A Pride betiltása ellen tiltakoznak az ELTE oktatói és kutatói

1530

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) oktatói és kutatói szolidaritási nyilatkozatot adtak ki, amiben a Pride betiltását lehetővé tevő törvénymódosítás ellen tiltakoznak. Ebben azt írják, hogy a gyülekezési jogot korlátozó törvénymódosítás és a tervezett újabb alkotmánymódosítás sérti „az alapvető szabadságunkat és egyenlő méltóságunkat”. A nyilatkozat aláírói szerint az ELTE hallgatói és munkatársai fenyegetve érzik magukat a „diszkriminatív, önkényes jogalkotás és megbélyegzés által”, ezért leszögezik, hogy minden egyetemi polgárt megvédenek a gyűlöletkeltéstől és biztosítják számára a véleménynyilvánítás szabadságát.

„Az álságos, a történelemből is ismerős hivatkozás a gyermekeink védelmére, megnyitja az utat önkényesen kijelölt csoportok – elsőként az LMBTQI emberek – gyülekezési szabadságának elvétele, megfigyelésük és büntetésük előtt” – olvasható a nyilatkozatban, amit az Szabad a Hang felületén már majdnem százan írtak alá.

A petíció szövege így folytatódik: „Ezzel összhangban kinyilvánítjuk, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatóiként továbbra is elkötelezettek vagyunk a sokszínűség és a befogadó intézményi környezet mellett. Felelősséget vállalunk azért, hogy egyetlen LMBTQI hallgatónak vagy munkatársnak se kelljen félnie szót emelni saját és a tágabb közössége ügyeiben. Nincs tudományos alapja a magyar kormány azon állításának, hogy gyermekvédelmi szempontok indokolják a Pride betiltását, és a tiltás megengedhetetlenül korlátozza a gyülekezési szabadságot. Különösen fontos vállalni ezt a felelősséget akkor, amikor intézményeinkre és közösségeinkre egyre fokozódó kormányzati nyomás nehezedik, és más országokban is hasonló támadások zajlanak.”

A fideszes többségű Országgyűlés március 18-án fogadta el a gyülekezési jogot korlátozó törvénymódosítást, aminek célja a Pride betiltása. A módosítás értelmében a jövőben tilos lesz olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást népszerűsíti, a szervezőket és a résztvevőket akár 200 ezer forintos pénzbírsággal is büntethetik.

A törvényjavaslatot március 17-én reggel nyújtották be, majd kivételes eljárásban, egy nap alatt át is nyomtak a parlamenten. A Fidesz annyira sietett a Pride-ot betiltó törvénymódosítás elfogadásával, hogy előbb szavaztak arról, mint az annak megágyazó Alaptörvény-módosításról, ami kimondja, hogy a gyermekek „megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz” való jog megelőz olyan régi alkotmányos jogokat is, mint a gyülekezés és véleménynyilvánítás szabadsága.

A Momentum és Hadházy Ákos független képviselő füstgyertyákkal próbálta megzavarni a parlamenti szavazást. Az elmúlt hetekben többször is tüntettek Budapesten a Pride betiltása ellen, kedden pedig újabb utcai megmozdulásra készülnek.




Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!