Le akarták tartóztatni Milorad Dodikot, de a boszniai Szerb Köztársaság rendőrei megakadályozták ezt

A boszniai állambiztonság emberei szerdán megpróbálták letartóztatni a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, Milorad Dodikot Szarajevó közelében, de Dodik fegyveres rendőrei ezt megakadályozták – írta az AP hírügynökség.

A szerdai események részletei egyelőre nem teljesen tisztázottak. A bosznia-hercegovinai szövetségi nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) szóvivője, Jelena Miovcic annyit közölt, hogy az ügynökség tagjai „megpróbálták végrehajtani a bírósági parancsot, de a SIPA tagjait a boszniai Szerb Köztársaság rendőrsége megakadályozta”.

Erőszakról nem érkezett jelentés, a médiában közzétett helyszíni fotókon és videókon fegyvertelen boszniai rendőrségi ellenőrök és fegyveres szerb rendőrök láthatóak egy kormányépület előtt. A boszniai szerb televízió arról számolt be, hogy a SIPA ügynökei távoztak, miután „beszéltek” a boszniai szerb rendőrséggel. Dodik később azt mondta, hogy „jól és biztonságban” érzi magát, és hogy a boszniai rendőrségnek nincs hatalma a Szerb Köztársaságban. A Nova.rs hírportál beszámolója szerint Dodik egy megbeszélésre érkezett a boszniai Szerb Köztársaság kelet-szarajevói közigazgatási központjába.

Ez az incidens valószínűleg még tovább fokozza a már így is nagy feszültséget az etnikailag megosztott Bosznia-Hercegovinában.

Az oroszbarát Milorad Dodik az utóbbi hetekben több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt. Ezután a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Dodikot, Radovan Viskovićot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Stevandićot, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.

Dodikot első fokon elítélte a bíróság, mert a politikus nem hajlandó figyelembe venni – a törékeny államszervezet felett gyámkodó – Christian Schmidt főképviselő döntéseit, és aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt.

Ahogy arról részletesen írtunk, az Orbán-kormány évek óta pénzügyileg és politikailag is támogatja Dodik szeparatista törekvéseit – miközben „a nyugati, érzéketlen gyarmati vircsaft”-ot állítja be destabilizáló tényezőnek. Sőt, a Dodik által kitüntetett Orbán Viktor magát a politikust is védelmébe vette, az elsőfokú ítélethirdetéssel idejében a Terrorelhárító Központ hetven embere tartózkodott a boszniai Szerb Köztársaságban, a Vsquare oknyomozó portál szerint egy Dodik letartóztatására irányuló akció esetén az ő feladatuk lett volna kimenekíteni az országból a politikust (erre végül nem volt szükség). Az Orbán-kormány Milorad Dodik érdekében vállalt egyre kockázatosabb húzásairól és Boszniával elmérgesedő konfliktusról legutóbb itt írtunk részletesen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!