Orbán Viktorban felmerült, vajon jó-e, hogy a jegybank független
2025. március 24. – 13:00
frissítve

Hogy történhetett meg, hogy az MNB alapítványain át több százmilliárdnyi, közpénz jellegét visszanyert forintnak veszett nyoma, kérdezték a miniszterelnököt a parlamentben. Az újdörögdi balesettel kapcsolatban azt mondta Orbán, hogy aljas dolog a kormánytisztviselő tragédiáját politikai célokra használni. Rogán Antalt pedig arról kérdezték, hogy miért került az USA szankciós listájára.
Orbán Viktor kevés konkrétumra tért ki, de azt például jelezte, hogy Varju László újpesti időközi választáson elért győzelme után elgondolkozik a jogszabályok módosításán. Volt szó a poloskázásról, az MNB-ről és arról is, hogy 2026-ban szabad választások lesznek Magyarországon.
Az azonnali kérdések órájának legnagyobb meglepetésvendége Rogán Antal volt, akit arról kérdezett a DK, hogy miért került amerikai szankciós listára. Rogán arról beszélt, hogy ezt ő is szeretné tudni.
A Mi Hazánk azt szeretné, hogy a politikusokat kötelezzék rendszeres vagy szúrópróbaszerű drogtesztre, és aki elbukik, azt tiltsák el a közügyektől. Szerintük több politikussal kapcsolatban visszatérően jön fel az a kérdés, hogy drogoznak-e. „Önök közül mindenki ki meri tenni a negatív drogtesztjét az asztalra?” – kérdezte Apáti István. Rétvári válaszul az új dizájnerdrogokról és baloldaliakról beszélt.
Apáti a viszontválaszban arról beszélt, hogy az sokáig kimutatható, ha valaki a „nagy fehér szerető” hatása alatt szavazzon. Rétvári erre azt mondta, hogy a jogszabályok mindenkire ugyanúgy vonatkoznak, és zéró tolerancia van.
„A minimum az, hogy azonnali vizsgálat indul, és garantálják, hogy soha többé nem tesznek ki civileket ilyen veszélynek” – válaszolta a miniszterelnöknek Gurmai Zita az újdörögdi balesetről. A program alapos vizsgálata az állam kötelessége, és teljes körű támogatást kell adni a sérülteknek. „Az életük mostantól már nem olyan lesz, mint előtte, de ezt önök okozták. Most valóban itt az ideje vállalni a felelősséget” – tette hozzá.
„Szégyellje magát!” – mondta az MSZP képviselőjének Orbán, és ismét azt ígérte: mindent kivizsgálnak. A kormánytisztviselő azt vállalta, hogy elsajátítja azokat a katonai ismereteket, amelyekkel szükség esetén meg tudja védeni a hazáját. Minden önkéntes tiszteletet és elismerést érdemel szerinte, aki a hazája védelméért jelentkezik a honvédség kiképzésére. „Több tiszteletet a katonáknak.”

Orbán az újdörögdi balesetre azt válaszolta, hogy súlyos tragédiáról van szó, és nemcsak most, de később is segítségükre fognak állni az áldozatoknak. Szerinte senkit nem kényszerítettek ebben a helyzetben semmire, és „aljas, sunyi, politikai visszaélés” ennek az ellenkezőjét állítani. Orbán szerint tíz éve ugyanezzel a tematikával és ütemezéssel zajlanak a kiképzések, hosszú évek óta ez volt az egyetlen baleset. „Hősnek tekintjük a hölgyet, aki elvesztette a két karját” – mondta.
Az újdörögdi balesetről kérdezte Orbán Viktort az MSZP-s Gurmai Zita. A honvédségi gyakorlat során felrobbant egy kézigránát egy kormánytisztviselő kezében, és mindkét kezét elvesztette.
„Miniszterelnök úr, ez nem baleset. Ez az ön kormányzásának a következménye”
– jelentette ki Gurmai. Szerinte sok kormánytisztviselő fél, hogy elveszíti az állását, és ezért nem önkéntes alapon jelentkezik a képzésre. Megkérdezte, hogy helyes-e, ha két hét kiképzés után éles lőszert adnak egy kormánytisztviselő kezébe. Ki adott utasítást, hogy civilek éles gránáttal gyakoroljanak, ki viseli a felelősséget, és mikor hagyják abba, hogy civileket kényszerítsenek veszélyes katonai gyakorlatra?

