melyik fideszes képviselő (!) hamisította rá az aláírását az előterjesztésre”.

A szavazási jegyzőkönyv alapján a tiszások a fehér könyvről és az Ukrajnáról szóló határozat végszavazásánál sem adtak le voksot. A Fidesz-KDNP szavazó képviselői és Borvendég Zsuzsanna a Mi Hazánkból mindkettőnél nemet, a DK-sok igent nyomtak.

Az EU gondoskodjon a saját biztonságáról

A fehér könyvről szóló állásfoglalást 419 szavazattal, 204 ellenében és 46 tartózkodás mellett fogadták el. A szöveg az EP közleménye szerint kimondta:

az EU fordulópont előtt áll, az európai biztonságot fenyegető fenyegetésekkel és támadásokkal szemben a szokásos megközelítés már nem járható út.

Felszólította az EU-t, hogy sürgősen cselekedjen és gondoskodjon a saját biztonságáról. Konkrét javaslatokat vár a leendő fehér könyvtől, hogy lehetővé tegye a „valóban áttörést jelentő és szükséges erőfeszítéseket” és a „háborús helyzetekben alkalmazotthoz hasonlóan” intézkedjen. Üdvözölte a nemrég előterjesztett uniós fegyverkezési tervet is, de „haladéktalanul fel kell tárni a további finanszírozás megtalálására szolgáló innovatív megoldásokat”.

Az európai béke és stabilitás elérése érdekében az EU-nak támogatnia kell Ukrajnát, és magának is rugalmasabbá kell válnia a szöveg szerint. Az EP felszólította a tagállamokat, a nemzetközi partnereket és a NATO-szövetségeseket, hogy oldjanak fel minden korlátozást az Ukrajnába szállított nyugati fegyverrendszerek alkalmazása alól orosz területen lévő katonai célpontok ellen. Oroszország – amelyet szövetségesei, Belarusz, Kína, Észak-Korea és Irán támogatnak – „jelenti a legjelentősebb közvetlen és közvetett fenyegetést az EU-ra és annak biztonságára”. „A mostani a hidegháború vége óta a legsúlyosabb, Európa területi integritását érintő katonai fenyegetés.”

Donald Trump egyesült államokbeli kormányzata fokozta az aggodalmakat az USA Oroszországgal, a NATO-val és az európai biztonsággal kapcsolatos jövőbeli álláspontja miatt, mondta ki a szöveg, ami határozottan elítélte a Grönland elleni fenyegetéseket.

Az állásfoglalás hangsúlyozta az EU-NATO együttműködés fontosságát, de egy olyan teljes értékű európai pillér kialakítását is szorgalmazta az észak-atlanti szervezetben, amely képes önállóan cselekedni, amikor csak szükséges. Támogatta az áttérést az egyhangúságról a minősített többségre védelmi területen hozott uniós döntéseknél, kivéve a végrehajtó felhatalmazással rendelkező katonai műveleteket.

A határozat végleges változata „elítéli az egyik tagállam által az Európai Békekeret működése terén alkalmazott vétót”: az EU-n kívüli szállításokat Ukrajnába már elvitt katonai eszközök, fegyverek után a magyar kormány tartja fel változatos indokokkal.

Üdvözölték az ideiglenes tűzszünet tervét

Az Ukrajnáról szóló állásfoglalást 442 szavazattal, 98 ellenében és 126 tartózkodás mellett fogadták el.

Az EP a testület közleménye szerint üdvözölte a harminc napos ukrajnai tűzszünet tervét, amit az USA javasolt és Ukrajna elfogadott. A határozat elvárja, hogy ebbe Oroszország is beleegyezzen, hagyjon fel az ukrán polgári lakosság, infrastruktúra és terület elleni támadásokkal.

A szöveg szerint most az EU és tagállamai Ukrajna elsődleges stratégiai szövetségesei, és meg kell őrizniük a legnagyobb adományozóként betöltött szerepüket, miután az Egyesült Államok álláspontja „nyilvánvalóan megváltozott” Oroszország háborújáról, és „többek között nyíltan Ukrajnát hibáztatja a folyamatban lévő háborúért”. A szöveg megdöbbentőnek tartotta, hogy az USA kormányzata Oroszország felé „elnéző”, szövetségeit pedig ellenségesen kezeli.

Ukrajna önvédelemhez való jogának fenntartásához az EU-nak és tagállamainak jelentősen növelniük kellene az országnak nyújtott, nagyon is szükséges támogatásukat, mondta a jogi következmények nélküli állásfoglalás. Az uniós szankciókkal befagyasztott orosz állami vagyont el kellene kobozni, Ukrajna védelmére és újjáépítésére fordítani.

A szöveg szerint az EU nélkül nem tárgyalhatnak az európai biztonságról. Üdvözölte a „tettre készek koalíciójának” elindítását, hogy egy esetleges békemegállapodás végrehajtását Európa vezesse.

A végleges változat „határozottan elítéli a magyar kormányt, amiért azzal fenyeget, hogy blokkolja az uniós szankciós keret megújítását, valamint korlátozza a helyzet súlyosságával arányos megfelelő uniós válaszlépéseket; felhívja a tagállamokat, hogy használjanak fel minden rendelkezésre álló eszközt a magyar kormány általi újabb vétók megakadályozására”.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!