Egy hét alatt döntöttek, mégis alapos szakmai egyeztetésről beszél a HUN-REN elnöke a négy kutatóintézet elcsatolásával kapcsolatban

324

„Mozgalmas, és sok szempontból nehéz napokon vagyunk túl” – mondta Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke arról, hogy egy hét alatt eldőlt: az ELTE-hez kerül a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat négy, humán- és társadalomtudományi kutatással foglalkozó egysége. Gulyás kihangsúlyozta, hogy az erről szóló döntő vitában sok pró és kontra érv elhangzott. Végül az Irányító Testület 6:2 arányban szavazta meg az elcsatolást.

„Az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora részéről június 13-án érkezett a meglepő, de logikus ajánlat a HUN-REN és az ELTE intézményesített stratégiai együttműködéséről” – mondta az elnök. Azt is mondta, hogy ezután azonnal egyeztetéseket kezdeményezett, amik során minden érintett intézményvezető véleményét kikérte. Gerő Márton, a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnökségi tagja a Telexnek ugyanakkor azt mondta: mindenféle megkérdezés nélkül, tényként közölték a helyzetet főigazgatókkal.

Gulyás azt mondta a HUN-REN oldalára feltöltött videóban, hogy a HUN-REN-ben minden nagyobb döntést alapos szakmai egyeztetés, akár viták előznek meg, így volt ez most is – ennek némileg ellent mond, hogy az alapos szakmai egyeztetésre mindössze egy hete volt a hálózatnak, hiszen az ELTE megkeresése a múlt hét pénteken érkezett be a HUN-REN-hez.

„A HUN-REN célja továbbra is az, hogy biztosítsa a kutatóhálózat egységét, erejét és versenyképességét. Ez a lépés tehát nem egy irányváltás, hanem egy erős garanciákkal megtámogatott egyedi, szakmai döntés az Irányító Testület részéről” – mondta. Hozzátette, hogy „a döntés jár fájdalommal is, mint minden elválás”, de a HUN-REN erősségét szolgálja.

Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója azt mondta: az intézetek szervezetileg az ELTE-hez kerülnek változatlan formában, szervezeti egységként, teljes intézeti infrastruktúrával és munkaközösséggel együtt. „Az átadás egy többlépcsős, szoros ütemezésű és garanciákra épülő folyamat. Az átadás-átvétel a mindennapi munkavégzést érdemben nem érinti, hiszen nem változik a munkatársak munkaköri, juttatási és feladatrendszere, nem változik a kutatóközpontok vezetősége, és nem változik a munkavégzés helye” – mondta.

Azt mondta, hogy miután tájékoztatják a munkatársakat a helyzetről, elkezdik a munkát a jogi és fenntartói keretek jogi részleteinek előkészítéséről. „A kutatási támogatások és pályázati pénzek átviteléről külön protokoll készül. Egy külön munkacsoport is létrejön, amely azért lesz felelős, hogy monitorozza és biztosítsa a gördülékeny átmenetet” – tette hozzá, megemlítve, hogy a központok legkorábban augusztus 1-vel olvadhatnak be az ELTE-be.

Jakab azt is mondta, hogy felkérik a kormányt: soron kívül biztosítsa az idei többlettámogatást a kutatóhálózat részére, és indítsa el az új HUN-REN megalapítását.

A kutatók június 19-én szavaztak arról, hogy szeretnék-e az átalakítást: az 1200 érintett tudós közül 800-an nyilvánítottak véleményt, a dolgozók jelentős többsége, közel 90 százaléka elutasította az intézmények ELTE-hez csatolását.

A Telexnek az átalakításról kutatók azt mondták: nehéz úgy dolgozni, hogy az elmúlt hat évben az intézetek folyamatos átszervezés alatt állnak. Nem tudják, hogyan lehet a beolvadást menedzselni. Gerő Márton szerint a mostani információk alapján ez a kutatóközpontok végét jelenti majd. A TDDSZ és a dolgozói fórum, amit szerveztek, azt szeretné, hogy „az összes kísérletezést hagyják abba végre, és hagyjanak minket nyugodtan dolgozni. Legyen finanszírozás, maradjunk állami intézmény, állítsák helyre a kutatói autonóm struktúrát, és hagyjanak bennünket tenni a dolgunkat”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!