Elon Musk két éven belül lekapcsolná a Nemzetközi Űrállomást

431

Elon Musk szerint itt az ideje, hogy a NASA lekapcsolja a Nemzetközi Űrállomást (ISS) – írja Musk tweetjei alapján az Ars Technika. Az ötlet nem teljesen új, ugyanis a NASA már leszerződtette a SpaceX-et, hogy 2030-ra készítsen egy olyan Dragon űrkapszulát, amivel biztonságosan a Csendes-óceánba lehetne irányítani az űrállomást.

Musk szerint a döntés az elnök kezében van, de úgy látja, hogy szerinte 2 év múlva kéne ennek megtörténnie. Ez azonban sok problémával, nehézséggel járna. Egyrészt jelenleg több kutatás is folyik az állomáson, és a NASA 2030-ig mindenképp tervez az űrlaborral. Emellett nemcsak a NASA használja az űrállomást, hanem több nemzetközi partner is, és még Oroszország is legalább 2028-ig fenntartaná azt.

Másrészt a Dragon űrkapszulára fordított pénzt a Kongresszusnak meg kell szavaznia, és jelenleg több republikánus képviselő is ISS-párti. Például a közlekedési bizottság elnök, Ted Cruz, aki emellett Texas képviselője is, és pont az ő államából kezelik az ISS-t.

Több nagy cég is, mint például a Boeing, érdekelt az állomás üzemeltetésében, ezért kampányolnak, hogy a NASA tolja ki a lekapcsolási terveit. Azonban az ISS egyes részei már több mint 20 éve az űrben vannak, és az űrügynökség egyre inkább aggódva figyeli például az orosz oldalon megjelenő szivárgásokat.

Ha az ISS leáll, a NASA-nak új űrlabort kell keresnie. Az egyik elképzelés az, hogy több cég is előáll magánállomásokkal, amik átvennék a Nemzetközi Űrállomás szerepét. Erre már többen is kaptak nagy kormányzati megbízásokat, ám nem annyit, amennyire szükség lenne ahhoz, hogy 5 éven belül valóban készen álljanak az új állomások.

Mars a Marsra

De vajon miért akarja Musk hirtelen leszedetni az ISS-t? Az X-en posztolt bejegyzésében annyit írt, hogy „irány a Mars”, utalva a hosszútávú tervére, ami szerint az emberiség átköltözne a következő bolygóra is, hogy ezzel biztosítsa a faj fennmaradását, ha egy esetleges világháború vagy egy becsapódó aszteroida élhetetlenné tenné a földet.

Ettől feltehetőleg teljesen függetlenül három órával az ISS-es posztja előtt Musk összeveszett a dán űrhajóssal, Andreas Mogensennel, aki a 70. ISS expedíció parancsnoka volt. Miután Musk azt állította egy interjúban, hogy politikai okokból nem engedték a SpaceX-nek, hogy lehozzák a Boeing fennragadt űrhajósait, Mogensen megjegyezte, hogy ez egy hazugság.

„Teljesen retardált vagy. A SpaceX már hónapokkal ezelőtt visszahozhatta volna őket. Ezt a Biden-kormánynak KÖZVETLENÜL FELAJÁNLOTTAM, de nem mentek bele. A visszatérést politikai okokból tolták ki. Idióta”

– válaszolta Musk.

Ez valóban nem igaz, ugyanis már augusztusban eldőlt, hogy Sunita Williams és Butch Wilmore a Crew-9 küldetése végén, annak tagjaival tér majd vissza a Földre. Épp ezért küldtek fel kettővel kevesebb űrhajóst a SpaceX Dragon kapszulájával, hogy vissza tudják hozni a két fennragadt kollégájukat. A NASA úgy volt vele, hogy bőven elég, ha a Crew-10 érkezésekor, egyszerre jön vissza mindenki, és tudtak munkát adni a fennragadt űrhajósoknak. Logikusnak látták, hogy nem költenek el 200 millió dollárt (amit a SpaceX kapott volna) egy mentőküldetésre, hanem inkább a menetrend szerinti, március közepi járattal számolnak. Ezeket Mogensen is felvetette, de Musk a válaszra már nem reagált.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!