Magyar Péter minden eddiginél bőkezűbb ajánlatot tett a Fidesz kedvenc szavazóinak

Magyar Péter minden eddiginél bőkezűbb ajánlatot tett a Fidesz kedvenc szavazóinak
Magyar Péter a Tisza Párt ünnepi rendezvényén az Andrássy úton – Fotó: Huszti István / Telex

4278

Március 15-i beszédében Magyar Péter folytatta Orbán Viktor és a Fidesz kitolását a magyarságból, egyúttal egy minden eddiginél konkrétabb és bőkezűbb választási ajánlatot tett az egyik legfontosabb választói csoportnak, a nyugdíjasoknak. A Tisza Párt február 15-i kongresszusán kiegészítő nyugdíjat és jobb ellátásokat ígért nekik, ezt fejelte meg most a 65 év felettiek szja-mentességével, gyógyszerek áfamentességével és a nyugdíjas Szép-kártya bevezetésével, ami állítása szerint évente 200 ezer forint pluszt jelenthet számukra. A Tisza Pártnak ez lehet a válasza arra, hogy Orbán Viktor korábbi bejelentése alapján a nyugdíjasok egy bizonyos havi összegig visszakapják az áfát a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek után.

Az is kiderült, mi lesz az a „hatalmas tavaszi akció”, amiről a februári kongresszuson beszélt. A Nemzet Hangja néven futó kezdeményezés a Fidesz nemzeti konzultációjához hasonlít majd, Magyar Péterék 12 kérdésben kérik ki az emberek véleményét. A kérdések egyik része pont a nyugdíjasoknak beígért juttatásokra – 65 év felettiek szja-mentessége, gyógyszerek áfamentessége, nyugdíjas Szép-kártya bevezetése – vonatkozik majd. Az egészségügyről is több kérdés lesz – az állam többet költsön az egészségügyre, ne támogassanak magánegészségügyi beruházásokat –, ami szintén egy nyugdíjasoknak is kiemelten fontos téma.

Magyar Péter azért tesz egyre több konkrét választási ígéretet a nyugdíjasoknak, mert nélkülük nem lehet választást nyerni Magyarországon, és a Fidesz jelenleg nagy fölényben van az idősebb korosztályokban. Ahogy a nők között is népszerűbb a kormánypárt, nem véletlen, hogy március 15-i beszédében Magyar „szövetséget” ajánlott a nőknek. (A nyugdíjas és női szavazók között egyébként is nagy az átfedés.)

Orbánnak volt egy hasonló gesztusa 2018-ban, amikor megállapodást ajánlott a nőknek a gyerekvállalás elősegítése érdekében. Magyar ajánlata most nem korlátozódott a gyerekvállalás támogatására, több fontos, nőket érintő ügyet is bedobott: a bérszakadék megszüntetéséről, a családon belüli erőszak elleni hatékonyabb fellépésről és a szabad orvosválasztás visszaállításáról beszélt. Bódis Kriszta szerepeltetése is a női szavazóknak szólhat, a Tisza társadalompolitikai szaktanácsadója hosszan beszélt a nők 1848–49-es szerepvállalásáról.

Fontos hangsúlyozni, hogy bár Magyar Péter népszavazásról beszél, a Nemzet Hangja valójában nem az lesz. A szavazás indulásáig, március 24-ig nem is lehetne megszervezni egy tényleges népszavazást, arról nem beszélve, hogy a kérdések között olyan témák is vannak, amikről nem is lehetne népszavazást tartani. Ez pont ugyanolyan, jogi kötőerővel nem bíró „véleménynyilvánító szavazás” lesz, mint amit Orbán Viktor talált ki.

A bejelentett 12 pontos szavazással az a célja Magyarnak, hogy lendületben tartsa táborát, célt adjon híveinek a következő hetekre, illetve a 12 kérdéssel új szavazókhoz jusson el. Egyébként is az az egyik legnagyobb kihívás Magyar Péter számára, hogy a választásokig fenntartsa az elmúlt egy évben látott felfokozott érdeklődést és várakozást, miközben a pártszervezéssel is haladnia kell.

