A friss Kossuth-díjas Lajos Tamás a szakma által elismert filmesként kezdte, aztán a NER kedvenc producere lett

A 2025-ös friss Kossuth-díjasok között van Lajos Tamás Balázs Béla-díjas operatőr, producer és érdemes művész, akit korábban szakmai berkekben kifejezetten jó szakemberként ismertek, de az elmúlt években lassan, de biztosan épült be a kurzus belső köreibe. Sok filmen dolgozott együtt Szász Attila rendezővel, akinek a nevéhez olyan filmek fűződnek, mint a Berni követ és az Örök tél. Utóbbiért Gera Marina magyar színésznő nemzetközi Emmy-díjat kapott. Lajos Tamás az évek során egyre közelebb sodródott a NER-hez, az elmúlt időszakban több ezzel kapcsolatos ügye is volt, ami bejárta a sajtót.
2020. szeptember 22-én, az SZFE-autonómia körüli válság idején, öt európai ország rektori konferenciái szolidaritásukat fejezték ki az egyetemmel, miközben Lajos Tamás, az SZFE kuratóriumi tagja jelentős támogatásokhoz jutott a Nemzeti Filmintézet döntése révén.
A testület hat olyan tévéfilmes -és sorozatos projektet is támogatott, amelyeket Lajos cégei gyártottak. A 104 beérkezett szinopszisból hét kapott gyártási támogatást, ebből kettő Lajos érdekeltségeihez került: a Film Positive Productions 300 millió forintot nyert Ida regénye feldolgozására, míg a Szupermodern Stúdió 5 milliót egy erdélyi történet fejlesztésére. A tévésorozatok fejlesztési támogatásánál is négy projektjük nyert, köztük történelmi és kosztümös sorozatok, valamint egy ötvenes évekbeli Magyarországon játszódó széria. Az elbírálásban kulcsszerepet játszott Káel Csaba, akivel Lajos Tamás korábban több filmen is együtt dolgozott.
Lajos Tamás az SZFE körül kialakult balhé idején a kormánypárti Mandinernek adott interjújában azt mondta, hogy a filmművészetin tapasztalható vitákat egy hangos kisebbség gerjeszti, a tiltakozó oktatók kihasználják a hallgatókat, és a minisztérium jogszerűen nevezte ki a kuratóriumot. Hangsúlyozta, hogy nem lesz erőszakos fellépés az SZFE ügyében: „Arra utaznak, hogy majd odamegyünk, és kipucoljuk az épületet akár karhatalommal. Mindenkit megnyugtatok: nem megyünk oda. Nem megy oda a karhatalom, és semmilyen erőszakos fellépés nem lesz az ügyben. Ha úgy gondolják, hogy a végtelenségig húzzák, hát tegyék.”
Az SZFE körül kialakult botrány után sorra kerültek Lajos Tamáshoz a különböző állami pénzzel kitömött projektek. Ő lett a NER kedvenc producere, cége, a Film Positive Productions Kft., több milliárdos állami támogatásban részesült, olyan filmek készültek a gondozásában, mint a Semmelweis, a Katinka, a Blokád vagy az Operation Sámán. Emellett a Puskás-film forgatókönyvén is dolgoznak, valamint Vidnyánszky Attilával közösen fejlesztették az Úri muri – megazisten projektet.
Herendi Gábor, a Futni mentem rendezője még 2021-ben, a 168 Óra Keljfeljancsi című műsorában beszélt arról, hogy szerinte Lajos Tamás az oka annak, hogy Herendi nem kaphat támogatást a filmjeihez a Nemzeti Filmintézettől, és az elmúlt két évben hat filmjét kaszálták el.
Tavalyi hír, miszerint hozzá került a Bethlen István életéről szóló játékfilm is. A Nemzeti Filmintézet április 16-i döntése alapján 3 millió forintos támogatást kapott a forgatókönyv első változatának elkészítésére, amelyet Fonyódi Tibor ír. A Bethlen egyelőre még csak forgatókönyv-fejlesztési fázisban van, a megvalósulása az NFI döntésétől és az állami támogatás mértékétől függ.
Szintén tavaly, még decemberben derült ki, hogy az MTVA szeptemberig 108,5 milliárd forintot költött el éves 142 milliárdos költségvetéséből. A kiadások között szerepel többek közt a Kabul művelet című akciófilm koprodukciós szerződése, amelyre 1,3 milliárd forinttal szerződtek – a film producere pedig Lajos Tamás, a Duna Médiaszolgáltató vezérigazgatójának, Altorjai Anitának a férje.