Grönland Grönland marad! – A sziget több városában is tüntettek Trump ellen

Grönland Grönland marad! – A sziget több városában is tüntettek Trump ellen
Tüntetők az Egyesült Államok grönlandi konzulátusa előtt 2025. március 15-én Nuukban, Grönlandon / Fotó: Christian Klindt Soelbeck / Ritzau Scanpix / Reuters

1192

Több százan tüntettek az 57 ezer lakosú Grönlandon szombaton, tiltakozásképp az ellen, hogy az Egyesült Államok átvegye az ellenőrzést a sziget felett. A Deutsche Welle cikke szerint a fővárosban, Nuukban grönlandi zászlóval és többek között „Tiszteld Grönland szuverenitását”, „Nem vagyunk eladók” és „Make America Go Away” transzparensekkel vonultak fel az emberek (utóbbi Trump kampányszlogenjére utal). A sziget más városaiban is voltak tüntetések.

A tüntetésen politikusok is részt vettek, Jens-Frederik Nielsen, a napokban tartott parlamenti választásokon győztesként kikerülő jobbközép Demokraatit párt vezetője a leköszönő miniszterelnökkel, Múte B. Egede-vel vezette a demonstrálókat az amerikai konzulátus felé. Nielsen a dán állami rádiónak azt nyilatkozta, az autonómiájukat és a szabadságukat soha nem fogják vitára bocsátani, „a legkisebb esély sincs arra”, hogy arról fog beszélni Trumppal, hogy Grönland az USA része marad. „Grönland Grönland marad”, jelentette ki.

Pénteken a helyi parlament öt pártjának vezetői közös nyilatkozatban utasították el Donald Trump amerikai elnök Grönlandra vonatkozó megjegyzéseit. Az állásfoglalásban a pártelnökök azt írták, nem tudják elfogadni a Grönland annektálására és ellenőrzésére vonatkozó, visszatérő kijelentéseket, és elfogadhatatlannak tartják ezt a magatartást. Trump kedden az Ovális Irodában arról beszélt, szerinte Grönland annektálása „meg fog történni”, Mark Rutte NATO-főtitkárnak pedig azt mondta, majd egyeztetniük kell a szigetről.

Trump tavaly decemberben lebegtette be először, hogy szeretné megszerezni a világ legnagyobb szigetét az Egyesült Államoknak, és ezzel a világ figyelmét Grönlandra irányította. Főleg az amerikai elnök megjegyzéseinek köszönhetően soha nem látott nemzetközi figyelem mellett tartották kedden a parlamenti választásokat Grönlandon. A nemzetközi sajtóban a terület Dániától való esetleges függetlenedésének kérdése került ugyan a középpontba, de a terület sok választójának szemében ez csak másodlagos kérdés volt.

Dánia az 1700-as évek óta uralja Grönlandot, a második világháború után több lépcsőben egyre több autonómiát adva neki, és 1979 óta van saját parlamentje és kormánya is, de továbbra is a Dán Királyság autonóm külterülete, és külpolitikáját Dánia irányítja. Grönland 2009 óta rendelkezik azzal a joggal, hogy kikiáltsa a teljes függetlenségét, ám gazdasági függősége – különösen a halászati ipar és a Dánia által nyújtott éves támogatások révén – eddig visszatartotta ettől. Grönland helyzetéről itt írtunk részletesebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!