Kálmán Olga ismét arról kérdezte Rogánt, hogy milyen bűncselekményeket követett el. „Ön nem egy magányos korrupt harcos, vannak bűntársai” – tette hozzá. Rogán erre azt válaszolta, hogy rövidesen le fog kerülni a szankciós listáról: „akkor bocsánatot kér majd tőlem?” – kérdezte Rogán Kálmán Olgát. Ezután Rogán személyes vizekre evezett, azt állította, hogy Kálmán Olga régen még arról beszélt, hogy utálja Gyurcsány Ferencet. Erre a válaszra nagyot tapsoltak a bent lévő kormánytagok, a házelnök is elmosolyodott.
„Ne legyen ilyen agresszív. Nem áll önnek jól” – válaszolta a DK-s Kálmán Olgának Rogán Antal.
„Erre a kérdésre én is várom a választ”
– reagált arra a kérdésre, hogy miért került az USA szankciós listájára az év elején.
A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter azt kérte, hogy a DK képviselője forduljon az USA megbukott demokrata vezetéséhez. Rogán szerint politikai döntés született az ügyben, így politikai alapon lehet majd megváltoztatni. Úgy fogalmazott: a szankciós döntés rövidesen ugyanúgy a történelem szemétdombjára kerül, ahogy azok is, akik ezt a döntést meghozták.

Kálmán Olga DK-s képviselő arról kérdezte Rogán Antalt, hogy mit reagál arra, hogy az előző amerikai kormány szankciós listára tette őt: „a közvéleményt az lepte meg, hogy csak ön került fel a listára”. Kálmán Olga arról beszélt, hogy Rogánnak most már papírja van arról, hogy korrupt. „Miért került ön a világ bűnözőivel, terroristáival, háborús bűnöseivel egy listára?” – kérdezte erről Kálmán Olga Rogánt.
Amikor külföldről akarnak aljas, korrupt módon beavatkozni a magyar belpolitikába, az ellen minden eszközzel fel kell lépni – mondta a KDNP-s Szászfalvi László, és a „USAID-botrányról” beszélt.
Szerinte csúcsra járatott politikai korrupcióról van szó, mert pénzért veszik meg az aktivista hálózatokat, médiumokat és álcivil szervezeteket. Azt kérdezte az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának államtitkárát, hogy milyen eszközökkel lehet megvédeni az ország szuverenitását a külföldi beavatkozásoktól.
Zsigmond Barna Pál szerint Donald Trump hivatalba lépése óta folyamatosan hullanak a szekrényből a sorosista csontvázak. Elmondta ugyanazt, amit a KDNP-s képviselő a USAID-botrányról, majd köszönetet mondott az amerikai kormánynak, hogy felfüggesztették az álcivil szervezetek és médiumok támogatását.
„Hallom itt a baloldalt, hogy mindjárt sírnak, mert nem jön több pénz Washingtontól. Reményeink szerint Brüsszelből sem” – mondta később.

Menczer Tamás arról kérdezte saját magukat, hogy a „magyar balliberális ellenzék támogatja Ukrajna uniós tagságát és a háború folytatását is”, ezért erről mit gondolnak. Zsigmond Barna Pál államtitkár, az európai uniós ügyekért felelős miniszter helyettese erre válaszul arról beszélt, hogy Ukrajnában nincs szabad sajtó sem. Szó esett jó párszor Brüsszelről is, illetve arról, hogy nem hagyják. Zsigmond Barna ezután arról panaszkodott, hogy a baloldal nem áll fel a Nélküledre, Menczer pedig egy szurkolói mondatot idézett, amivel egyetért:
„Azt, hogy honnan jössz, soha ne feledd. Koronás címer a szíved felett.”

„Arra számítsanak, hogy a kormány, ahogy eddig, ezután is minden jogszabályt megtart, és másokkal is betartat” – válaszolta Tordai Bencének Orbán Viktor. A Párbeszéd az utolsó, akinek kíváncsi lesz a véleményére a népszerűséget illetően, szúrt oda a miniszterelnök.
„Én Budán 52 százalékot kaptam, a maguk embere nagyjából 40-et” – reagált Tordai Bence, és azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogy megmarad-e a demokrácia mellett, vagy autokrácia felé viszi-e el az országot.
Orbán szerint Magyarországon a parlament összetételéről a választópolgárok döntenek. Vasárnap is volt választás, ahol éppenséggel az ellenzék nyert. „Lesznek szabad választások Magyarországon. A magyar emberek majd eldöntik, hogy Magyarország kiknek a vezetésével és merre haladjon.”
Tordai Bence, a Párbeszéd politikusa arról beszélt, hogy Orbán Viktor azzal válaszolt Magyar Péterre, hogy először lepoloskázta magyar emberek tömegeit, majd „a Pride-ot akarta betiltani, de valójában az összes magyar gyülekezési jogát korlátozta”, bevezette a „megfigyelőállamot” és törvényt hoztak Magyar Péter vagyonnyilatkozata miatt. Tordai szerint ugyanez megy Törökországban „ha a fociban működik a török modell, akkor talán a politikában is?” – fordult Tordai Orbánhoz. Tordai azt kérdezte, hogy jön-e még a „novicsokos tea és ablakon kieső emberek, meg könyvégetés”: „meddig megy el?” – kérdezte Orbánt.

