Zelenszkij: Hírszerzésünk 155 kínai állampolgárt azonosított, akik Oroszország oldalán harcolnak
Volodimir Zelenszkij szerdán egy sajtótájékoztatón közölte, hogy az ukrán hírszerzés 155 olyan kínai állampolgárt azonosított, akik az orosz erők oldalán harcolnak – írja a CNN. Kína tagadja, hogy bármilyen formában részt venne a háborúban.
Az ukrán elnök egy nappal korábban azt mondta, hogy csapataik hat kínai katonával is harcoltak Kelet-Ukrajnában, kettejüket foglyul ejtették. Már ekkor jelezte, hogy információik szerint ennél még sokkal több kínai katona van az ellenfél csapataiban. Szerdai sajtótájékoztatóján már konkrét számról beszélt, és azt állította, hogy a kínaiakat hirdetéseken toborozták az oroszok, többek között a közösségi médiában is.
A kínai külügyminisztérium szóvivője korábban azt mondta, hogy minden olyan állítás alaptalan, miszerint kínai állampolgárok harcolnak Ukrajnában. „A kínai kormány mindig is arra utasította állampolgárait, hogy tartsák távol magukat a fegyveres konfliktus sújtotta területektől, és kerüljék a konfliktusba való belekeveredést is” – mondta Lin Jian.
„Azt feltételezzük, hogy sokkal többen lehetnek. 155 személyről tudjuk, honnan jöttek, vannak kínai dokumentumaik, tudjuk az életkorukat és más adataikat”
– mondta az ukrán elnök. Hozzátette: „Továbbá ismerjük a szolgálati helyüket, például azt, hogy melyik orosz gépesített lövészezrednél vagy más alakulatnál szolgálnak”. Azt állította, hogy a toborzás után az érintettek Moszkvába mennek, ahol három-négy napos orvosi vizsgálaton esnek át, majd egy-két hónapot katonai kiképző központokban töltenek. „Ők Ukrajna területén harcolnak. Migrációs kártyát, valamint a Mir orosz fizetési rendszerben alkalmazható bankkártyát kapnak” – fogalmazott Zelenszkij.
Az orosz-ukrán háború során Észak-Korea is katonákat és lőszert küldött Oroszország támogatására. Amerikai, dél-koreai és ukrán hírszerzési források szerint 2024 őszén 10-12 ezer katonát küldött az orosz-ukrán frontra. Januárban a dél-koreai hírszerzés arról számolt be, hogy már háromszáz észak-koreai katona is meghalhatott a fronton. Februárban aztán Észak-Korea további csapatokat telepített Oroszországba.
Rajtuk kívül több különböző nemzetiségű katona is csatlakozott az orosz hadsereghez, gyakran jelentős összegekért cserébe – ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy hazájuk hivatalosan is becsatlakozna a háborúba.