A március 15-i rendezvény ebből a szempontjából is fontos állomás volt Magyar számára. Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök és Bódis Kriszta szerepeltetésével kevésbé tűnt one man show-nak a Tisza Párt, ami visszatérő kritika Magyarral szemben. Ruszin-Szendi karaktere ráadásul az egyenruhás szervezetek, a rendőrök, katonák és tűzoltók megszólítására alkalmas lehet. Neki jutott az a feladat, hogy kritizálja a kormányt, amiért nem becsülik meg eléggé az egyenruhásokat, bezzeg a Tisza visszaadná számukra a hivatástudatot. „Ahelyett, hogy valóban gondoskodnának a magyar emberekről, katonákról, tűzoltókról, tanárokról, ápolókról, mást csinálnak, mert ez nem megy nekik, csak a félelemkeltés, a degradálás.”

Szembetűnő volt, hogy míg Orbán Viktor a poloskákhoz hasonlított civilek, újságírók és bírók kisöpréséről beszélt a Nemzeti Múzeum előtt, addig Magyar Péternél többször is előkerült a megbékélés és a nemzet egyesítésének gondolata. Ennek szólt, hogy Magyar Péter átfogalmazta Orbán Viktor elhíresült 2002-es kijelentését, miszerint a haza nem lehet ellenzékben. Ebből lett az Magyarnál, hogy „a haza nem lehet várólistán”, amivel utalt az egészségügy helyzetére, másrészt zárójelbe tette a Fidesz megosztó politikáját. Orbán poloskázására viszont konkrétan nem reagált, azt viszont többször elmondta beszédében, hogy elég volt a megosztó és gyűlöletkeltő politizálásból.

Fotó: Huszti István; Bődey János / TelexFotó: Huszti István; Bődey János / Telex
Fotó: Huszti István; Bődey János / Telex

Ezt a nemzetegyesítést viszont Orbánék nélkül képzeli el Magyar Péter. Februárban arról beszélt, hogy nekik Orbán Viktorral és „3000 csatlósával”, a NER fenntartóival van bajuk, nem pedig a fideszes szavazókkal. Október 23-én is nekik üzent, amikor azt mondta, hogy becsapta őket a Fidesz, ezért nekik is jobb lesz, ha változás jön. Ezt a narratívát fűzte tovább most azzal, hogy Orbán Viktort és kormányát tette felelőssé az ország minden bajáért, a megélhetési problémákért és a növekvő inflációért. A jóhír-kampány csak átverés, ahogy az árrésstop is csak arra való, hogy elvonják a figyelmet a lopásról, mondta. Sőt, egy ponton odáig ment, hogy Orbán rendszere „veszélyesebb a multiknál”.

Magyar azzal is igyekezett retorikailag leválasztani a magyarságról a Fideszt, hogy Metternichhez és az „öreg császárhoz” hasonlította a miniszterelnököt, a fideszes politikusokat pedig kollaboránsnak, élősködőnek nevezte, akik szerinte elárulják és elszigetelik Magyarországot. A Fideszt szembeállította a néppel, és azt mondta, hogy ők, a tiszások képviselik „Magyarország emberséges arcát” és a március ifjak örökségét.

A március 15-i beszédek alapján továbbra is az a felállás, hogy a Fidesz és Orbán Viktor ideológiai és külpolitikai témák (Pride, Ukrajna, Európai Unió, háború) mentén igyekszik aktivizálni táborát, míg Magyar Péter az állam működésképtelenségére és a megélhetési problémákra koncentrál üzeneteiben. Ennek megfelelően március 15-én alig beszélt külpolitikáról Magyar, az ukrajnai háború témáját is kerülte. (Bár bónusz kérdésként bekerült a Nemzet Hangja kérdései közé Ukrajna EU-tagsága.)

Egy helyen annyival utalt a világban zajló folyamatokra, hogy Orbánék Európa megmenteséről beszélnek, miközben elárulják a magyarok otthonát, majd kijelentette: Magyarország helye egy erős Európában van. „Hisszük, hogy Magyarország helye egy erős Európában van, ahol a szomszédai tisztelik, értékelik és szövetségesének tekintik.” Magyar Péter tehát ezúttal is elkerülte azt a csapdát, hogy a Fidesznek kedvező témákról beszéljen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!