„Láttunk már olyat Brüsszelben, hogy valaki bort ivott, de vizet prédikált” – válaszolta Dócs Dávid. A Mi Hazánk képviselője szerint kevés rendőr van, és a bűnüldözés helyett a bokor mögül a gyorshajtókra vadásznak, hogy növeljék a központi költségvetés forrásait.
Rétvári Bence visszautasította, hogy a bokor mögött bujkáló rendőrök lennének. A Belügyminisztérium államtitkára arról beszélt: az elmúlt években rendezték a rendőrök fizetését, és jövőre hathavi fegyverpénzt is kapnak. Belegondolni is rossz szerinte, hogy milyen állapotok lennének Magyarországon, ha brüsszeli nyomásra beengednék a migránsokat.
Rétvári Bence szerint kuriózum, hogy a Mi Hazánk még azelőtt tett javaslatokat, hogy a párt létezett volna. Rétvári a kormány erényeit és döntéseit sorolta, azt állítva, hogy a rendőrség és a közrend helyzete is javult alattuk. Előttük viszont Brüsszel kérésére mindent aláírtak az előző politikusok, állította.

„A múlt héten 15 éves elmaradását pótolta részben a kormány a deviáns vonaglás betiltásával, természetesen a Mi Hazánk Mozgalom nyomásgyakorlására” – mondta Dócs Dávid, a Mi Hazánk Mozgalom képviselője.
Abban azonban elmaradásban van szerinte a kormány, hogy nem lett két hét alatt rend az országban, mint azt 2010-ben ígérték. Minden vármegyében nő a bűncselekmények száma. Ez részben annak köszönhető szerinte, hogy a jogrendszer sokszor nem a tisztességes magyar embereket, hanem a bűnelkövetőket védi.
A Mi Hazánk szigorítaná a Btk.-t, és bevezetné a tényleges életfogytiglant. Azt kérdezte Rétvári Bencétől, hogy hány év alatt tud rendet tenni a kormány az országban.
A Jobbik képviselője szerint azért nem elfogadható Orbán válasza, mert közpénzről van szó, és ezt máshogy is el lehetett volna költeni. A Jobbik BTK-módosításra tett javaslatot – miszerint különösen súlyos gazdasági bűncselekményeknél legyenek speciális kitételek. Lukács azt kérdezte Orbántól, elfogadhatónak tartja-e azt, ami az MNB-nél történt.
„Minden működést elfogadhatónak tartok, ami törvényes. Ami azontúl van, azt nem tartom elfogadhatónak.” – válaszolta Orbán. Hogy mi történt és hogyan, arról majd a vizsgálat tájékoztat, tette hozzá. Szerinte ha jó lesz a módosítás, támogatja majd a kormány, de nekik nincs közük az MNB-hez, úgyhogy „a kormányt ebből hagyják ki”.

„Nem hiszem, hogy ön nem tudná azt, amit most mondani fogok: a mai nemzetközi jogi szabályozások miatt a Nemzeti Bank teljesen független. Hogy ez jól van-e így, arról nyithatunk egy vitát” – válaszolta a Jobbik képviselőjének Orbán Viktor.
Úgy fogalmazott: ha a miniszterelnök lenne a jegybank elnöke, akkor joggal kérdezhetnék meg tőle a parlamentben, hogy mi történt az MNB vagyonával. De a miniszterelnök nem vezetője az MNB-nek, de még csak nem is a beosztottja a jegybankelnök. Azt kérte Lukácstól, hogy a kérdésével forduljon a kormánytól független jegybankhoz, az ellenőrzéssel kapcsolatban pedig az Állami Számvevőszéket (ÁSZ) keresse.
„Ebben az ügyben a kormány nem tett és nem is fog tenni semmit, tekintettel arra, hogy nem tehet”
– tette hozzá Orbán.

