Hatalmas áramszünet Spanyolországban és Portugáliában, a spanyol kormány is válságülést tart

Hatalmas áramszünet Spanyolországban és Portugáliában, a spanyol kormány is válságülést tart
Villamosvezető áll a járműve előtt Lisszabonban az áramszünet idején – Fotó: Olvasói fotó / Telex

380

Cikkünk folyamatosan frissül!

  • Hétfő délután hatalmas áramszünet alakult ki Spanyolország és Portugália nagy részén, illetve Franciaország egyes régióiban.
  • A francia hatóságok délutánra közölték, hogy elhárították a problémát, míg a spanyol hálózatüzemeltető szerint ez még 10 órát is igénybe vehet Spanyolországban. A portugál szolgáltató viszont egy héttel is számol a teljes helyreállításig.
  • A kimaradások mindkét országban érintik a kommunikációt és a közlekedést, nem működnek a bankautomaták és az ivóvízellátás is akadozik.
  • Spanyolország repterein csupán egy-egy járat késésére hívták fel a figyelmet, míg Portugáliában arra kérték az utasokat, ne menjenek a repülőterekre.
  • A spanyol és katalán kormány is összeült, az Európai Bizottság és az Európai Tanács is felvette a kapcsolatot a két ország vezetésével. Azt, hogy mi okozta az áramszünetet, egyelőre vizsgálják, bár az Európai Tanács vezetője kizárta a kibertámadást.
  • Olvasóink helyszíni beszámolóit ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze.

Kevéssel dél után jelentős áramszünet alakult ki Spanyolország és Portugália több nagy városában, sok tartományban, írta az El Pais. A lap azt is közölte, hogy a Kanári-szigetek és a Baleár-szigetek nem érintettek, mert az ellátásuk elszigetelődik a szárazföldtől. Sevillában, Barcelonában, Valenciában és Madridban viszont gondokat okozott a leállás.

A katalán kormány elnöke, Salvador Illa 14 órakor válságkabinetet tart, összeül a portugál kormány, a spanyol kormány pedig a hálózatüzemeltető Red Eléctricába szervezett ülést, amin részt vesz, a kormány elnöke, Pedro Sánchez, a pénzügyminiszter, María Jesús Montero, a környezetvédelmi miniszter, Sara Aagesen és Óscar Puente közlekedési miniszter.

A francia Le Figaro szerint az áramszünet Dél-Franciaország egyes, spanyol hálózattal összekapcsolt területeit is érintette. A nemzeti hálózatkezelő, az RTE nem sokkal később közölte, Franciaországban helyreállt az áramszolgáltatás. Azt írták, egyelőre vizsgálják, hogyan lehet áthelyezni az elektromos összeköttetéseket, hogy segítsék a kapcsolat helyreállítását Spanyolországban. Ez a Red Eléctrica spanyol áramszolgáltató becslése szerint akár 10 órát is igénybe vehet.

A Red Eléctrica – akadozó elérésű – oldalán jól látszik, hogy az országban a fogyasztás 12:30 után a felénél is kevesebbre, 27 ezerről 12 ezer Megawattra körülire esett vissza, a képen a 14:25-ös állapot látható.

Forrás: REE
Forrás: REE

Az áramkimaradások mindkét országban érintették a kommunikációt, a repülőtereket és a nagy sebességű vasúti hálózatokat is, Barcelonában is leállt a metró, az alagutakon mentették ki az utasokat. Egyikük a Sky Newsnak azt mondta, minden rendben volt, amikor felszálltak a metróra, de aztán váratlanul minden elsötétült. Húsz perccel később manuálisan nyitotta ki valaki az ajtókat kívülről. Az alábbi videón az látszik, ahogy egy Bilbaóban elakadt siklóról leszálló utasok gyalog sétálnak le a síneken.

A beszámolók szerint senki sem tud kártyával fizetni, a bankautomaták sem működnek, leálltak a liftek, illetve sok vízszivattyú is – utóbbi miatt több háztartás ivóvíz nélkül maradt, a Sky News szerint Portugália és Spanyolország üzleteit is palackozott vízért rohamozták meg a vásárlók.

A spanyol repülőtér üzemeltetője, az Aena az X-en figyelmeztetett a fennakadásokra: azt írták, bár a tartalék áramszolgáltatók használatban vannak, „akadhatnak problémák” és néhány járat esetében késésekre kell számítani.

