Hadházy Ákos: Simán elcsalja a választást a Fidesz, ha csak picivel nyerünk

Hadházy Ákos: Simán elcsalja a választást a Fidesz, ha csak picivel nyerünk
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

7375

  • Hadházy Ákos szerint durva szintlépésre készül Orbán Viktor, és csak néhány hónapja maradt az ellenzéknek, hogy kiharcolja a valódi, tiszta választás feltételeit.
  • Az országgyűlési képviselő nem alapít új pártot, de informális hálózatot hozott létre olyan ellenzéki politikusokkal és civilekkel, akik Magyar Péter döntésétől függetlenül szeretnének elindulni a 2026-os választáson.
  • Veszélyesnek tartaná, ha az ellenzéki térfélen is egy embertől függne, hogy ki politizálhat, és ki nem. Szerinte bolond, aki azt gondolja, hogy nincs szükség együttműködésre, és meg is fognak tudni állapodni, ha az ellenzékben nem ostoba, önző alakok vannak.
  • Interjúnkban arról is beszélt, hogy csak akkor van esélye az ellenzéknek a választáson, ha előtte legalább 10-15 százalékkal vezet a Fidesz ellen, 1-2 százalékon pedig a kétharmad sorsa is múlhat.

Többször is azt mondta, hogy az ellenzéki képviselőknek nem lenne szabad bemenni az ön által illegitimnek tartott parlamentbe, és eljátszani a fideszes bábszínházat. Múlt hétfőn mégis ott volt, és egy hangszóróval zavarta meg Orbán Viktor felszólalását. Mi volt a célja az akcióval?

Természetesen nem gondolom, hogy sikerült meggyőznöm a miniszterelnököt arról, hogy hallgassa meg a korábbi önmagát, hátha megváltozik a véleménye. Nem is az volt a célom, hogy magamat mutogassam, és úgy tűnjön, mintha lenne bármi értelme a parlamenti munkának. Fel akartam hívni az ellenzéki társadalom figyelmét Orbán 18 évvel ezelőtti szavaira, de leginkább arra, hogy minden jel szerint durva szintlépés következik a következő hónapokban. A kormány kijelölt ellenfelei eddig külső tényezők voltak: háború, migránsok, Soros. Most orosz mintára megpróbálják még jobban ellehetetleníteni a megmaradt független sajtót, és Orbán a valódi, független civileket, médiát, politikusokat jelölte ki ellenfélnek. Erre próbáltam felhívni a figyelmet.

Kapott valamilyen visszajelzést a fideszes képviselőktől az akció után? Kövér László kilátásba helyezett-e már büntetést az ülés megzavarása miatt?

Még nem kaptam hivatalos értesítést, de az látszott, hogy Kövér László eléggé ideges volt. Az ülésen morgott valamit, hogy én ezt nagyon meg fogom bánni, ez nem sok jóra utal. Azért annak lenne egy furcsa bája, ha a házelnök azért büntetne meg szokás szerint sok millió forintra, mert Orbán korábbi beszédét idéztem. Ezzel együtt vállalni kellett az akciót, ugyanis ez az egyetlenegy értelme még a parlamenti munkának. Sokatmondó, hogy az utóbbi években már a figyelemfelkeltő akciók is elmaradtak a parlamentben. Ha az ellenzék már ezt sem csinálja, akkor érthetetlen, hogy miért ül még bent egyáltalán.

Mi értelme a parlamenti akcióknak, ha nem ér el velük eredményt? Nem arról szólnak ezek inkább, hogy a képviselő bekerüljön a médiába?

Ha következetesebb lett volna ebben az ellenzék, és sokkal több ilyen akciót indít, akkor azt mutatnák, hogy nem fogadják el a játékszabályokat, és ezzel is arra kérik az ellenzéki társadalmat, hogy segítsen nekik az ellenállásban. Volt pozitív példa, a rabszolgatörvénynél a parlamenti tiltakozás után komoly tömegeket sikerült megmozgatni. Sajnos úgy tűnik, hogy a pénzbüntetések elvették az ellenzéki képviselők kedvét a további akcióktól.

Ez tartja ön szerint vissza őket?

Nem tudom, mi más, hiszen az az akció sikeres volt. Az öncélú akcióknak amúgy valóban nem sok értelmük van, de én most a korábban említett durva szintlépésre akartam felhívni a figyelmet, és arra, hogy csak néhány hónapunk maradt.

