Az OpenAI bejelentkezett a Chrome megvásárlására
A Google ellen épp trösztellenes eljárás folyik, mert az amerikai igazságügyi minisztérium szerint monopóliumot épített a keresők piacán. Az ügy legfontosabb következménye az lehet, hogy ha a monopólium leépítésének ügyében eljáró szövetségi bíró úgy határoz, a cég a Chrome eladására kényszerülhet. Ha idáig jutna a dolog, akkor vevő már biztosan lenne: a ChatGPT-t is fejlesztő OpenAI bejelentkezett a masszívan piacvezető böngésző megvásárlására – írja a Bloomberg.
Ezt a cég ChatGPT-ért felelős vezetője, Nick Turley erősítette meg. Őt is behívták ugyanis arra a háromhetes meghallgatássorozatra, amely alapján Amit Mehta bíró augusztusra eldönti, mely üzleti gyakorlatait kell megváltoztatnia a Google-nek, hogy jogkövető módon működjön, és konkrétabban: hogy a cégnek eleget kell-e tennie a minisztériumi kívánságnak, és el kell-e adnia a böngészőjét.
Turley arra a kérdésre, hogy az OpenAI adott esetben megvenné-e a Chrome-ot, határozott igennel válaszolt, de hozzátette azt is, hogy vannak még így ezzel jó néhányan. És valóban, a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésében szintén élen járó Perplexity egyik vezetője ugyanezen a meghallgatássorozaton szintén jelezte, hogy készen állnak a feladatra, ha úgy alakul – írja a Verge.
És hogy miért lenne ez jó ezeknek a cégeknek? Turley szerint ha az övék lenne a Chrome, mélyebben beleépülhetnének a ChatGPT-vel, mint amit most a Google enged nekik, ez a szorosabb integráció pedig jobb terméket eredményezne. Emellett a globális piacvezető Chrome kiváló disztribúciós platform is lenne nekik, amelyen keresztül sokkal több emberhez eljuthatnának. Az Apple-lel ugyan már megegyeztek az iPhone-integrációról, az androidos okostelefonokra még nem tudtak igazán széles körben betörni.
Mindemellett azt is érdemes megjegyezni, hogy a Google nemcsak kapuőrként releváns ezeknek a cégeknek, hanem az MI-piacon a saját fejlesztésű Gemini asszisztensével az OpenAI, a Perplexity és társaik közvetlen vetélytársa is. Ezért, mint a Platformer megjegyzi, nem is tett jót a Google esélyeinek a trösztellenes ügyben, hogy a meghallgatások során kiderült: a cég próbált más szereplőkkel egyezséget kötni a Gemini előtelepítéséről a készülékeiken, és például a Samsungnak januártól fizetnek is ezért. Ez a megállapodás nem exkluzív, de Turley szerint hiába próbálkoztak ők is a Samsungnál, nekik nem sikerült megállapodniuk.
Hasonló trösztellenes eljárás egyébként a Meta ellen is folyik, ők az Instagram eladására kényszerülhetnek rá.