Mindent a csalókról! Kamu befektetési ajánlatokkal támadnak mindenkit
Túl szép, hogy igaz legyen. Ha a befektetési ajánlatok piacán ezt érezzük, akkor jó eséllyel így is van. Természetesen mindenki hallott már mesés hozamokról, bitcoinról, varázslatos hetesről, aranyról, de ha valaki előre megígér valami egészen elképesztő, akár napi 1 százalékos hozamot, az nagy valószínűséggel szélhámos.
A Téma legutóbbi vendége Barnóczki Péter, az MNB tőkepiaci és fogyasztóvédelmi igazgatója volt, akivel alaposan kiveséztük, hogy mi segíthet a befektetőknek felismerni a csalókat. A felügyelet persze nem ezt a kifejezést használja, de listázza azokat, akik engedély nélkül pénzügyi tevékenységet végeznek, márpedig aki nem szerzi meg az engedélyeket, az jellemzően nem is a befektetők pénzének kölcsönösen előnyös fialtatása miatt gyűjt pénzt, hanem be akarja palizni a gyanútlan – és a nagy pénz reményétől – fellelkesülő áldozatokat és el akarja tenni a pénzüket.
MLM-rendszer, piramisjáték, Ponzi-scheme, selyemhernyó, carbon credit, autóra ragasztható hirdetés, új, csodás coin, kriptó, sokféle formája lehet a vonzó ajánlatoknak, nem is könnyű mindig felismerni a kamut, de ebben segít a felügyelet piros (tiltó) és zöld listája, utóbbi azokat a cégeket tartalmazza, amelyek valóban legálisan dolgoznak a piacon.
Nemrég a Telex is foglalkozott egy ilyen céggel, most pedig Barnóczki Péterrel azt is elemeztük, hogy miként tud fellépni az MNB, mennyire szegülnek ellen a lebukottak, befizetik-e a kirótt bírságokat, megvédi-e őket, ha új, esetleg külföldi céget alapítanak.
A felügyelet munkatársai rendre rendőrökkel együtt érkeznek a rajtaütésekre, a bűnözők is tudják ugyanis, hogy akár hosszú börtönbüntetésnek néznek elébe, ha lebuknak. Olyan eset is akadt, amikor töltött fegyver került elő a fiókból. Ennek ellenére most, amikor – például a PMÁP inflációkövető államkötvények kamatfizetése miatt is – nagyon sokan állnak befektetési döntés előtt, különösen érdemes figyelni, nehogy csalók kezére adjuk a nehéz munkával megtakarított pénzünket.
A beszélgetésben külön kitértünk a Budapesti Értéktőzsde reputációját is súlyosan rontó társaságokra, amelyek nem jelentenek időben, nem készítik el a mérlegüket, valamilyen objektíven felróható mulasztást követnek el. Kitérünk arra is, hogy mi van azokkal a társaságokkal, amelyek ugyan formailag mindent betartanak, csak éppen nulla alkalmazottal, nulla forgalommal ígérik azt a befektetőknek, hogy feltalálták a vízzel hajtott autót, vagy az örök élet elixírjét.
A teljes beszélgetés a YouTube és a saját lejátszónk mellett a Telex Podcast Spotify- és Apple Podcast-csatornáin is elérhető, iratkozzatok fel!