Már majdnem 800 embert lőttek le Gázában az élelmezési pontok közelében május vége óta az ENSZ szerint

405

Május vége óta legalább 798 olyan embert öltek meg Gázában, akik az Egyesült Államok és Izrael által támogatott Gázai Humanitárius Alapítvány (GHA) és más segélykonvojok elosztóhelyeire mentek élelmiszerért – közölte pénteken az ENSZ emberi jogi hivatala (OHCHR).

A Guardian cikke szerint a GHA-t – amit Izrael javaslatára állítottak fel az ENSZ gázai segélyezési rendszerének alternatívájaként – a jogvédő csoportok sokasága ítélte el a pártatlanság elvének megsértése és a háborús bűncselekményekben való bűnrészesség miatt.

Az OHCHR által regisztrált 798 halálesetből 615 történt a Gázai Humanitárius Alapítvány pontjainak közelében, 183 pedig feltehetően a segélykonvojok útvonalán – mondta Ravina Shamdasani, az szervezet szóvivője Genfben újságíróknak. A GHA szerint az ENSZ adatai „hamisak és félrevezetőek”, szerintük a telephelyeiknél nem történnek halálos incidensek, a legtöbb ilyen szerintük az ENSZ-konvojokhoz kapcsolódott.

A GHA május eleji indulása óta szinte naponta érkeznek arról jelentések, hogy rálőnek élelmiszerét sorban álló emberekre. Arról azonban erősen ellentmondásos beszámolók és nyilatkozatok érkeznek, kik lövik a civileket és egyáltalán hány ilyen eset történik (a palesztinok és GHA-n kívüli egyéb szervezetek általában azt mondják, az izraeli katonaság lő, az izraeli fél szerint túlzóak az esetszámok, és a Hamász érdekében áll a lövöldözés). Az egyik legsúlyosabb, 31 halálos áldozatot követelő esetnél egy amerikai és izraeli lapok által lefolytatott tényfeltáró vizsgálat azt mutatta ki, nagy valószínűséggel izraeli katonák voltak a tettesek.

A jelenlegi gázai rendszerben a segélyre szoruló palesztinoknak bonyolult utasítások mentén, meghatározott útvonalakon, viszonylag nagy távolságokat legyalogolva kell eljutniuk az élelmezési helyszínekre – de még így sincs garancia arra, hogy ezt biztonságban tudják megtenni. A GHA felállítására ugyanakkor Izrael szerint azért volt szükséges, mert azt mondják, a hagyományos segélyszervezetek szállítmányainak egy részét a Hamász kaparintja meg, majd az élelmiszert, tisztálkodószereket vagy üzemanyagot elképesztő haszonkulccsal adja tovább.

A héten derül ki, hogy Izrael kormányának legújabb terve szerint az egyiptomi határnál található Rafah városában – ami mára egyetlen rommezővé vált – egy „humanitárius város”-nak nevezett részt alakítanának ki. Az enklávé part menti területeiről ide terelnének 600 ezer palesztint, akiknek így egyszerűbbé válna a segélyezése és kontroll alatt tartása. A táborba csak biztonsági ellenőrzésen átesett embereket engednének be, de akik egyszer beléptek, azok utána nem távozhatnának.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!