Készítője szerint politikai szatíra volt a dolláresős, arany Trump-szobros videó

Készítője politikai szatírának nevezte a mesterséges intelligencia (MI) által generált videót, amit Donald Trump amerikai elnök február 26-án posztolt a Truth Socialön.

A videó azt vizualizálta, hogyan nézne ki Gáza átalakulása Trump nemrégiben ismertetett terve szerint. A felvételen először Elon Muskot mutatják, amint pénzt szór az emberekre. De egy hatalmas arany Trump-szobor felállítását is láthatjuk Gáza egyik főútján. Trump a videóban nőkkel táncol, Elon Musk pedig humuszt eszik. Táncoló szakállas transzvesztita nők is szerepelnek az alkotásban, sőt, az is, ahogy Trump Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel koktélozik az elképzelt gázai riviérán.

Solo Avital, Los Angeles-i filmkészítő azt mondta a Guardiannek, a videót kevesebb mint nyolc óra alatt készítette, miközben mesterséges intelligenciával kísérletezett. De az kifejezetten meglepte, hogy a videó ilyen felkapott lett.

Avital szerint a filmesek történetmesélők, és néha készítenek szatirikus műveket is. Szerinte attól lesz kétértelmű egy szatíra, hogy milyen kontextust raknak mögé. Avital azt mondta a lapnak, hogy a beleegyezésük vagy tudtuk nélkül hozták nyilvánosságra a felvételt.

A filmkészítő társával együtt vezeti az EyeMix nevű céget, amely főleg dokumentum- és reklámfilmek gyártásával foglalkozik. Avital arról beszélt a Guardiannek, hogy épp az Arcana AI felületével kísérletezett, amikor úgy döntött, hogy szatírát készít Trump megalomán ötletéről. Ugyanis látni akarta, mire képes a platform. A videót megosztotta barátaival, üzlettársa viszont kitette az Instagramra. Avital később arra kérte társát, hogy szedje le a felvételt, mert nem akar érzéketlennek tűnni, és véleményt nyilvánítani a kérdésben.

A páros megosztotta a videó egyik korábbi változatát Mel Gibsonnal, akit Trump még januárban nevezett ki különleges nagykövetének. Gibson az alkotók szerint tagadta, hogy a videót megosztotta volna az amerikai elnökkel. Avitalnak a barátai szóltak arról, hogy Trump a saját profilján megosztotta a felvételt. A készítőt meglepték a videóra adott reakciók, de remélte, hogy ez majd vitát indít a mesterséges intelligencia felhasználásáról. Avital azt mondta, hogy az MI nem ölte meg a kreativitást. Szerinte ez a videó sem készülhetett volna el emberi beavatkozás nélkül.

Hany Farid, a kaliforniai egyetem kutatója azt mondta, „nem ez volt az első és nem is az utolsó alkalom”, hogy egy MI által generált videó vírusszerűen terjedt az interneten. Hozzátette, bár a videót szatírának szánták, Trump nagyon meggyőző propagandaként használta fel, ami rávilágít a mesterséges intelligencia kockázataira.

Trump a geopolitikai realitásokkal mit sem törődve dobta be azt az ötletét, hogy a palesztin lakosságot kitelepítve az Egyesült Államok égisze alatt építené újjá Gázát, és csinálná meg „a Közel-Kelet riviéráját” a területből. Ez sokak szerint etnikai tisztogatással érne fel, és a morális ellenvetéseken felül Amerika régiós partnereinek sem áll érdekében. Egyiptom és Jordánia azonnal elítélte az ötletet, míg Szaúd-Arábia egy hivatalos nyilatkozatban nyomatékosította, hogy csak egy önálló palesztin állam megalakulása vezethet tartós békéhez. Az izraeli jobboldal az egyetlen részt vevő fél, amelyik örülhet a fejleménynek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!