„Úgy tűnik, hogy Budapesten forgatták A nagy pénzrablás következő évadát” – mondta Lukács László György a Jobbik több képviselőjének nevében. Szerinte elvitték a nemzet aranyát: Lukács arra utalt, hogy hatalmas vagyonvesztést talált az Állami Számvevőszék Matolcsyék alapítványánál. Lukács összefoglalta az ÁSZ jelentését, azt kérdezve Orbántól, hogy
„van-e elszámolnivalója az MNB-nek ezzel, és mikor fogjuk visszaszerezni az emberek ellopott pénzét?”.
„Az ön orra előtt csinálhatta az MNB vezetője, és most az emberek ennek a kárvallottjai” – mondta Lukács, kiemelve, hogy mivel az ÁSZ szerint közpénzről van szó, Orbánt is érinti a kérdés.
„Nyilvánvaló miniszterelnök úr, hogy nem egy kottából játszunk” – reagált Komjáthi Imre. Az MSZP képviselője szerint nem ugyanazokat az adatokat nézik. Azt javasolta Orbánnak, hogy a Szerencsejáték Zrt. profitjának felét fordítsák a gyermekéhezés megszüntetésére, és a kocsmaprogram helyett óvodaprogramot indítson a kormány.
„2025-ben gyermekéheztetésre 146 milliárd forintot költünk. Ez minden ön által javasolt összegnél magasabb” – válaszolta Orbán Viktor az MSZP képviselőjének. „Pontosan azt tesszük, amit ön kért” – fogalmazott, és hozzátette: minden javaslatot szívesen fogadnak.

Orbán Viktor a szegénységben élő gyermekeket érintő kérdésre azt válaszolta, hogy ténykérdések eldöntésére nem ezt az egy órát kéne választani. Valahonnan vett számokat sorolt ezután: szerinte 2015-höz képest a 18 év alattiak esetében a súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élők arány 30 százalékról mostanra 12,8 százalékra csökkent. Ugyanez 18-60 évesek között 20,5 százalékról 8,5-re csökkent Orbán szerint, 65 fölött pedig 12,7-ről most 8,7 százalékra. A miniszterelnök ezután arról beszélt, hogy az édesanyákon fognak segíteni, ezt támogassa Komjáthi is.
Egy nyári délutánról ordibálunk és egy felvonulás megtartásáról vagy betiltásáról vitázunk ahelyett, hogy a gyermekszegénységben élőkről beszélnénk, mondta a következőként felszólaló MSZP-s Komjáthi Imre.
Az Eurostat adatai szerint 160 ezer fővel nőtt a gyermekszegénységben élők száma, a mélyszegénységben élő gyerekek száma 563 ezerre nőtt. Komjáthi szerint a számok mögött gyermekek vannak, akik éhesek és fáznak. Az MSZP elnöke azt kérdezte Orbántól, hogyan kívánják megállítani a folyamatot, és mit tesznek azért, hogy „elhallgattassák az éhesen korgó gyermekpocakokat”.
A múlt heti füstgyertyás akció miatt május közepéig kitiltotta a Parlamentből Kövér László a Momentum frakcióvezetőjét.
Kálmán Olga szerint ő és Orbán nem egy mozit néznek. „Ön az ország egyik leggazdagabb embere, bármit ír bele a vagyonbevallásába. Ezt ma már mindenki tudja, egy luxuskormány miniszterelnöke” – üzente a képviselő a miniszterelnöknek. Újra megkérdezte, hogy Orbán szerint ezt ők megérdemlik-e.
Orbán erre válaszul köszönetet mondott azoknak, akik megszavazták a Fideszt, majd gratulált Varju Lászlónak a győzelméhez. Szerinte ez a jogi helyzet faramuci, „érdemes elgondolkodnunk azon, hogy ezt a jövőben így akarjuk-e folytatni, vagy kitalálunk valami jogi megoldást”. Orbán azt állította, 35 éve nyitott az élete, a törvényeket pedig neki is be kell tartania.
„Valóban tegnap este volt labdarúgó mérkőzés. A magyar válogatott sajnos veszített, de látom, hogy ön örül ennek, és a törököknek szurkolt. Ezt sajnálom” – reagált Orbán Viktor Kálmán Olgának.
A miniszterelnök arról beszélt: a DK óbudai polgármestere, Kiss László előzetes letartóztatásból irányítja a kerületet. Reméli, hogy nem derül ki, hogy más DK-s kerületekben is hasonló módon mennek a dolgok.
Kálmán Olga kérdéseire egyáltalán nem válaszolt Orbán.

