Stagnálást vártak, újabb rekordév lett belőle a BioTechUSA-cégcsoportnál

Stagnálást vártak, újabb rekordév lett belőle a BioTechUSA-cégcsoportnál
Az éves jelentést bemutató sajtótájékoztatón, jobbra a pódiumon Lévai Bálint vezérigazgató. Fotó: BioTech USA

A magyar tulajdonú családi cégcsoport a turbulens piaci viszonyok között is rekordévet zárt, 2024-ben még az eddigi csúcsnak számító előző évinél is némileg magasabb, csaknem 94 milliárd forintos árbevételt ért el. Ezzel stabilan tartotta hazai vezető piaci pozícióját az étrendkiegészítő-iparágban, miközben folytatta a külföldi terjeszkedést és a technológiai- és termékfejlesztéseket is – ősszel pedig érkeznek az édességpiacot is megcélzó többrétegű fehérjeszeleteik.

A tavalyi magas inflációs környezet a vásárlói kedv általános csökkenést eredményezte, ami együtt járt a piac hígulásával, azaz számos, alacsony áron alacsony minőséget kínáló konkurencia jelent meg, miközben az alapanyagárak – főleg a fehérjéé – is nőttek. A BioTechUSA tapasztalatai szerint csökkent a tömeg a bevásárlóközpontokban, így a fizikai boltjaik értékesítése kissé apadt, az online shopoké viszont nőtt. A kiskereskedelmi lejtmenet miatt a BioTechUSA is stagnálásra rendelkezett be, ám végül 3,5 százalékkal 93,7 milliárd forintra növelte az árbevételét, így története legjobb évét zárta és nőtt az adózott eredménye is, több mint 7,7 milliárd forintra.

A magyar cégcsoport ma már világszerte 103 országban van jelen, 49 webshoppal, 328 üzlettel, több mint 1900 munkavállalóval, 4500 üzleti partnerrel és mintegy 2000 termékkel.

Fogyasztói trendek

A háztartások pénzügyi helyzete lecsapódott a termékpreferenciákon is: tavaly előtérbe kerültek a kisebb kiszerelésű, olcsóbb termékek. Emellett a fogyasztók tavaly is fokozottan keresték az étrend-kiegészítőket, leginkább az úgynevezett impulzív és funkcionális termékeket, mint például a szeletek vagy shotok – de nőtt a természetes hatóanyagokat tartalmazó kapszulák és tabletták népszerűsége is. A vásárlók általában is a természetes összetevők, mesterséges adalékanyagoktól mentes termékek felé fordultak, és – főleg az exportpiacokon – kiugróan jól teljesítettek a kollagén- és a vitaminkészítmények.

Több pénzért több fehérje

„Ha egy drágább és olcsóbb termék között kell választani, a legtöbben tisztában vannak vele, hogy a drágább jobb minőségű is lesz” – mondta Lévai Bálint, a BioTechUSA-cégcsoport vezérigazgatója és társtulajdonosa. „Alapvető információ, hogy kevesebb pénzért kevesebb fehérjét lehet vásárolni, ezt a fogyasztók is értik. Amikor alapanyaghiány van, óhatatlanul hígul a piac, az európai feltörekvő márkáktól érkező, olcsó termékek beáramlása révén, de a BioTechUSA-ra jellemző magas minőségből ilyenkor sem engedünk. A kihívások megerősítenek bennünket az eddig képviselt értékrendünk mellett, amelynek alapja az őszinteség önmagunk és a piac irányába is, így a fogyasztók is felismerik, hogy értékeinkkel az ő érdekeiket is képviseljük.”

Érkeznek a többrétegű szeletek

A tavalyi év nagy dobása idén ősszel érik majd be: ekkor kerülnek a boltok polcaira az új prémium többrétegű fehérjeszeletek egy európai szinten is egyedülálló fejlesztés eredményeképp. A Crush Bar nevű, cukormentes és magas fehérjetartalmú szelet három ízben egyszerre jelenik majd meg Európa-szerte, saját üzleteikben, partnereiknél, az élelmiszerláncok polcain és a webshopban. Az ízek között sós karamell és mogyoróvaj biztosan lesz, de más kombinációkkal is kísérleteznek.

A szadai gyártó- és logisztikai központban 5,5 milliárd forintos beruházással egy komplex, többrétegű – multilayer – fehérjeszelet előállítására alkalmas gyártósort létesítettek, amellyel évente 55 millió prémium – hozzáadott cukor nélküli, magas fehérje tartalmú – protein szeletet tudnak gyártani, ezzel 75 millióra növelték az éves kapacitásukat. Az új gyártósor bérgyártásban is nagy versenyelőnyhöz juttatja a céget, itthon nincs is ezen a téren versenytársuk, és Szadáról szolgálják ki a világ egészéről érkező különféle megrendeléseket.

A szadai telephely madártávlatból. Fotó: BioTechUSA
A szadai telephely madártávlatból. Fotó: BioTechUSA

Versenypiacon edzett csapat

Bátor vagy vakmerő dolog volt-e a mostani változékony piaci viszonyok között egy sok milliárd forintos beruházás?

