Orbán Viktor: Az állományt ki kell irtani

Orbán Viktor: Az állományt ki kell irtani
Orbán Viktor Kisbajcson – Fotó: Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

1784

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Kisbajcsról jelentkezett be Orbán Viktor hétfőn délután egy Facebook-reelben. Ez az a település, ahol pénteken, több mint ötven év után először felbukkant a többféle állatra is rendkívül veszélyes ragadós száj- és körömfájás.

Orbán videójában azt mondja: „A teendő az, hogy az állományt ki kell irtani, a fertőzést lokalizálni kell, és meg kell akadályozni a továbbterjedését. Az összes szakember, aki ehhez szükséges, rendelkezésre áll, a pénzügyi források szintén rendelkezésre állnak. (…) Arra kérek mindenkit, hogy a hatóságok fölhívásait tartsák be!”

Orbán még hétfőn reggel jelentette be, hogy ellátogat a telepre, hogy ellenőrizze a járvány elleni védekezést. Hadházy Ákos független parlamenti képviselő ezután arról posztolt, hogy a helyszínen utasítási jogkörrel rendelkező állatorvos nem engedte be a telepre a miniszterelnököt. Az Agrárminisztérium a HVG kérdésére megerősítette, hogy Orbán Viktor nem lépett be a telep területére. A beöltözős képek tehát a telep előtt készülhettek.

Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a Nébih pénteken jelezte, hogy Kisbajcson felütötte a fejét a ragadós száj- és körömfájás. Ez egy rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át. A járványveszély miatt a győri Xantus János Állatkertet is bezárták.

A fertőzést egy kisbajcsi, 1400 szarvasmarhát tartó telepen azonosították. Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte a gazdaság lezárását, és szigorú hatósági intézkedéseket vezettek be. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az ott élő összes párosujjú patást le kell ölni.

Pintér Róbert arról számolt be, hogy a leölt marhákat egy Bábolna közigazgatási területéhez tartozó külterületre szállítják, ahol egy hatalmas gödörben fogják elhamvasztani a tetemeket. Azt mondta, információi szerint jövő hét csütörtökig folyamatosan tart majd az állati tetemek szállítása és égetése.

A kitörés gócpontja körül 3 kilométeres védőkörzetet és 10 kilométeres felügyeleti (megfigyelési) körzetet állítottak fel. Szajkó Lóránt, a közeli, nagyszentjánosi Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatója úgy tudja, azokon a telepeken, ahol volt kontakt (állati vagy emberi) a kisbajcsiakkal, több helyen már ellenőriztek, és azok mindegyik esetben negatív eredményt hoztak – magyarán nincsenek fertőzött állatok. A gócponttól 13 kilométerre fekvő nagyszentjánosi telepen 2500 marhát tartanak, de másik három telephellyel együtt mintegy 6000 állat tartozik hozzájuk.

A Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek teljesen biztonságosak és azok is maradnak a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően, mondta Nagy István agrárminiszter vasárnap a Facebook-oldalára feltöltött videójában. Nagy Márton gazdasági miniszter szombaton arról beszélt: már most leálltak a vágóhidak. A járványt mindenképpen meg kell állítani, mert ha elterjed, annak rendkívüli hatása lehet a hús- és tejárakra.

Hétfőn született döntés arról, hogy a budapesti állatkert állatsimogatója sem látogatható határozatlan ideig.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!