„Gyalog hoztuk fel a 29. emeletre a zöldségeket” – magyarok beszámolói a spanyol–portugál áramszünetről

„Gyalog hoztuk fel a 29. emeletre a zöldségeket” – magyarok beszámolói a spanyol–portugál áramszünetről
Utasok várakoznak a Sants vasútállomás előtt Barcelonában – Fotó: Eva Manez / Reuters

331

Leállt vonatok, nem működő liftekben rekedt emberek, kinyithatatlanná vált bejárati ajtók, valamint nem működő telefonok és városok felett köröző rendőrségi helikopterek. Így élték meg Spanyolországban és Portugáliában élő olvasóink a két országot érintő hétfői széles körű áramkimaradást.

A helyzet még mindig csak egyes területeken oldódott meg, Pamplonában például olvasónk szerint 14 óra 37 perckor visszajött az áram. A Red Eléctrica spanyol áramszolgáltató becslése szerint viszont akár tíz órát is igénybe vehet, mire helyreállítják az áramszolgáltatást. Hozzátették, egyelőre nem akarnak találgatni azzal kapcsolatban, hogy mi okozta a leállást.

Spanyolországban, valamint Portugáliában kevéssel dél után alakult ki jelentős áramszünet, ami több nagyvárost és sok tartományt, valamint Dél-Franciaország egyes, spanyol hálózattal összekapcsolt területeit is érintette. Az áramkimaradások mindkét országban érintették a kommunikációt, a repülőtereket és a nagy sebességű vasúti hálózatokat is, Barcelonában is leállt a metró, az alagutakon mentették ki az utasokat. A közlekedési lámpák sem működtek, Murcia egész közlekedése összeomlott, a kórházakat azonban generátorokkal védik mindkét országban.

Gyalog a 29. emeletre

A Valencia és Alicante között található Benidorm városában élő Zsuzsa a Telexnek azt írta, hogy éppen bevásároltak egy boltban, amikor elment az áram. Az üzletben pár másodperc múlva bekapcsoltak a generátorok, működtek a kasszák, és be tudták fejezni a vásárlást, de házukban a lift már leállt:

„A 29. emeletre most hoztuk fel gyalog az épp megvásárolt zöldségeket, egyéb cuccokat, se víz, se áram nincs.”

Adrián nevű olvasónk párjával éppen Barcelonából tartott egy kisebb külvárosba kirándulni, és vonaton ültek, amikor menet közben elment az áram. „Nem sok tájékoztatást kaptunk eddig, először bemondták a vonaton hogy a városban nincs áram, aztán a mellettünk ülő utas mondta, hogy máshol sincs áram egész Spanyolországban.” Azon a részen cikkünk írásakor még nem állították vissza az áramellátást.

A szomszédok a liftben rekedtek

A Pamplonában két másik magyarral együtt élő és tanuló Dóra azt írta, hogy nem tudtak kijutni az épületükből, mert a bejárati ajtó árammal működik. „Egyes szomszédok a liftben ragadtak, a mentésük folyamatban van, és a környéken minden bolt bezárt”, és többségüknek a mobilnet sem működött, a szomszédok rádióját hallgatva jutottak hírekhez. Más olvasóink viszont azt írták, a mobilnet működött, vagy visszajött időközben.

A Lisszabonban fél évig egyetemre járó Botond a 11-kor kezdődött órája közben vette észre, hogy elment az áram, amikor látta, hogy „nem tölt a telefonom, bármit csinálok vele”. Botond azt írta, hogy az órát végigtartotta a tanár, és a végén mondta, hogy országos áramszünet van. Amikor egy bevásárlás után megpróbált visszamenni az egyetemre, már nem engedték be a biztonsági őrök.

