Tanárnőjébe beleszerető diáklányról szóló dráma nyerte a fődíjat az idei Berlinalén

Szombat este átadták a 75. Berlinale, azaz a berlini filmfesztivál díjait. Az idei fesztiválon három magyar film szerepelt: a Minden rendben a debütáló filmeket összegyűjtő Perspectives szekcióban, az Élő kövek című rövidfilm a kisfilmek versenyében, és a Wish You Were Ear az ifjúsági programban – ahol Kristálymedvét is kapott.
A fesztivál fődíját a norvég Dreams (Drømmer) című film kapta. A történet egy gimnáziumba járó diáklányról szól, aki szerelmes lesz a tanárába. Az élményeiből könyvet ír, amiből kiderül, hogy van tehetsége a prózához, de a családja azzal a dilemmával szembesül, hogy erkölcsileg megjelenhet-e az a könyv, amit a lány saját magának írt.
A film előzetese:
Angolszászok kapták a színészi díjakat: a legjobb főszereplő Rose Byrne lett, aki az If I Had Legs I'd Kick You című filmben alakít egy összeomlás szélén lévő anyát, aki nem bírja elviselni a gyereke betegségét. Andrew Scott pedig azért kapta a legjobb mellékszereplőnek járó díjat, ahogy Oscar Hammerstein dalszövegírót és színházi producert játszotta a Blue Moon című filmben. Scott nemsokára a magyar Horvát Lili következő filmjében fog szerepelni.
A nyertesek:
A Cupra rövidfilmes különdíja: Koki, Ciao (rendezte: Quenton Miller)
Legjobb rövidfilmnek járó Ezüst Medve: Ordinary Life (rendezte: Joriko Mizusiri)
Legjobb rövidfilmnek járó Arany Medve: Lloyd Wong Unfinished (rendezte: Lesley Loksi Chan)
A legjobb elsőfilmes kategóriában a zsűri külön említése: We Believe You (rendezte: Charlotte Devillers és Arnaud Dufeys)
Legjobb elsőfilm: The Devil Smokes (and Saves the Burnt Matches in the Same Box) (rendezte: Ernesto Martínez Bucio)
A dokumentumfilmes zsűri külön említése: The Memory of Butterflies (rendezte: Tatiana Fuentes Sadovski), Canone effimero (rendezte: Gianluca és Massimiliano De Serio)
Legjobb dokumentumfilm: Holding Liat (rendezte: Brandon Kramer)
Kiemelkedő művészeti teljesítmény: Az Ice Tower című film kreatív stábja, a díjat a rendező, Lucile Hadžihalilović vette át
Legjobb forgatókönyv: Radu Jude (Kontinental '25) – cikkünk a filmről
Legjobb mellékszereplő: Andrew Scott (Blue Moon)
Legjobb főszereplő: Rose Byrne (If I Had Legs I'd Kick You)
Legjobb rendező: Huo Meng (Living The Land)
A zsűri fődíja: The Message (rendezte: Iván Fund)
Ezüst Medve: The Blue Trail (rendezte: Gabriel Mascaro)
A legjobb filmnek járó Arany Medve: Dreams (rendezte: Dag Johan Haugerud)
A 2025-ös Berlinaléról írt cikkeinket itt lehet elérni.
Az idei Berlinale hivatalos zsűrijének elnöke Todd Haynes filmrendező (Távol a mennyországtól, Carol) volt. Nem ő volt az egyetlen amerikai a fesztivál élén: idén az amerikai születésű, Angliában élő Tricia Tuttle vette át a filmfesztivál igazgatójának pozícióját, miután tavaly Carlo Chatrian és Mariëtte Rissenbeek távoztak a megosztott igazgatói székből.
Tuttle még a fesztivál előtt kifejtette a Guardiannek, hogy a német kormány hivatalos álláspontja arról, mit és hogyan lehet kimondani és nyilatkozni a gázai helyzetről több vendéget is visszatántorított. Tavaly a ciszjordániai kitelepítésekről szóló No Other Land lett a legjobb dokumentumfilm, de a film egyik rendezője, az izraeli származású Yuval Abraham nagy port kavart, amikor a díjátadón többek között fegyverszünetre szólított fel a színpadon. Abraham beszédét a német és az izraeli média is antiszemitának bélyegezte, a rendező később arról beszélt, hogy halálos fenyegetéseket kapott. Idén a legjobb dokumentumfilm díját egy olyan film kapta, ami egy október 7-i terrortámadás után fogságba esett túsz családjáról szólt.
A tavalyi helyzet ellenére idén is voltak háborúellenes vagy palesztinpárti beszédek. Idén Tilda Swinton kapta a fesztivál tiszteletdíját, ő bármiféle konkrét ország megnevezése nélkül arról beszélt, hogy a világ több szegletét is terrorizálják „államilag végrehajtott, nemzetközileg engedélyezett tömeggyilkosságok.”
Egy másik beszéd miatt a rendőrség is vizsgálatot indított – a Queerpanorama című film rendezője arról beszélt a premier előtt, hogy az egyik színésze megkérte, vonja vissza az alkotást a filmfesztiválról. A visszavonás indoka az lett volna, hogy a Palesztina-párti Bojkott, Eladás és Szankciók (BDS) mozgalma bojkottra szólított fel a fesztivállal szemben. A filmkészítő Dzsun Li erre nem volt hajlandó, de megígérte a színésznek, hogy felolvassa a közleményét.
A palesztinpárti közlemény brutális kolonialista államnak nevezte Izraelt, ártatlanok tömeges kiirtásával vádolta, és kritizálta Németországot, amiért aktívan támogatja az országot. A közlemény felolvasása közben többen is bekiabáltak a közönségből, fújoltak, de többen a bekiabálókat is próbálták csitítani.
A beszéd végén elhangzott az a kifejezés, hogy „A folyótól a tengerig!”, ami bizonyos jelentés használatakor büntetendő Németországban, és ami még nagyobb felhördülést váltott ki egyesekből, de a film nem sokkal a beszéd után gond nélkül elindult. (Itt kell elmondanom: én ezen a vetítésen ott voltam, szem- és fültanúja voltam mindennek, annak is, hogy a közönség elsöprő tapssal fogadta a beszédet.) Egy néző feljelentést tett a német rendőrségnél, ami vizsgálatot indított, bár a vizsgálat eredményét még nem tudni.
A berlini filmfesztivál még február 23-ig tart – ekkor lesz a következő parlamenti választás Németországban. Radu Jude, a legjobb forgatókönyv díjának nyertese azzal zárta a köszönőbeszédét, hogy reméli: a jövő évi fesztiválon nem Az akarat diadala lesz a nyitófilm.
Voltál már Telex Filmklubon? Szeretnél jönni? Vagy még sosem voltál, de érdekelnek a filmek? Iratkozz fel a Telex filmes témájú levelezőlistájára, hogy elsőként értesülj arról, mit és hol érdemes nézni – ez a Telex Diszpó, ahol egy helyen összegyűjtjük neked, hogy mire érdemes jegyet venni, vagy melyik filmklubra kell belopózni akár Budapesten, akár az ország bármelyik mozijában. Itt tudsz erre feliratkozni.