„Tudom, hogy szereti a focit, mit szól a hétvégi eredményekhez?” – kérdezte Kálmán Olga, a DK képviselője Orbán Viktort az azonnali kérdések órájában. „Újpest–Karmelita 3-0” – mondta Kálmán Olga, arról kérdezve Orbánt, mit szól ahhoz, hogy hétvégén Varju László nyert az újpesti időközi választásokon. Kálmán Olga ezután arról beszélt, hogy a kormány oldalán „megy ám a habzsi-dőzsi, (…) Önöknek valami beteges vonzódásuk van a privát gépek és a luxuslakosztályok iránt.”
Kálmán Olga ezután repülési árakat és szállodai szobák árát sorolta, majd arra kérte Orbánt, hogy igennel vagy nemmel válaszoljon arra a kérdésre, hogy „önnek a miniszterei megérdemlik a közpénz két kézzel szórását?”.
Súlyos hiányosságokat állapított meg és komoly veszteséget okozó döntéseket azonosított az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Magyar Nemzeti Bank (MNB) több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban – derül ki abból a számvevőszéki jelentéstervezetből, amely a Direkt36 birtokába került.
Az ÁSZ a Matolcsy György MNB-elnöksége idején létrehozott és hozzá közel álló emberek által vezetett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványt és a szervezet vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. nevű cég gazdasági tevékenységét vizsgálta. A cég közel 500 milliárd forintnyi vagyon – amely jelentős részben közpénzből, vagyis az adófizetőktől származott – felett rendelkezett, az ÁSZ szerint azonban befektetéseit egy „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrán keresztül hajtotta végre.
A jelentéstervezet szerint ezt a hatalmas összeget rosszul fektették be, ami miatt a vagyon egy része már jelentősen le is csökkent, miközben a pénzből részesültek Matolcsy György nemrég távozott jegybankelnök fiának környezetéhez kötődő cégek.
Az ÁSZ több bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tett MNB-hez kötődő alapítványok gazdálkodása miatt. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda megkezdte a nyomozást.
Minden eddiginél nagyobb büntetést szabott ki Kövér László a Momentum képviselőire és Hadházy Ákosra, miután füstgyertyával zavarták meg a Pride betiltását célzó törvénymódosítás elfogadását a parlamentben múlt kedden. A szavazás előtt szovjet himnuszt játszottak le, és Orbán-Putyin csókolózós fényképével szórták tele a Parlamentet a karzatról.
Az Országgyűlés elnöke összesen 82 millió forintos gigabírságot szabott ki a Momentum 5 képviselőjére és Hadházy Ákosra. Ezen felül a füstgyertyát tartó Bedő Dávidot, Lőcsei Lajost és Hadházy Ákost 12 ülésnapról, a karzatról akciózó Gelencsér Ferencet, Sebők Évát és Tóth Endrét 6 ülésnapról kitiltotta a Parlamentből. Ez azt jelenti, hogy Bedő, Lőcsei és Hadházy várhatóan május 21-ig nem léphet be a Parlamentbe.
„A képviselő példátlan magatartása kihívóan közösségellenes és
alkalmas volt arra, hogy megbotránkozást keltve rombolja az Országgyűlés tekintélyét és az ülés méltóságát is” – indokolta határozatában Kövér, aki szerint a képviselők a füstgyertyával nemcsak házszabályi rendelkezéseket sértették meg, hanem a jelenlévők egészségét is veszélyeztették.
A Momentum és Hadházy kedd délután 17 órára tüntetést hirdettek meg az Erzsébet hídhoz.
Az elfogadott törvényjavaslat alapján jövőben tilos lesz olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást népszerűsíti, a szervezőket és a résztvevőket akár 200 ezer forintos pénzbírsággal is büntethetik. A szavazáson nem vett részt Orbán Viktor, Rogán Antal, Gulyás Gergely és Orbán Balázs sem.
„A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás: átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat” – mondta Orbán Viktor a Fidesz március 15-i megemlékezésén tartott beszédében. Ahogy ebben a cikkben részletesen megírtuk, Orbán eljutott odáig, hogy már nem is ember, aki kicsit is szembemegy a hatalmával.
A poloskázást a többi ellenzéki párt is elítélte, és több értelmiségi, civil figura is felszólalt ellene. A miniszterelnök, majd a Fidesz többi politikusa később azzal érvelt: Orbán nem is a szövegében említett politikusokra, bírókra, újságírókra, civilszervezetekre és aktivistákra értette a poloskázást, hanem: Magyar Péterre. A poloskázásról megkérdeztük a köztársasági elnököt is. Miután a köztársasági elnöknek küldött kérdésre a köztársasági elnök sajtóirodája válaszolt, cikkünkben megírtuk a köztársasági elnök álláspontját Orbán beszédéről. Ezután a köztársasági elnök kommunikációs igazgatója „Telex-selejtezős”, poloskázós képet posztolt. Azóta sem válaszolnak a kérdéseinkre.