Az X-en terjedő álhír miatt állt a feje tetejére az amerikai tőzsde
Nagyon úgy tűnik, hogy egy X-en terjedő, Donald Trump vámjaival kapcsolatos álhír okozott billió dolláros tőzsdeingadozást hétfőn, írja az NPR. Az ezt felkapó posztok azt írták: az amerikai elnök 90 napos vámstopot fog kihirdetni mindenkire, kivéve Kínára. Szakértők szerint az eset rávilágít a közösségi oldal befolyásolási képességeire.
Hétfőn Kevin Hassettet, a Fehér Ház gazdasági tanácsadóját a Fox News megkérdezte arról, hogy Donald Trump fontolóra venné-e a nemrég bevezetett vámok 90 napos szüneteltetését. Hassett azt mondta: az elnök úgy fog dönteni, ahogy szeretne.
Az X-en nem sokkal később ez már úgy jelent meg, hogy Trump 90 napos vámszünetet fontolgat minden országra vonatkozóan, Kínát kivéve.
Az NPR szerint a Hammer Capital X-felhasználó volt az első, aki megosztotta ezt az álhírt, alig másfél órával az interjú megjelenése után. A fióknak valamivel több mint 1100 követője van, és kék ellenőrző jelvénye is: ez egy olyan fizetős funkció, ami felerősíti a felhasználó posztjainak elérését.
A poszt önálló életre kelt, és több kék pipás fiók is megosztotta, még tovább növelve az elérését. Nem sokkal később a Walter Bloomberg felhasználó is megosztotta, akinek 850 ezer követője van. Az NBC News szerint még a Reuters és a CNBC is megosztotta a hírt.
A Fehér Ház cáfolta a jelentést. A Walter Bloomberg-fiók törölte a bejegyzést, a Reuters és a CNBC is hamarosan visszalépett, de akkorra már a tőzsde tíz perc alatt 2,4 billió dolláros kilengést produkált.
A piaci kilengések szakértők szerint azt tükrözik, hogy a Wall Street-i befektetők egyre jobban tartanak attól, hogy Trump vámjai globális gazdasági instabilitáshoz vezethetnek.
Kate Starbird, a Washingtoni Egyetem dezinformációval foglalkozó kutatója azt mondta: az X-en közzétett bejegyzések által gerjesztett piaci zűrzavar rávilágít a közösségi média veszélyeire. „A közösségimédia-rendszereinket – és különösen az X-et – úgy tervezték, hogy a pletykák rendkívül gyorsan terjedjenek, miközben a korrekciók messze elmaradnak mögöttük. Az ellenőrzés nehézkes (és lassú), részben azért, mert gyakran nehéz meghatározni egy adott állítás eredeti forrását” – mondta az NPR-nek.
Sem az X, sem annak tulajdonosa, Elon Musk nem válaszolt az NPR megkeresésére.