A legnagyobb kérdés, hogy meg lehet-e még mozgatni tömegeket annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljunk a kormányra, és kiharcoljuk a tiszta, valódi választások feltételeit.

Orbán szavaiból úgy tűnik, hogy még durvább dolgok, még rosszabb játékszabályok jönnek. Kérdés, hogy az ellenzéki társadalom akar-e vagy tud-e valamit tenni még ez ellen.

Milyen konkrét lépésekre van szükség?

Semmi újat nem kell feltalálni, csak nézzük meg, hogy mit csináltak a szerbek! Sokkal komolyabb eredményeket értek el, mint mi, ők már korábban ki tudták kényszeríteni az előrehozott választást. Azt még nem látjuk, hogy ez most is sikerül-e nekik, és az is igaz, hogy az előrehozott választásokat is elcsalta Vučić, de még a kudarcaikból is lehet tanulni. Hiba volt, hogy megelégedtek az előrehozott választással, és a normális, tisztább játékszabályok kiharcolására már nem fordítottak kellő figyelmet.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Magyarországon mit kellene csinálnia az ellenzéknek?

Azt, amit a szerbek. Végre rendesen körbe kellene venni például a közmédia Kunigunda utcai székházát! Ha a kétórás kordon nem elég, akkor ott kell maradni egy napra vagy még hosszabb időre. Az lenne a lényeg, hogy elegen vegyünk rajta részt, és ne hagyjuk abba, amíg nincs eredmény. Ezzel én már próbálkoztam, de nem jöttek el elegen. Magyar Péterék tavaly ősszel sajnos úgy állították fel a színpadot, hogy nem az MTVA székháza körül álltak a tömegek, hanem a környező épületeknél. Amikor képviselő úr bejelentette, hogy vegyük körbe az épületet, azonnal megjelent vagy húsz TEK-es, és azt mondták, hogy nem szabad arra menni. Sajnos nem is próbálkozott Magyar képviselő úr más módon megteremteni a körbekerítés lehetőségét, hanem szépen hazamentünk. Csak akkor lehet a nyomásgyakorlás sikeres, ha látszik rajtunk, hogy komolyan gondoljuk.

És ön személy szerint mit tervez tenni?

Minimum azt kellene elérni legkésőbb a nyár elejére, hogy a közmédiában tisztességesen megjelenhessen az ellenzék. Ehhez az kell, hogy más vezetése legyen a közmédiának. Az ellenzéknek akkor van reális esélye a választáson a jelenlegi szabályok között, ha még 500-600 ezer embert átcsábítunk a Fidesztől. Márpedig az embereket csak úgy tudjuk meggyőzni, ha eljut hozzá a véleményünk. Arról egyelőre nem szeretnék beszélni, hogy konkrétan mit tervezek. Ez természetesen függ attól is, hogy milyen lépéseket tesz a Fidesz.

Az elmúlt egy évben egyedül Magyar Péter tudott tömegeket megmozgatni az ellenzéki oldalon. Megpróbálta-e meggyőzni a Tisza Párt elnökét, hogy vegyen részt az ön által szorgalmazott ellenállásban?

Korábban beszéltem vele erről, de innen is üzenem, hogy bármikor nyitott vagyok egy újabb találkozásra, és ha én szervezek valamit, természetesen képviselő urat is meghívom. De nem Magyar Pétert kell meggyőzni, hanem az embereket. A rabszolgatörvény elfogadása után sokan megértették az ellenállás szükségességét, tömegek mozdultak meg. Az akkori ellenzéki pártok azonban nem hittek ebben igazán, és az ő felelősségük is, hogy nem sikerült kellő nyomásgyakorlást elérni a választási szabályok megváltoztatásáért.

A tömegeket arra kell használni, hogy segítsenek a tisztább feltételeket kivívni. Ehhez fontos lenne a Tisza Párt is, de az elmúlt egy év legnagyobb tüntetését nem a képviselő úr szervezte, hanem az influenszerek a Hősök terén. Abban bízom, hogy talán az influenszerek is lépnek, ha kiderül, hogy a kormány milyen konkrét intézkedésekre készül, amit a miniszterelnök tavaszi nagytakarítás néven harangozott be.