A portugál légiközlekedési hatóság (ANAC) arra kérte az utasokat, ne menjenek a repülőterekre, a járataikkal kapcsolatos további információkért pedig figyeljék a légitársaságok felületeit. Portugália repterein is működésbe léptek a vészhelyzeti generátorok, ezek egyelőre lehetővé teszik az alapvető működést Porto, Faro és Lisszabon repterein is, utóbbi esetében nagyobb korlátozásokkal. Az ANAC hozzátette, az áramszünetnek egyelőre nincs hatása Madeira és az Azori-szigetek repülőtereire, írja a Publico.

Mindkét országban érintett a metróhálózat és bevásárlóközpontok is. Murcia egész közlekedése összeomlott. Madrid polgármestere arra kérte a lakosokat, maradjanak, ahol vannak és csak sürgős esetekben hívják a hatóságokat. Az El Pais videóján jól látszik, hogy a spanyol főváros közlekedését teljesen megbénította az áramszünet, a város központjában rekordhosszú sorokban állnak az autók.

Lezárt metró Madridban – Fotó: Susana Vera / Reuters; Burak Akbulut / Anadolu / AFPLezárt metró Madridban – Fotó: Susana Vera / Reuters; Burak Akbulut / Anadolu / AFP
Lezárt metró Madridban – Fotó: Susana Vera / Reuters; Burak Akbulut / Anadolu / AFP

A spanyol autósokat arra kérték, hogy ne használják az autójukat, csak ha feltétlenül szükséges, ugyanis a közlekedési lámpák sem működtek. A kórházakat generátorokkal védik mindkét országban, de a hatóságok a személyzetet így is arra kérték, hogy a fölösleges eszközöket, számítógépeket például kapcsolják ki, mert nem tudni, meddig tart pontosan az energiakimaradás.

Az áramkimaradásokra egyelőre nincs hivatalos magyarázat, még nem zárták ki a kibertámadás lehetőségét sem, bár a Politico cikke szerint korábban is előfordult már olyan, hogy az európai hálózat egyes elemeit érintő kisebb zavarok nagyobb áramkimaradásokat okoztak. 2003-ban egész Olaszország áram nélkül maradt, miután egy svájci villanyvezetéket egy fa megbénított. Negyed három körül a portugál média pontos okokról még nem számolt be, de azt írták, spanyol területről eredhet a probléma. A Red Eléctrica közölte, egyelőre nem akarnak találgatni azzal kapcsolatban, hogy mi okozta a leállást. António Costa, az Európai Tanács portugál vezetője azt mondta az érintett országok kormányaival való egyeztetés után, hogy nem kibertámadás történt.

A Madrid Open nézői a sötétbe borult stadionban – Fotó: Violeta Santos Moura / Reuters; A Madrid Open nézői a sötétbe borult stadionban – Fotó: Violeta Santos Moura / Reuters;
A Madrid Open nézői a sötétbe borult stadionban – Fotó: Violeta Santos Moura / Reuters;

Az Európai Bizottság közlése szerint felvették a kapcsolatot a két ország hatóságaival, valamint az Európai Unió villamosenergia-hálózati szervével. A tisztviselők megbeszéléseket folytatnak annak érdekében, hogy megértsék a tömeges áramkimaradás okait. Az El Pais azt írja, az áramszünet miatt az Európai Tanács elnöke, António Costa is kapcsolatba lépett Pedro Sánchezzel, illetve Luís Montenegro portugál miniszterelnökkel.

A spanyol és a portugál kormány több minisztérium különböző technikai csapataival vizsgálja a kimaradásokat, bár hivatalos magyarázat még mindig nincs a történtekre. A hálózatért felelős állami vállalat, a Red Electrica már dolgozik az áramellátás helyreállításán, és már kettő óra körül megkezdték az áramszolgáltatás helyreállítását az Ibériai-félsziget északi és déli részén. A folyamat során a hálózatot fokozatosan helyezik terhelés alá. A portugál REN már nem volt optimista, szerintük a teljes helyreállításig egy hét is eltelhet majd.

Ott él?

Ha az érintett területeken van, tapasztalt valamit az áramszünetből, kérjük írjon az ugyelet@telex.hu-ra!

Az áramszünet miatt felfüggesztették a tenisz Madrid Open aktuálisan futó meccseit. A brit Jacob Fearnley például kénytelen volt elhagyni a pályát, miután az áramszünet miatt eltűnt az eredmény a kijelzőről és a pálya feletti kamera is leállt, és az a játékosok látóterében ragadt.

Olvasóink helyszíni beszámolóit ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!