Fogy az amerikaiak türelme az orosz–ukrán patthelyzet miatt, a londoni csúcsot ki is hagyhatja miniszterük

Egyre komolyabb kétségek merülnek fel az ukrajnai rendezést és az abban való szerepvállalást illetően a New York Times cikke szerint. A lap két fontos történést emelt ki: egyfelől Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mondatát, miszerint Ukrajna nem engedi át a Krímet az őt megtámadó Oroszországnak (amit egyes lapok szerint Washington engedményként megtenne Moszkvának), másfelől pedig Marco Rubio amerikai külügyminiszter lemondta tervezett tárgyalását az ukrán féllel.
Az amerikai külügyet épp karcsúsító-nyesegető Rubio már egy múlt heti párizsi, Ukrajnáról szóló csúcson kimondta, Donald Trump elnök türelmetlen a békefolyamattal, és ha nem sikerül előmozdítani, más prioritások után néz. Itt Párizsban is felmerült a Krím elcsatolásának elismerése, valamint Ukrajna NATO-tagságának megtagadása. „Ukrajna jogilag nem fogja elismerni a Krím megszállását – mondta ezután Zelenszkij, hozzátéve: – Itt nincs miről beszélni. Ez az alkotmányunk ellen van.”
Az Axios is lehozott egy állítólagos amerikai béketervvázlatot, ami a Krím elcsatolásának jogi elismerésén túl a kelet-ukrajnai területek orosz megszállását is elismeri de facto. Emellett az oroszokkal szembeni szankciókat is elengednék, és amerikai–orosz ipari és energetikai együttműködést is lebegtetnek. Az ukránok zömmel csak homályos ígéreteket kapnak az EU-csatlakozási lehetőségre, védelmi garanciákra, a zaporizzsjai atomerőmű használatára.
Trump vasárnap azt írta ki a közösségi médiában, hogy Oroszország és Ukrajna még a héten megállapodást köthet, bár korábban még türelmetlenebbül nyilatkozott. Rubio is közölte Párizsban, hogy nem fogja az amerikai diplomácia még hetekig-hónapokig húzni a tárgyalásokat. Mindenesetre Londonban ismét találkoznak majd a nyugati hatalmak képviselői tárgyalni Ukrajnáról, de az Egyesült Államokat ezen már nem Rubio, sőt nem is a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közvetlenül is tárgyaló Steve Witkoff megbízott képviseli majd, hanem az alacsonyabb polcon lévő Keith Kellogg, Trump ukrajnai küldötte. Witkoff persze még beállíthat Londonba, de jelenleg egy új moszkvai vizit tűnik valószínűbbnek a programjában. Londonban mindenesetre ott lesznek a francia, brit és német kormányok képviselői, akik Rubio szerint konstruktív szerepet játszottak az eddigi tárgyalásokon.
Az ukrán és az orosz fél is nyitott lenne alapvetően egy tűzszünetre, legalábbis szavakban ezt jelezték. Az ukránok a civil infrastruktúra elleni támadások beszüntetését követelik, az oroszok pedig definiálnák, mi is a civil infrastruktúra. Putyin szerint ezt kétoldalú tárgyalásokon kéne átbeszélni. Ez relatíve újdonság volt, hogy a korábban illegitimnek tartott ukrán vezetéssel hajlandó lenne közvetlenül tárgyalni a Kreml.
Putyin húsvétkor egy 30 órás tűzszünetet is bejelentett, aztán a két hadakozó fél azt állította, a másik megszegte azt (bár a Times cikke szerint az ukránok beszámoltak az orosz csapások intenzitásának csökkenéséről).