Ön mire számít?

Bármi lehet, onnantól kezdve, hogy kormányzati hirdetésben támadják a megmaradt független sajtót és civil szervezeteket, akár odáig is eljuthatnak, hogy zárolják a számlájukat, és teljesen ellehetetlenítik a munkájukat. A következő egy-két hónap közvélemény-kutatásaiból derül ki, hogy merre lép tovább a Fidesz ezen a skálán. Ha azt látják – amit a Republikon legutóbbi mérése is mutatott –, hogy megfordul a trend, és megint erősödik a Fidesz, akkor várhatóan nem lesznek olyan kemény intézkedések. Ha viszont úgy látják, hogy bajban vannak, akkor nagyon komoly változások jöhetnek.

Több mint tíz éve aktív alakítója az ellenzéki politizálásnak, évek óta az egyik legismertebb ellenzéki politikus. Miért nem tudott olyan tömegeket megmozgatni, mint Magyar Péter?

Amikor kritikát fogalmazok meg a Tisza Párt politikájával szemben, gyakran megkapom a párt hű kommentelőitől, hogy bezzeg én sikertelen voltam. Valójában azonban azt még nem próbálta ki az ellenzék, amit én évek óta javaslok: az ellenállást. Abban én is hibás lehetek, hogy nem tudtam meggyőzni a korábbi és új ellenzéki pártokat, és talán túl régóta várok rájuk.

Persze azt el kell ismerni, hogy az ellenállás sok kényelmetlenséggel és áldozattal jár. Ki kell menni az utcára, a parlamentben pedig az ellenzéki képviselőknek le kellene mondaniuk a havi sok százezer forintos bizottsági helyekről és milliós egyéb pozíciókról. Ráadásul a propagandagépezet azonnal géppuskatűz alá veszi azokat, akik veszélyeztetik a hatalmát. Látjuk a mostani támadásokat is, ezeknek a prototípusát kaptam én pár évvel ezelőtt.

Másrészt azt remélem, hogy Magyar Péter sem gondolja komolyan, hogy a személyes varázsereje miatt tudott ilyen sikereket elérni.

Jó időzítéssel jött elő, hiszen mostanra fogyott el az eddigi ellenzéki pártok kreditje, és mostanra lettek annyira elkeseredettek az emberek, hogy azt mondják: teljesen mindegy, hogy mi, csak valaki új jöjjön. Azzal pedig hadd biztassam magam a további munkára, hogy a Tisza eddigi sikere az én sikerem is, mert talán benne van az a felháborodás is, amit az általam bemutatott korrupciós esetek keltettek.

Pár napja egy új informális hálózatot jelentett be ellenzéki politikusokkal, aktivistákkal. Úgy fogalmazott akkor, hogy a rendszerváltáshoz nem feltétlenül van szükség a Tiszán kívül egy új pártra. Az országgyűlési választáson azonban pártok indulnak, pártok alakíthatnak később frakciót és kormányt is. Hogyan lehetne pártok nélkül változást elérni?

Magyar Péter többször is azt mondta, hogy Duna Pártot szervezek ellene, de már korábban is megkaptam a kérdést, hogy szükség van-e egy új pártra. Abban nagyon egyetértek a képviselő úrral, hogy meg kell újítani az ellenzéket, és nincs szükség a korábbi parlamenti pártokra. A kérdés inkább az, hogy helyes irány-e, ha csak egy ellenzéki párt marad a választás után. Közelről követtem, hogy mi lett a Fideszből, ahol egy ember válogatta ki a képviselőket. A 2010-es választás előtt Orbán Viktor magához rendelte a jelölteket Felcsútra, és ő mondta meg, hogy kiből lehet képviselő.

Veszélyes, ha egy térfélen egy embertől függ, hogy ki politizálhat, és ki nem, és ha ez a vezető azt mondja: hazaáruló, aki rajta kívül még elindul a választáson.

Természetesen ezzel nem azt állítom, hogy Magyar képviselő úr olyan lenne, mint Orbán Viktor. Azt viszont igen, hogy ha ő is egyszemélyi meghatározója lenne a Fideszen kívüli politikai térnek, az magában hordozná a veszélyt, hogy olyanná váljon. Szerintem ezt ő sem akarja.