Lévai Bálint szerint inkább előrelátó. „A piaci ingadozás időszakos, öt éves távlatban mindig változik. Egy-egy beruházás a mi léptékünkben azonban 10-15-20 évre szól. Ha a hosszú távú terveinket mindig a rövid távú piaci változások alapján kellene átgondolni, azt jelentené, hogy nem elég stabil a vállalat, nincs meg a megfelelő pénzügyi háttér a nehezebb időszakokra. Ez ránk nem jellemző. Amikor a nehezebb a terep, mi inkább a lehetőséget látjuk meg: egy versenypiacon edzett csapat vagyunk. A versenyló is elveszíti kicsit a motivációját, ha a többiek nem húzzák – de ha ott van a konkurencia, a verseny, a nehézségek, akkor mi is folyamatosan motiváltak tudunk maradni. Egy nehezebb időszak annyira fel tudja tüzelni a csapatot, amiből 5-10-20 éves távlatban tudunk profitálni.”

Fókuszban a külföldi terjeszkedés

A cégcsoport bolthálózata folyamatosan bővül. A 103 országból, ahol jelen van világszerte, már 20-ban milliárdos forgalmat bonyolítanak. Csak az elmúlt bő egy évben 31 új üzletet nyitottak egyebek mellett Franciaországban, ahol a legtöbb külföldi üzletük van, 47 shoppal van jelen a BioTechUSA. De nyíltak új boltok Németországban, Szlovákiában, Spanyolországban, Hollandiában, Ausztriában, Lengyelországban és Olaszországban is, ezeken a piacokon gyakran kétszámjegyű növekedést produkálva. Így már az üzletek csaknem fele, 143 bolt külföldön működik. 2025-ben itthon várhatóan további öt, külföldön pedig az előzetes várakozások szerint 20 további üzletet nyitnak.

Különösen dinamikus a növekedés Norvégiában, míg Görögországban piacvezetőnek számít a magyar cégcsoport. Tavaly Lengyelországban 25 százalékkal bővült a BioTechUSA és 10 százalékos pluszt produkált a Scitec Nutrition, ezzel a vállalat már a top 3-as élmezőny tagja a 36 milliós országban.

Lévai Bálint vezérigazgató. Fotó: BioTechUSA
Lévai Bálint vezérigazgató. Fotó: BioTechUSA

Az FC Barcelona kedvenc íze

A tavalyi évben a futballrajongók körében is ismertebb lett a cégcsoport, ekkor kötött több évre szóló együttműködést az FC Barcelonával a BioTechUSA. A partnerséget a katalán klub kezdeményezte, a táplálékkiegészítő termékeket a klub a férfi és női első csapatának játékosai egyaránt fogyasztják.

„A játékosok imádják a katalán krém ízű fehérjeport, amit nekik fejlesztettünk, de természetesen bárki számára hozzáférhető az üzletekben. Az FC Barcelonával folyamatos közös termékfejlesztésben vagyunk, de más marketing együttműködésekkel ellentétben itt szakmai közös munka van, kölcsönös javaslatok alapján. Ennek lesz majd az eredménye egy nagyon profi hydration and electrolyte termék, amely szintén mindenki számára elérhető lesz” – mondta erről Lévai Bálint.

Magyar fejlesztésű fehérjetermékek a világpiacon

További versenyelőnye a BioTechUSA-csoportnak, hogy egy kézben összpontosul az irányítás, saját tulajdonú gyártó- és logisztikai központtal rendelkezik – ezt világszerte is nagyon kevés étrend-kiegészítőt gyártó cég mondhatja el magáról. Így tudnak egyszerre minőségi és egyedi termékeket gyártani, gyorsan reagálni a fogyasztói igényekre. Még a huzamosabban fennálló alapanyaghiányt is kompenzálni tudják azzal, hogy felhalmozzák a szükséges alapanyagokat.

A cégcsoportnál egy saját, 46 fős termékfejlesztői csapat követi le a vásárlói igényeket, melyben élelmiszermérnök, élelmiszerbiztonsági szakember, biomérnök, biológus, dietetikus, táplálkozástudományi szakember, gyógyszerész és orvos dolgozik.

A cégcsoport a többrétegű fehérjeszelet- gyártósor mellett a megnövekedett piaci igényekre reagálva új shaker logózó üzemet is épített tavaly, miközben folytatták a munkavállalóik jóllétét érintő szociális fejlesztéseket, aminek meg is van az eredménye: számos iparágban kiemelkedően magasnak számít az 5,2 év átlagos szolgálati idő a vállalatnál.

Tavaly folytatták gyártókomplexumaik energetikai modernizációját is a cégcsoportnál: utóbbinak köszönhetően a vállalat mindkét – szadai és dunakeszi – gyártókomplexumában az áramfelhasználás 30 százalékát a jövőben már zöld megoldásokkal biztosítja.

És hogy milyen várakozásokkal indultak neki 2025-nek? „Úgy vélem, rendkívül jó év van előttünk, a vásárlói kedv még Magyarországon is feléledt és jó bőrben van a tavalyihoz képest” – mondta a vezérigazgató.

A cikk megjelenését a BioTechUSA támogatta.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!