Magas a vérnyomása? Egyen több banánt!
A magas vérnyomással rendelkező embereknek jellemzően a sóbevitel csökkentését is ajánlják, egy friss kutatás szerint azonban sokkal hatékonyabb a nátriumbevitel csökkentésénél az, ha az étrendi kálium- és nátriumbevitel arányát növelik a vérnyomás csökkentésére, írja az EurekAlert.
A magas vérnyomás világszerte a felnőtt populáció több mint 30 százalékát érinti. Ez a szívkoszorúér-betegség és a stroke vezető oka, és más betegségekhez is vezethet, például a krónikus vesebetegség, a szívelégtelenség, a szabálytalan szívverés és a demencia.
A Waterloo Egyetem új tanulmánya szerint a magas vérnyomás csökkentésére nem elég, vagy legalábbis nem elég hatékony a sóbevitel csökkentése, sokkal jobb megoldás, ha emellett az ember több káliumtartalmú ételt is eszik. Sok kálium van például a banánban vagy a brokkoliban is.
A kálium és a nátrium is elektrolit, vagyis olyan anyag, ami segíti a szervezetben az elektromos jelátvitelt, vagy például befolyásolja a szervezet víztartalmát. A kutatók szerint az őseink sok gyümölcsöt és zöldséget ettek, emiatt a szervezetük szabályozórendszerei úgy fejlődhettek, hogy a magas kálium- és alacsony nátriumtartalmú étrend mellett működhettek a legjobban.
„Ma a nyugati étrendek sokkal magasabb nátrium- és alacsonyabb káliumtartalommal rendelkeznek” – mondta Melissa Stadt, a tanulmány vezető szerzője. „Ez megmagyarázhatja, hogy a magas vérnyomás miért fordul elő főként az iparosodott társadalmakban, nem pedig az elszigetelt népcsoportokban.”
A kutatók egy olyan matematikai modellt fejlesztettek ki, ami megmutatja, hogy a kálium és nátrium aránya hogyan hat a szervezetre. A modell szerint is vannak jelentős különbségek a nemek között: a férfiaknál könnyebben alakul ki magas vérnyomás, mint a menopauza előtt álló nőknél, és a férfiak nagyobb valószínűséggel is reagálnak pozitívan a kálium-nátrium megnövekedett arányára.