Ha nem tartja helyes iránynak, hogy egy ember diktáljon az ellenzéki oldalon, miért nem alapít egy új pártot?

A legfontosabb ellenérvem, hogy akkor megint jönne a borzasztó és logikátlan vita az összefogásról, amit már láttunk 2018-ban és ’22-ben.

Ha az ellenzékben nem ostoba, önző, arrogáns pöcsök vannak, akkor meg tudnak egyezni egymással.

Ha pedig ostoba és önző alakok vannak az ellenzékben, akkor nem fogják megnyerni a választást, és nem is érdemelnék meg. A valódi ellenállás maradék esélyét veszélyeztetném, ha most újra kinyitnám azt a kérdést, hogy legyen-e egy új párt. Az utolsó hónapokban vagyunk, amikor még van értelme és lehetősége az ellenállásnak. Ez a kérdés sokkal fontosabb.

Mit jelent az informális hálózat?

Annyit, amit korábban is elmondtam: néhány ember beszélget egymással. Van pár politikus az ellenzéki oldalon, aki még megtartotta a hitelességét, és van politikai súlya. Van rajtuk kívül pár olyan nagyon komoly ember is, akik újonnan beszállnának a politika pöcegödrébe, és elindulnának akár függetlenként a választáson. Függetlenként, de azt elismerve, hogy ehhez együtt kell működni a Tisza Párttal. A pénteki beszédem amúgy egy üzenet volt: elismerjük, hogy a Tisza a legerősebb párt, nem kívánjuk kihívni. Vannak azonban olyan tisztességes politikusok és a saját területükön megkerülhetetlen civilek, akik szeretnék folytatni a munkát, illetve hajlandóak jelen körülmények közt is politizálni.

Lesz valamilyen nevük is? A hálózatról mostanság talán a Soros-hálózat vagy a globális hálózat juthat sokak eszébe.

Nagyon büszke lehet magára, akire azt mondja a kormány, hogy Soros embere. A hálózat pedig pont azt jelenti, amit a hálózat szokott jelenteni. Egyébként a földalatti hálózatra is lehet gondolni. Szándékosan nem a szövetség vagy a mozgalom kifejezést használtam, mert azok előbb-utóbb párttá alakulnak. Lehet, hogy az informális hálózat újdonság és magyarázni kell, de nem akarom, hogy mást gondoljanak bele, mint amiről szó van.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

A 2022-es országgyűlési választáson 19 ellenzéki képviselő nyert egyéni körzetben. Közülük ki az, akit még hitelesnek, tényezőnek tart?

Nem fogok egyesével végigmenni, mert nem szeretnék senkit se megsérteni. Önmagában az, hogy valaki egyéniben nyert mandátumot, még nem jelenti, hogy ő ettől hiteles, és bérelt helye van a jövőben is. Nekem sincs bérelt helyem Zuglóban, ebben egyetértek Magyar képviselő úrral. Az viszont biztos, hogy a 19 ellenzéki képviselő között vannak olyanok, akik hitelesek, tényezők maradtak, és akikre szerintem szüksége van a hazának. De nem csak képviselőkről van szó. Részt vett a zuglói fórumunkon Szepesházi Péter, aki bíróként az elsők között mondott le a tisztségéről a bírói függetlenség csorbítása miatt. Büszke vagyok arra, hogy Heindl Péter pécsi jogvédő is köztünk van, aki évtizedek óta ad jogi segítséget szegény embereknek, és harcol a propaganda ellen.

Technikailag mégis hogy fog kinézni a hálózat működése? A választáson csak pártok állíthatnak listát.

Elindulhatnak független jelöltek is, akiket támogathatnak a pártok. Amikor azt mondom, hogy nincs most szükség új pártra, azzal azt is állítom, hogy jelen állás szerint nem lesz pártlista. A tiszás kommentelőktől gyakran megkapom, hogy én nem akarok kormányváltást.

Szerintem bolond, aki azt gondolja, hogy az ellenzékben nincs szükség együttműködésre, én nem tartom magamat bolondnak.

Mindent meg lehet oldani, a kérdés, hogy mi a cél. Higgyék el, nekem is az a célom, hogy kormány- és rendszerváltás legyen, és ne csak gengszterváltás!

