Szégyenteljesnek nevezte a Hamász a magyar kormány döntését az ICC-ből való kilépésről
Közleményben ítélte el a Hamász a magyar kormány döntését, amely nyomán Magyarország kilépett a hágai Nemzetközi Büntetbíróság (ICC) joghatóságát elismerő országok sorából – írta a török Anadolu Ajansı hírügynökség. A palesztin terrorszervezet azért kelt ki a döntés ellen, mert ezzel Magyarország hivatalosan is figyelmen kívül hagyja az ICC által az izraeli kormányfő, Benjámin Netanjahu ellen tavaly novemberben kiadott elfogatóparancsot.
Az ICC egyébként Netanjahu és védelmi minisztere, Joáv Gallant mellett elfogatóparancsot adott ki a Hamász által 2023. október 7-én izraeli civilek ellen végrehajtott véres támadás kitervelője, Mohamed Deif ellen is, a Hamásznak azonban nem kell megmérettetnie abban, hogy teljesítette volna az elfogatóparancs rá vonatkozó részét vagy sem, mert az izraeli hadsereg Deifet az ICC elfogatóparancsa előtt hónapokkal már likvidálta.
A Hamász 840 civilt ölt meg a Gáza övezet mentén, valamint csaknem 300 katonát, végül 250 túszt ejtett, köztük gyerekeket, nőket és időseket, akik közül többen meghaltak, nagyjából felük szabadult ki élve, és a gyanú szerint a még fogságban lévő 60 túszból több mint harmincan valószínűleg már nincsenek is életben.
Az ICC szerint a terrortámadásra adott izraeli katonai válasz során azonban a kétmilliós gázai palesztin lakossággal szemben emberiesség elleni bűncselekmények történtek, amelyekért Netanjahunak a nemezetközi bíróság előtt kellene felelnie. A gázai háború során eddig több mint 50 ezer palesztin halt meg a gázai hatóságokat felügyelő Hamász szerint.
Az elfogatóparancsot Magyarország a kezdetektől ellenezte és jelezte, hogy nem is fogja végrehajtani, ha Netanjahu az ország területére lépne. A döntést a magyar kormány azzal véglegesítette, hogy Netanjahu vasárnapig tartó, négynapos látogatása elején közölte: Magyarország kilép az ICC-ből. Orbán szerint politikai bíróság lett az intézményből.
A Hamász a nemzetközi jog megsértéséről beszél
A Hamász szerint azonban a magyar kormány döntés „erkölcstelen, cinkosságot vállal a nemzetközi igazságszolgáltatás elől menekülő háborús bűnössel, sérti a nemzetközi jogot és az emberi jogok alapelveit” – idézte a palesztin terrorista szervezet közleményét a török Anadolu Ajansı, török hírügynökség. Értelemszerűen a Hamász a saját maga által elkövetett október 7-i támadást nem minősítette.
„Magyarország döntése arculcsapása a nemzetközi igazságszolgáltatásnak”, „aláássa a nemzetközi jogrendet” és „közvetlen fenyegetést jelent a globális békére és stabilitásra nézve”. A Hamász követeli, hogy Magyarország vonja vissza „szégyenletes döntését, tegtyen eleget jogi kötelezettségeinek és adja át Netanjahut az ICC-nek”, hogy megkapja büntetését „a palesztin néppel szembeni népirtásért.”
Netanjahu az elfogatóparancs kiadása óta először jár Európában. Magyarország elsőként jelezte, hogy elutasítja az ICC döntését, csütörtök óta pedig az egyetlen EU-tagország, amely nem tagja az ICC-nek.
Orbán csütörtökön Netanjahuval közös sajtótájékoztatóján, nem csupán támogatásáról biztosította Netanjahut, de közölte, hogy a jövőben sem lesznek Magyarországon palesztin zászlókat lengető tüntetések. A magyar miniszterelnök szerint Nyugat-Európában egyre nagyobb az antiszemitizmus, de Magyarország a zsidó közösségek számára a biztonság szigete lesz, többek között az illegális migráció elleni álláspontjának fenntartásával is. Orbán szerint ugyanis az illegális migráció és az antiszemitizmus növekedése között kapcsolat mutatható ki.
Az ICC-nek 125 tagja van, de a világ lakosságának többsége olyan országban él, amely nem ismeri el az ICC fennhatóságát: nem tagja annak az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és India mellett Törökország, valamint Izrael sem. Azonban a Palesztin Hatóság – igaz, nem a Hamász, hanem a Ciszjordániát irányító mérsékeltebb Fatah révén – elismeri az ICC joghatóságát, ennélfogva Izrael a Gázában elkövetett bűncselekmények esetén felelősségre vonható, amennyiben az ezzel vádolt személyek bíróság elé kerülnek.