Semjén Zsolt benyújtotta a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről szóló törvényjavaslatot
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csütörtökön benyújtotta az Országgyűlésnek a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépésről szóló törvényjavaslatot – írta a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye.
A törvény végrehajtásával megbízott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán számolt be arról, hogy Magyarország ki fog lépni a szervezetből. Szerinte az ICC „lejáratta nemcsak saját magát, hanem az egész nemzetközi bírósági rendszert azzal, hogy egy nyíltan antiszemita döntéssel nemzetközi körözést adtak ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel szemben”. „Mi, magyarok pedig egy politikailag motivált bírósági rendszernek nem kívánunk a részei lenni. Ezért a kormány úgy döntött, hogy kezdeményezi a római statútum felmondását, és így Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból” – tette hozzá a miniszter.
Szijjártó szerint a parlament még április vége előtt el tudja kezdeni a törvényjavaslat tárgyalását, majd május végén ki is írhatják erről a szavazást, ezt követően pedig az ENSZ-t is értesíteni fogják. „A nemzetközi jogszabályok értelmében ez a lépésünk egy esztendő múlva fog hatályosulni” – mondta.
A magyar kormány csütörtökön, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatása alkalmából jelentette be, hogy kiléptetik az országot a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Gulyás Gergely Miniszterelnöksége vezető miniszter úgy fogalmazott, az ICC „egy tiszteletre méltó kezdeményezés volt”, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy „politikai testületté vált”. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója egy Facebook-posztban magyarázta el részletesen, szerinte miért fontos a kilépés. Azt írta: „Az ICC az elmúlt években több esetben is olyan döntést hozott, amellyel lezáratlan, folyamatban lévő konfliktusokba avatkozott be, megnehezítve ezzel a békét és a tartós lezárás lehetőségét.”
A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűncselekmények vádja miatt november közepén adott ki elfogatóparancsot Netanjahu és Joáv Galant volt izraeli védelmi miniszter ellen. Az ICC szintén elfogatóparancsot adott ki a Hamász 2023. október 7-i terrortámadásának kitervelője, Mohamed Deif ellen, akit azonban már hónapokkal korábban likvidáltak. Az ICC szerint Netanjahu emberiesség elleni bűntetteket követhetett el, és erre megalapozott a gyanú. A bíróság példaként említette a civil lakosság éheztetését, mint hadviselési módszert, de gyilkossággal, üldöztetéssel és egyéb embertelen cselekményekkel is gyanúsítják. Izrael kifogásolta a bíróság joghatóságát az üggyel kapcsolatban, de ezt a kifogást elutasították. Netanjahu hivatala abszurdnak és antiszemitának nevezte a bíróság döntését, a testületet pedig politikailag motiváltnak és diszkriminálónak tartja.