Ha idehozza a teheneket Jánossomorjára, többé nem választjuk meg a miniszter urat

Ha idehozza a teheneket Jánossomorjára, többé nem választjuk meg a miniszter urat
A helyiek demonstráltak hétfő, kora este – Fotó: Laczó Balázs/Telex
Laczó Balázs
Laczó Balázs
Győri tudósító

567

„Sanyi bá, meglátja, holnap reggel nyolckor hozzák majd a dögöket” – mondta a hétfői jánossomorjai demonstrációról hazafelé sétálva az egyik helybéli. „Nem fogják, még nem is kezdték leölni azokat” – jött a válasz. A Győr-Moson-Sopron megyei, Mosonmagyaróvárhoz közeli kisvárosban senki nem tud semmit, pontosabban egyet igen: nem akarják, hogy a ragadós száj- és körömfájás miatt leölésre ítélt, mintegy 3500 szarvasmarhát a településük melletti telepre vigyék. A helyiek azért tüntettek, mert Kisbajcs és Levél után április elsején a Jánossomorjától kb. 30 kilométerre fekvő Dunakilitin és Darnózselin is megjelent a száj- és körömfájás, így az ottani állatállományt is le kell ölni, és a tetemeket valahol el kell temetni.

„Ha idehozzák, mi keresztbefekszünk az autók elé” – szögezték le harcosan a helyiek. Lőrincz György független polgármester egyelőre annyit tudott mondani nekik, hogy Nagy István agrárminiszterrel – aki a térség fideszes országgyűlési képviselője is egyben – közölte: nem ez a megfelelő helyszín és mód a dolgok elintézésére, a marhatetemek elásására. Arra kapott ígéretet, hogy ha bármi történik, arról először Jánossomorját értesítik.

„Ha idehozzák a teheneket, még egyszer nem választjuk meg a miniszter urat”

– jelentette ki egy másik helybéli, és bár a városka méretéhez képest meglehetősen sokan dacoltak a jéghideg széllel, többen szkeptikusak voltak a Zöld Jánossomorja csoport által szervezett demonstráció sikerével kapcsolatban. „A tündérmesékből már kinőttünk”, mondták, mégis kijelentették, hogy ha kell, akár szerdán is kijönnek.

Merthogy a Zöld Jánossomorja újabb útzárra kért engedélyt, úgy számolnak ugyanis, hogy ha mégis a település dögkútjába szállítják az állatokat, akkor arra egy-két nap múlva kerülhet sor. Akkor pedig valóban lesz értelme és hatása a bekötőút lezárásának, amit most elzárt az egy-kétszáz fős tömeg.

Fotó: Laczó Balázs/Telex
Fotó: Laczó Balázs/Telex

Húsz éve szagolják a szemét bűzét

Vasárnap Lőrincz György, Jánossomorja polgármestere ideges hangú közleményben jelentette be, hogy a Honvédelmi Minisztérium és a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. sajtótájékoztatót hívott össze a kisvárosban, amelyre az önkormányzat meghívást sem kapott. Ezen a dunakiliti és darnózseli állatok elhelyezésével kapcsolatos terepbejárásról számoltak be.

„Az elképzelések egyike szerint a Rekultív Kft. által üzemeltetett Jánossomorjai Regionális Hulladéklerakón kívánják elhelyezni a tetemeket” – közölte tegnap Lőrincz. Molnár Gábor jánossomorjai képviselő is kifakadt:

„Húsz éve Jánossomorján rakódik le a mosonmagyaróvári, a csornai és a környékbeli szemét, ennyi ideje szagoljuk a minden nyáron kigyulladó szeméttelep bűzét, most meg még ott lesz mellette egy dögtemető is?!”

Mikorra a hír végigsöpört a helyiek körében, kiderült, egyelőre nem született központi döntés arról, hogy a Jánossomorjai Regionális Hulladéklerakóba helyeznék el a leölt, fertőzött állati tetemeket. Ezt Nagy István agrárminiszter, országgyűlési képviselő, az állategészségügyi operatív törzs vezetője közölte Lőrincz György polgármester hívására hétfő reggel.

Jánossomorja vasárnap esti rendkívüli képviselő-testületi ülésén határozatot hozott arról, hogy jogszerűtlennek tartja, hogy az önkormányzat tájékoztatása, megkeresése nélkül készítenek elő döntéseket, amelyek önkormányzati tulajdonú területeket érintenének. Nagy István később sajtótájékoztatón is megerősítette, hogy a dögtemető lehetséges helyszíneit vizsgálják még, „nagyon sok szempontot kell figyelembe venni”, ezért hétfőn még nem lesz döntés a kérdésben.

A demonstrációt azonban már nem fújták le a helyiek.

Forrás: Nébih
Forrás: Nébih

Senki nem akar a szomszédba egy dögtemetőt

Napok óta kulcskérdés a Szigetközben és Mosonmagyaróvár környékén, hová viszik és földelik majd el a száj- és körömfájásban érintett, emiatt leölésre ítélt dunakiliti és darnózseli szarvasmarhákat. Minden környékbeli falu menekülne ettől a tehertől, Dunakiliti testületi döntést hozott, hogy nem kér az elhullott állatokból, ők és Hegyeshalom is ígéretet kapott, hogy nem is kerülnek oda.

De akkor hová? A két telepen 3500 szarvasmarhát ölnek le, szállítják és földelik el. A szigetközi ivóvízbázist nem lehet veszélyeztetni, a Duna közelsége miatt itt három méter mélyen már a talajvíz szivárog. A két érintett telepen mindenesetre folyamatos a munka, ottjártunkkor a száj- és körömfájás miatt felszámolandó darnózseli és a dunakiliti szövetkezet előtt is rendőrautót láttunk, utóbbinál védőruhába öltözött emberek dolgoztak a szántóföld szélén.

Fokozta az aggodalmat, hogy vasárnap valaki videót készített az egy időre őrizetlenül hagyott csemeztanyai dögtemetőről, ahol az oszlásnak indult tetemek maradványai szó szerint bugyogtak fel a földből, nem volt ugyanis teljesen elföldelve a Levélről idehozott több ezres, leölt állatállomány. A szakemberek szerint ez normális, meg kell várni a gázok távozását, után lehet még több méter földréteget rátenni az elásott tetemekre.

A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át. A járvány március elején Kisbajcson tört ki, majd Levélen, aztán Dunakilitin és Darnózselin mutatták ki a vírust. Emiatt már több ezer állatot öltek le és temettek el Bábolnán, illetve a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán. A Duna túloldalán, Szlovákiában is kimutatták a fertőzést több marhatartó telepen.

Nagy István agrárminiszter vasárnap azt mondta: teljes erővel zajlik a védekezés, újabb fertőzött telepet nem találtak a vármegyében. A fertőzéssel érintett helyeket zárlat alá vonták, és a lehető legszigorúbb ellenőrzés alatt tartják. Garamszegi László, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója a Telexnek azt mondta: a Magyarországon újra megjelenő száj- és körömfájásjárvány is intő jel arra, hogy sokkal jobban kell figyelni az inváziós jelenségekre. A genetikai vizsgálatok azt mutatják, hogy egy 2017–2018-ban Pakisztánban izolált vírustörzzsel rokon a most felbukkanó törzs.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!