Vásárló egy szupermarketben a spanyol Tremp településen (fent) és sor egy lisszaboni boltban – Fotó: Javier Mostacero Carrera / Getty Images és Stringer / Anadolu / Getty ImagesVásárló egy szupermarketben a spanyol Tremp településen (fent) és sor egy lisszaboni boltban – Fotó: Javier Mostacero Carrera / Getty Images és Stringer / Anadolu / Getty Images
Vásárló egy szupermarketben a spanyol Tremp településen (fent) és sor egy lisszaboni boltban – Fotó: Javier Mostacero Carrera / Getty Images és Stringer / Anadolu / Getty Images

Zsófia Aragónia tartományából írt nekünk, ők a férjével otthonról dolgoznak, de a mai napjuk elég rövidre sikerült az áramkimaradás miatt. „Sajnos a férjem édesanyja éppen a liftben rekedt, amikor elment az áram, így tűzoltókat kellett hívnunk, hogy kiszabadítsák” – írta. A liftben rekedt nő szerencsére még tudott telefonálni, „különben órákat kellett volna a liftben töltenie”. Aragóniéban is megszűnt a vízellátás és az internetkapcsolat is. „A Mercadona élelmiszerboltban kettesével engedték be az embereket, víz és kenyér pedig már nem volt a polcokon – sokan pánikszerűen vásároltak” – írta olvasónk, aki épp fizetni próbált, amikor visszajött az áram.

Viccelődő spanyolok

Botond a spanyolországi Benidormból írt, mégpedig azt, hogy „meglepő módon nem állt le annyira az élet áram nélkül, mint vártam”, szerinte az élelmiszerüzletek továbbra is működnek, „bár világítás a legtöbb helyen nincsen, ezért a dolgozók segítenek a vásárlóknak a sötétben eligazodni”. Szintén meglepő, hogy a bankkártyás fizetés is működik, és van olyan boltlánc, aminél minden működik, „mintha mi sem történt volna”.

Az autóforgalom visszesett, a jelzőlámpák és a benzinkutak sem működnek. Az emberek mediterrán életvitelén mindez alig változtat: „A kávézók, sütödék, éttermek egy része is működik, jópár vendég üldögél a teraszaikon. A spanyolok egyébként a tőlük megszokott jókedvvel és nyugalommal kezelik a helyzetet, sehol nem tapasztaltam idegeskedést, nevetésre, viccelődést annál inkább.”

Szilágyi Lídia a Malagához közeli Benalmádenaban él. „Itt most 16:30 után jött vissza az áram és olyan 12:30 körül ment el” – írta. Itt sem működtek jó ideig a jelzőlámpák, a vasút és a mobilszolgáltatás, a városházán se tudták ügyét elintézni. Férje hazajötte után jött rá, hogy kiterjedtebb a probléma a városánál, végül egy helyi híroldalból értesültek róla, hogy „mely területeket és milyen infrastruktúrákat érint az áramkimaradás”. A rend viszont kezd helyreállni. Az emberek eddig sem aggódtak, „kedélyesen üldögéltek a bárokban és éttermek teraszain, sétáltak, beszélgettek”.

Egyébként több más spanyolország olvasónk is írt, hogy délután 5 körül jött vissza az áram. Emese Zaragozából azt írta, „a vízszolgáltatás 17:00 óra körül, az áram-, illetve az internetszolgáltatás pedig 17:15- kor került helyreállításra”.

Máté nevű olvasónk egy barcelonai nyaralásról számolt be nekünk, ahol pont a Telex cikkéből tudta meg, mi történik az országban. Ő először azt észlelte, hogy nem tölt be a térképalkalmazás a telefonján, nem volt mobilnetje, majd látta, hogy nem működnek a jelzőlámpák, amit a közeli munkálatoknak tudott be. „Mikor a sikátorokhoz értünk, minden üzletben lévő dolgozó kint volt, és koromsötét volt az üzletekben” – írta olvasónk, akinek amint lett újra mobilnet-szolgáltatása, megkapta ismerőseitől az áramkimaradásról szóló Telex-cikket. „Így már értettünk mindent és nagyon örültünk, hogy ezt olvashattuk, mert így kerestünk boltot, hogy estére és másnap reggelre bevásároljunk, mert nem tudjuk meddig tart az áramszünet” – folytatta.

Végül eljutottak egy boltba, ahol gyertyákkal világítottak, és már nem működött a kártyás fizetés. Volt náluk valamennyi euró, azzal fizettek, majd a szálláson egy akkumulátoros rádión hallgatták a spanyol híreket. Hozzátette még Máté, hogy „rendőrök jelentek meg az utakon, meg készenlétisek is. Gondolom el akarják kerülni, hogy pánik törjön ki.” Ettől nem kellett félni, szerinte nyugodt maradt mindenki.

