Elismerte az OBH, hogy nem elég a bíróknak 3 nap 124 oldalnyi törvénytervezet véleményezésére, kitolták a határidőt
Elismerte az Országos Bírói Hivatal (OBH), hogy valóban szűkös határidőt adtak a bíróknak arra, hogy véleményezzék az igazságügyi törvények módosításáról szóló törvény 124 oldalas tervezetét, így aztán indítványukra az igazságügyi miniszter meghosszabbította a határidőt, írta az OBH a Telexnek küldött válaszában.
A bírók többsége április 4-én, péntek délután kapta meg a törvénytervezetet, észrevételeket eredetileg csak április 9-ig, egyes bíróságokon pedig április 7-ig vagy 8-ig tehettek volna. A Magyar Bírói Egyesület ezt sérelmezte. Azt írták, lehetetlen ennyi idő alatt érdemi észrevételt tenni egy ekkora terjedelmű anyaggal kapcsolatban, és „ez a határidő önmagában is azt üzeni, hogy a jogalkotó nem kíváncsi a bírák széles körének szakmai véleményére”.
A tervezet 26 törvény módosítására vonatkozó javaslatot tartalmaz, 75 oldalon keresztül, az indokolással együtt az egész összesen 124 oldal. A HVG szerint például olyan javaslat is szerepel benne, hogy a létszámhiány és a leterheltség kezelése helyett az igazságügyi tárca inkább pénzbüntetéssel sújtaná a bíróságokat, ha túllépik a határidőket. Ha pedig valaki szeretne 65 év felett is tovább dolgozni, rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálaton kell részt vennie, a soron kívüli értékelésén pedig „kiválóan alkalmas” az elvárt szint. A kérelmet ezután az OBH elnöke – jelenleg Senyei György – vagy kúriai bíró esetén Varga Zs. András, a Kúria elnöke bírálja el. Jogorvoslat nélkül.
Az Országos Bírói Hivatal azt már nem közölte, hogy meddig tolták ki a véleményezési határidőt. Azt még válaszukban hozzátették, hogy a tervezetről személyes egyeztetés is lesz a bírósági szervezet és az Igazságügyi minisztérium képviselői között.
A Magyar Bírói Egyesület februárban demonstrációt szervezett az igazságszolgáltatás függetlenségéért, erről később Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy nehéz a bírói szabadság részeként értelmezni, ha egy bíró tüntet, mert „az igazságszolgáltatás függetlensége a bírákkal szemben is megfogalmaz elvárásokat”. A miniszterelnök március 15-én pedig a bírókat is példaként hozta fel, miután „áttelelő poloskákról” beszélt.
Gulyás Gergely az április 10-i kormányinfón is beszélt a bírókról. A Budai Központi Kerületi Bíróság elutasította három gyanúsított letartóztatását, akik ellen jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kereskedelem és más bűncselekmények miatt indult nyomozás, Gulyás erre úgy reagált: egyes ügyekben „aggályos ítéletek születtek”, amik joggal okoztak felháborodást. Szerinte például aggasztó lehet, hogy mostantól a drogterjesztők akár szabadon mászkálhatnak az országban, és nem tartóztatják le őket.