Van egy olyan, sokak által osztott vélemény is a nyilvánosságban, hogy az ellenzéki szereplőknek most hagyniuk kellene, hogy egyedül a Tisza induljon a választáson, és a Fidesz leváltása után kialakítsa a többpártrendszer feltételeit, majd aztán virágozhatnak a pártok. Nem ért egyet ezzel?

Két probléma van ezzel. Az egyik, hogy nagyon komoly garanciákra lenne szükség Magyar Pétertől arra, hogy teljesíti az ígéretet. Komolyabb vállalás kell, mint amikor azt mondta, hogy nem ül be az Európai Parlamentbe. Másrészt ahhoz, hogy érdemben meg tudja változtatni a szabályokat, kétharmaddal kellene legyőzni a Fideszt.

És van még egy nagyon fontos kérdés, amiről soha nem beszél a képviselő úr. Mi van akkor, ha nem győz, és ellenzékben marad? Akkor csak annyit ér el, hogy rajta és az általa kiválogatott, hozzá lojális jelölteken kívül nem lesz más ellenzéki politikus. Nem szeretném, ha az ellenzéki térfélen csak olyan politikus maradna, akinek a képviselő úr ezt megengedte.

Amikor tavaly márciusban beszélgettünk, úgy fogalmazott, hogy semmivel nem tart előrébb az ellenzék, mint 2022-ben, sőt még a korábbi eredményeket, például az összefogást is felrúgta. Ehhez képest hogy látja az elmúlt egy évet, hol tart ma az ellenzék?

Tudom, hogy nem egy hálás szerep a károgás, de sajnos a feltételek nem változtak, sőt most próbálja a pályát még inkább függőlegessé tenni a Fidesz. Vannak azért pozitívumok is: a Fidesszel együttműködő pártok már nem tényezők. Magyar Péter is sok mindent elért, amit el kell ismerni. A legfontosabb szerintem, hogy képes úgy beszélni, hogy megmozdítsa a kisvárosok népét. Az ellenállásból azonban nem lett semmi, és azt sem látjuk még, hogy mi lesz a Tiszából. A korábbi vezérkari főnök színre lépése nem egy vidám fejlemény, de bízzunk benne, hogy lesznek még jobb szakértők és jelöltek.

Ha maradnak a jelenlegi szabályok, csak akkor van esélye az ellenzéknek a választáson, ha előtte legalább 10-15 százalékkal vezetünk. Azzal nem megyünk sokra, ha országosan pariban vagyunk a Fidesszel, ám ez úgy jön ki, hogy a fővárosi körzetekben 70-30 arányban nyerünk, míg a vidéki körzetek zömét elveszítjük. Olyan a választási rendszer, hogy a szavazatok 1-2 százalékos különbségén nemcsak a győzelem múlhat, hanem a kétharmad is. Simán elcsalja a választást a Fidesz, ha csak picivel nyerünk, de látványosabb különbségnél már nehezebben tudja ezt megtenni.

Le lehet egyáltalán győzni a Fideszt azokkal az ellenzéki szereplőkkel, akik már négyszer kaptak ki kétharmaddal? Ön is része volt már három komoly ellenzéki vereségnek.

Nem sok hiteles ember maradt az ellenzéki pártokban, de engedjen meg annyit, hogy azt mondjam, talán én közéjük tartozom. Nem lottón nyertem a mandátumomat Zuglóban, 30 ezer szavazótól kaptam legitimációt a munkámhoz.

Zuglóban véghez vittem azt, amit a Tisza Párt országosan ígér: legyőztem a Fideszt és a kompromittálódott ellenzéki politikusokat.

Továbbra is azt gondolom, hogy ellenzékben és kormányon is probléma, ha valaki lop, és kormányra kerülve is azért küzdenék, hogy következménye legyen a korrupciónak. Nem hiszem, hogy az ellenzék azért veszített, mert én erről beszélek évek óta, vagy előrébb lenne, ha 2013-ban nem mutatom be a trafikos csalást, és a kiugrás helyett inkább keresek magamnak egy jól fizető NER-es állást. Van még rajtam kívül néhány ember az ellenzékben, aki már letett valamit az asztalra, és nem attól tenné függővé az indulását, hogy Magyar Péter megengedi-e neki. Nagyon sajnálnom, ha valaki szerint ez a rendszerváltás akadálya.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!