Fent a madridi forgalom káosza, az alsó képen régi rádión hallgatják a híreket Barcelona belvárosában – Fotó: Diego Radames / Anadolu / AFP és Sandra Montanez / Getty ImagesFent a madridi forgalom káosza, az alsó képen régi rádión hallgatják a híreket Barcelona belvárosában – Fotó: Diego Radames / Anadolu / AFP és Sandra Montanez / Getty Images
Fent a madridi forgalom káosza, az alsó képen régi rádión hallgatják a híreket Barcelona belvárosában – Fotó: Diego Radames / Anadolu / AFP és Sandra Montanez / Getty Images

Esther is a spanyolok viselkedéséről írt nekünk. Girona felé bő két óra volt csak a kimaradás, de a hírek alapján a spanyolság derekasan viseli a helyzetet. Ő ugyanazt figyelte meg, mint a Covid idején: „a spanyolok civilizáltan, fegyelmezetten viselkednek, még tömeghelyzetekben is segítik egymást”. Balesetek, fosztogatások szinte nincsenek, az emberek kimentek a szabadba, „nincs pánikhangulat, nincs szenzációhajhászás, világvége-hangulat sincs”. Persze hozzátette, a nagyvárosokban azért nagyobb a káosz, mint vidéken, ahol ő él.

Megállt az élet Lisszabonban

A szintén Lisszabonban lévő Mihály azt írta: „Nem működnek a jelzőlámpák, nincs metró, leálltak a boltok, éttermek, üzletek, bárok, patikák, nem működnek az ATM ek, még a szállásokra történő bejutás is nehézkes és az internet is akadozik.”

„A közlekedés teljesen megbolondult” – írta a La Línea de la Concepción városában élő Eszter, hozzátéve, hogy az egyik szupermarket, a Mercadona generátorokról tudott meg működni, kártyával is gond nélkül fizetett, viszont az összes többi bolt vagy bezárt, vagy csak készpénzzel lehet fizetni. Emellett az ATM-ek sem működnek, és a benzinkutak is bezártak. Ennek ellenére Eszter azt írta, hogy „a boltban nem tolonganak az emberek, nincs pánik, szerintem mindenki arra számít hogy hamarosan visszajön majd az áram.”

Szabolcs nevű olvasónk is Portugáliából jelentkezett, ő épp órát tartott, „amikor minden kikapcsolt”. Neki a diákok mondták el, hogy országos a gond. „Ma pont kocsival mentem melózni, ami jól jött, mert a metrók és vonatok leálltak (mondjuk amúgy is vasúti sztrájk van ma)” – írta olvasónk, aki szerint nagy a káosz, még tankolni sem lehet. A hivatalos szervek szerint sötét éjszakára kell készülni, Szabolcs ezért beizzította a gyertyakészletét és a Netflixet. „A baj inkább az, hogy elolvad a hűtő és a fagyasztó, és egy csomó kaját dobhatok ki” – írta. Nagy előny, hogy egyes lényeket nem érdeklik az ilyen kicsiségek: „A macskák meg észre se vettek, hogy nincs villany és le is szarják.”

Reptéri gondok

Linda a következőket írta: „Mi itt vagyunk Portugáliában (Faróban), ma indulnánk vissza nyaralásról, barátnőm Budapestre repül, én Londonba”. Ők egy üzletben voltak, amikor elment az áram, később látták, hogy az egész országban ugyanez a helyzet. Csak készpénzzel lehetett fizetni, a kávézókban pedig mindenki kapott vizet. Sok repülőjáratot töröltek, de Lindáékat végül a reptéren megnyugtatták, nincs fennakadás, szóval remélik, hazajutnak.

A Tenerifén élő Anna épp Valenciában tatrtózkodott az áramszünetkor, pontosabban a reptérre tartott, hogy hazarepüljön. „Nekem a városközpontból kellett a reptérre eljutnom, ami szintén nehézséget okozott, mivel a metrók sem működnek, és a reptérre metróval terveztem kiutazni” – írta. Szerite tömve voltak a buszmegállók, sokan taxit próbáltak fogni. Ő végül kombinálta a módokat, „egy busszal elmentem a lehető legközelebb a reptérhez, majd onnan taxiztam”. Hozzátette, a reptéren indulnak a járatok, és nincs különösebb probléma.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!