Európai Parlament: A tagállamok hajtsák végre a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatait

1550

Az Európai Parlament (EP) felhívja a tagállamokat, hogy tartsák tiszteletben és hajtsák végre a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC), valamint szervei határozatait egy szerdán megszavazott állásfoglalás szerint. Az emberi jogok és a demokrácia helyzetéről szóló, közvetlen jogi következmények nélküli dokumentumot épp azelőtt fogadták el, hogy Benjámin Netanjahu Budapestre érkezne.

Az izraeli kormányfővel szemben tavaly a Gázai övezet szándékos kiéheztetésének vádjával nemzetközi elfogatási parancsot adott ki a hágai törvényszék. Orbán Viktor ezután hívta meg Netanjahut, a magyar kormány pedig jelezte, hogy figyelmen kívül hagyja a hágai testület döntését, amit abszurdnak és szégyenteljesnek nevezett. (A látogatásról bővebben itt írtunk.)

Az EP állásfoglalása

„sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság egyes tagállamai nem hajtották végre a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsait”, ami aláássa a munkáját.

Felhívja az EU-t, hogy sürgesse a nem uniós országokat, köztük főbb partnereit, hogy ismerjék el a Nemzetközi Büntetőbíróságot. Az elfogadott szöveg szerint „az EU alapvető fontosságú, független és pártatlan joghatósági intézményekként határozottan támogatja a Nemzetközi Bíróságot és a Nemzetközi Büntetőbíróságot a nemzetközi igazságszolgáltatás számára különösen nagy kihívást jelentő időszakban”.

Hangsúlyozza, hogy „nem szabad a Nemzetközi Büntetőbíróságot politikával átitatni, mivel a bíróságba vetett bizalom gyengül, ha visszaélnek megbízatásával”. A „legkritikusabb szavakat használva különösen elítéli a Nemzetközi Büntetőbíróság és személyzete ellen bevezetett vagy tervezett politikai támadásokat, szankciókat és egyéb kényszerítő intézkedéseket”.

Az állásfoglalás a nők jogainál és a nemek közötti egyenlőségnél üdvözli az EU csatlakozását az isztambuli egyezményhez, és „határozottan ösztönzi a még kimaradó tagállamokat, hogy további késlekedés nélkül ratifikálják” a dokumentumot. (Az ilyen országok közé tartozik Magyarország is.)

A szöveg „elítéli a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, nem bináris, interszexuális és queer (LMBTIQ+) személyek ellen irányuló, világszerte elterjedt emberi jogi jogsértéseket, köztük a megkülönböztetést, az üldöztetést, az erőszakot és az emberölést, a megbélyegzést, a gyűlölet-bűncselekményeket, a gyűlöletbeszédet, az átnevelő terápiákat, az interszexuális nemi szervek megcsonkítását és a szexuális bántalmazást.” Rendkívül aggasztónak tartja az ellenük szóló narratívák és jogszabályok terjedését. (A nyilvános Pride-ot gyakorlatilag betiltó magyar törvénymódosításról épp szerdán vitázott az EP.)

A testület „elítéli az új és kialakulóban lévő technológiák, például az arcfelismerő technológia és a digitális megfigyelés kényszerítő eszközként való alkalmazását, valamint az emberijog-védők, aktivisták, újságírók és ügyvédek növekvő mértékű zaklatására, megfélemlítésére és üldözésére való felhasználását”. Az arcfelismerő rendszerek használatát történetesen épp kiterjesztették Magyarországon, kémszoftveres megfigyelésekre pedig szintén akad hazai példa a Pegasus-botránnyal.

Az állásfoglalás többek között „elítéli az újságírók, emberijog-védők és civil társadalmi szervezetek cenzúráját az úgynevezett külföldi ügynökökről szóló törvények, valamint az önkényuralmi és illiberális rezsimek által elfogadott egyéb jogalkotási és nem jogalkotási intézkedések révén”. „Hangsúlyozza az olyan szervezetek által a demokrácia, a médiapluralizmus és a semleges információkhoz való hozzáférés előmozdítása terén végzett nélkülözhetetlen munkát, mint a Szabad Európa Rádió”. A szöveg szerint „biztosítani kell az ilyen intézmények következetes finanszírozását”, ezért felhívja az EU-t, hogy fokozza azt.

A végső szöveget 390 szavazattal, 116 ellenző és 126 tartózkodó mellett fogadták el. A záró szavazáson a DK-ból igent, a Fidesz-KDNP-től és a Mi Hazánkból nemet mondtak. A hét tiszásból egyiknél sem regisztráltak szavazatot – abban a blokkban más javaslatoknál hatuk voksolt, de az emberi jogi szöveg módosítóinál és az előtte jövő állásfoglalás végénél senki közülük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!