A Kúriához fordult az állam, hogy ne kelljen kifizetnie Jakabosék százmillióját

A Kúriához fordult az állam, hogy ne kelljen kifizetnie Jakabosék százmillióját
Az egyesült államokbeli Világjátékokra utazó magyar csapat az eskütételen a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Athén előadótermében 2022. június 28-án – Fotó: Kovács Attila / MTI

433

Márciusban a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen igazat adott nyolc sportolónak a magyar állammal szemben. A bíróság másodfokon kimondta, hogy jár az érintetteknek a 119,5 millió forintos eredményességi jutalom az egyesült államokbeli birminghami Világjátékokon elért érmes helyezéseik után. Nemcsak ez a pénz, hanem a késedelmi kamatok is megilletik a versenyzőket.

Jakabos Zsuzsa, Verrasztó Evelyn, Balog Gábor, Gyárfás Bence, Senánszky Petra, Szabó Szebasztián, Takács Krisztián és Ugrai Panna azért fordult a bírósághoz, mert a 2022-es Világjátékok után nem kapták meg a nekik járó eredményességi jutalmat. A nevek sorrendje azért fontos, mert így szerepelnek az ítéletben, az Európa-bajnok Jakabos volt az első számú felperes.

A törvényileg megszabott fizetési határidő már április végén lejárt, de a sportügyekért 2022 óta felelős Honvédelmi Minisztérium (HM) eddig nem fizetett. A sportért felelős államtitkárságtól már legutóbbi cikkünkben kérdeztük, miért nem fizetnek, de nem válaszoltak.

Mint azóta megtudtuk, a Kúriához fordultak jogorvoslatért, a HM ugyanis felülvizsgálati kérelmet adott be.

Ezzel egyidejűleg kérték a végrehajtás felfüggesztését, ezért, bár a meghatározott fizetési határidő már több mint egy hónapja lejárt, a sportolók hiába vártak az utalásra. A sportolókat képviselő Bognár Viktor ügyvéd arról tájékoztatta a Telexet, hogy az alperes felülvizsgálati kérelmét még nem küldték meg részükre.

A következő lépés az ügyben most az lesz, hogy összeül a Kúria felülvizsgálati tanácsa, és öt bíró eldönti, hogy első fokon vagy másodfokon jártak-e el helyesen. Első fokon ugyanis a törvényszék a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ) elnökségi döntését vette figyelembe. Szerintük a kvalifikációs szakaszban az előírtnál (12–15) kevesebb nemzet versenyzője állt rajthoz, mint kellett volna. Másodfokon azonban bebizonyosodott, hogy ez nem így van, megfelelő számban álltak rajthoz, érdemi verseny alakult ki nemcsak a helyszínen, hanem már a selejtezőkben is, így joggal kérik a pénzüket a versenyzők.

A jogvita legfontosabb része, hogy egy köztestület, jelesül az NVESZ elnökségi döntése felülírhat-e egy kormányrendeletet, hiszen a kormány még 2013-ban döntött a sportolók jutalmazásáról. Magyarország a vonatkozó kormányrendelet alapján a Világjátékokon is az 1–8. helyen végző sportolókat honorálja. Míg egy olimpián győztes magyar sportoló 55 millió forinttal gazdagodik, a Világjátékokon 17,5 millió jár az első helyezettnek, de a nyolcadik helyen végzőnek is egymillió forintot utalnak.

A Világjátékokon olyan sportágak szerepelnek, mint a kick-box, a kajak-kenu maratoni változata, a görkorcsolya, a búvárúszás vagy a vízi életmentés. 2022-ben Birminghamben 224 versenyszámban avattak bajnokot, 73 ország szerzett érmet, Németország 24 első hellyel zárt az élen, mögöttük az USA és Ukrajna lett a második 16–16 bajnoki címmel. Magyarország tizenegy első hellyel a hatodik helyen végzett. Voltak olyan versenyszámok, amik után vita nélkül megkapták az érintettek a jutalmukat.

Balog, Takács, Szabó és Gyárfás két váltószámban (akadályúszás és a 4×50 vegyes váltó) nyert, mindkétszer az olaszokat előzték meg, érmes helyre futott be mögöttük Németország, illetve Japán is. A verseny így nézett ki, ahogy az alábbi videóban látható:

A teljesítményükért fejenként 17,5 milliós jutalmat kaphatnak, illetve a három év alatt felgyülemlett késedelmi kamatokat. Senánszky és Ugrai neve mellett 16,5 millió, Jakabosé mellett 12,5 millió szerepel.

Ismerve a bíróságok működési dinamikáját, a Kúria döntése leghamarabb szeptemberben születhet meg, egyben akkor zárulhat le a többéves procedúra.

Senánszky, Szabó és Ugrai egyébként készülnek az év fő versenyére, a júliusi szingapúri világbajnokságra, a párizsi olimpián is szerepeltek mind a hárman, a céljaik közt szerepel a Los Angeles-i részvétel is. Senánszky 50 gyorson országos csúcstartó a medencében, Szabónak 50 pillangón döntős reményei vannak. Ezt a távot felvették az olimpiai programba is 2028-tól. Ugrai a döntőre pályázó 4x200-as gyorsváltónak lehet az egyik embere, a budapesti rövid pályás vb-n 2024 decemberében ezüstérmes lett.

Az idei Világjátékokat 2025-ben Csengtuban rendezik meg augusztus elején.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!