Tanárnőjébe beleszerető diáklányról szóló dráma nyerte a fődíjat az idei Berlinalén

Tanárnőjébe beleszerető diáklányról szóló dráma nyerte a fődíjat az idei Berlinalén
Részlet a fődíjas filmből – Forrás: Berlinale

362

Szombat este átadták a 75. Berlinale, azaz a berlini filmfesztivál díjait. Az idei fesztiválon három magyar film szerepelt: a Minden rendben a debütáló filmeket összegyűjtő Perspectives szekcióban, az Élő kövek című rövidfilm a kisfilmek versenyében, és a Wish You Were Ear az ifjúsági programban – ahol Kristálymedvét is kapott.

A fesztivál fődíját a norvég Dreams (Drømmer) című film kapta. A történet egy gimnáziumba járó diáklányról szól, aki szerelmes lesz a tanárába. Az élményeiből könyvet ír, amiből kiderül, hogy van tehetsége a prózához, de a családja azzal a dilemmával szembesül, hogy erkölcsileg megjelenhet-e az a könyv, amit a lány saját magának írt.

A film előzetese:

Angolszászok kapták a színészi díjakat: a legjobb főszereplő Rose Byrne lett, aki az If I Had Legs I'd Kick You című filmben alakít egy összeomlás szélén lévő anyát, aki nem bírja elviselni a gyereke betegségét. Andrew Scott pedig azért kapta a legjobb mellékszereplőnek járó díjat, ahogy Oscar Hammerstein dalszövegírót és színházi producert játszotta a Blue Moon című filmben. Scott nemsokára a magyar Horvát Lili következő filmjében fog szerepelni.

A nyertesek:

A Cupra rövidfilmes különdíja: Koki, Ciao (rendezte: Quenton Miller)

Legjobb rövidfilmnek járó Ezüst Medve: Ordinary Life (rendezte: Joriko Mizusiri)

Legjobb rövidfilmnek járó Arany Medve: Lloyd Wong Unfinished (rendezte: Lesley Loksi Chan)

A legjobb elsőfilmes kategóriában a zsűri külön említése: We Believe You (rendezte: Charlotte Devillers és Arnaud Dufeys)

Legjobb elsőfilm: The Devil Smokes (and Saves the Burnt Matches in the Same Box) (rendezte: Ernesto Martínez Bucio)

A dokumentumfilmes zsűri külön említése: The Memory of Butterflies (rendezte: Tatiana Fuentes Sadovski), Canone effimero (rendezte: Gianluca és Massimiliano De Serio)

Legjobb dokumentumfilm: Holding Liat (rendezte: Brandon Kramer)

Kiemelkedő művészeti teljesítmény: Az Ice Tower című film kreatív stábja, a díjat a rendező, Lucile Hadžihalilović vette át

Legjobb forgatókönyv: Radu Jude (Kontinental '25) – cikkünk a filmről

Legjobb mellékszereplő: Andrew Scott (Blue Moon)

Legjobb főszereplő: Rose Byrne (If I Had Legs I'd Kick You)

Legjobb rendező: Huo Meng (Living The Land)

A zsűri fődíja: The Message (rendezte: Iván Fund)

Ezüst Medve: The Blue Trail (rendezte: Gabriel Mascaro)

A legjobb filmnek járó Arany Medve: Dreams (rendezte: Dag Johan Haugerud)

A 2025-ös Berlinaléról írt cikkeinket itt lehet elérni.

Az idei Berlinale hivatalos zsűrijének elnöke Todd Haynes filmrendező (Távol a mennyországtól, Carol) volt. Nem ő volt az egyetlen amerikai a fesztivál élén: idén az amerikai születésű, Angliában élő Tricia Tuttle vette át a filmfesztivál igazgatójának pozícióját, miután tavaly Carlo Chatrian és Mariëtte Rissenbeek távoztak a megosztott igazgatói székből.

Tuttle még a fesztivál előtt kifejtette a Guardiannek, hogy a német kormány hivatalos álláspontja arról, mit és hogyan lehet kimondani és nyilatkozni a gázai helyzetről több vendéget is visszatántorított. Tavaly a ciszjordániai kitelepítésekről szóló No Other Land lett a legjobb dokumentumfilm, de a film egyik rendezője, az izraeli származású Yuval Abraham nagy port kavart, amikor a díjátadón többek között fegyverszünetre szólított fel a színpadon. Abraham beszédét a német és az izraeli média is antiszemitának bélyegezte, a rendező később arról beszélt, hogy halálos fenyegetéseket kapott. Idén a legjobb dokumentumfilm díját egy olyan film kapta, ami egy október 7-i terrortámadás után fogságba esett túsz családjáról szólt.

A tavalyi helyzet ellenére idén is voltak háborúellenes vagy palesztinpárti beszédek. Idén Tilda Swinton kapta a fesztivál tiszteletdíját, ő bármiféle konkrét ország megnevezése nélkül arról beszélt, hogy a világ több szegletét is terrorizálják „államilag végrehajtott, nemzetközileg engedélyezett tömeggyilkosságok.”

Egy másik beszéd miatt a rendőrség is vizsgálatot indított – a Queerpanorama című film rendezője arról beszélt a premier előtt, hogy az egyik színésze megkérte, vonja vissza az alkotást a filmfesztiválról. A visszavonás indoka az lett volna, hogy a Palesztina-párti Bojkott, Eladás és Szankciók (BDS) mozgalma bojkottra szólított fel a fesztivállal szemben. A filmkészítő Dzsun Li erre nem volt hajlandó, de megígérte a színésznek, hogy felolvassa a közleményét.

A palesztinpárti közlemény brutális kolonialista államnak nevezte Izraelt, ártatlanok tömeges kiirtásával vádolta, és kritizálta Németországot, amiért aktívan támogatja az országot. A közlemény felolvasása közben többen is bekiabáltak a közönségből, fújoltak, de többen a bekiabálókat is próbálták csitítani.

A beszéd végén elhangzott az a kifejezés, hogy „A folyótól a tengerig!”, ami bizonyos jelentés használatakor büntetendő Németországban, és ami még nagyobb felhördülést váltott ki egyesekből, de a film nem sokkal a beszéd után gond nélkül elindult. (Itt kell elmondanom: én ezen a vetítésen ott voltam, szem- és fültanúja voltam mindennek, annak is, hogy a közönség elsöprő tapssal fogadta a beszédet.) Egy néző feljelentést tett a német rendőrségnél, ami vizsgálatot indított, bár a vizsgálat eredményét még nem tudni.

A berlini filmfesztivál még február 23-ig tart – ekkor lesz a következő parlamenti választás Németországban. Radu Jude, a legjobb forgatókönyv díjának nyertese azzal zárta a köszönőbeszédét, hogy reméli: a jövő évi fesztiválon nem Az akarat diadala lesz a nyitófilm.

Voltál már Telex Filmklubon? Szeretnél jönni? Vagy még sosem voltál, de érdekelnek a filmek? Iratkozz fel a Telex filmes témájú levelezőlistájára, hogy elsőként értesülj arról, mit és hol érdemes nézni – ez a Telex Diszpó, ahol egy helyen összegyűjtjük neked, hogy mire érdemes jegyet venni, vagy melyik filmklubra kell belopózni akár Budapesten, akár az ország bármelyik mozijában. Itt tudsz erre feliratkozni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!