
- Hétfő délután megszavazta az Országgyűlés az Alaptörvény 15. módosítását, amellyel betiltották a Pride-ot, a drogot, és előírták, hogy az ember férfi vagy nő.
- A Momentum blokádot hirdetett a Parlamenthez, de a kormánypárti képviselők többsége ezt kicselezte, és már korábban bement az Országházba. A rendőrség nem sokáig hagyta, hogy a Momentum politikusai és aktivistái elállják a parlamenti mélygarázs bejáratát délután. Egyesével kiemelték, és igazoltatták őket.
- A parlamenti szavazással párhuzamosan a Kossuth téren tüntettek a törvénymódosítás ellen, Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina is beszédet mondott.
- A tüntetés végén Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője azt mondta: üzenjenek a köztársasági elnöknek. Elindult a tömeg a Sándor-palotához, de a Lánchíd budai hídfőjénél rendőri sorfal várta őket. Néhányan áttörték a sorfalat, a többség azonban nem jutott tovább.
Néhány ember még elmegy a Kossuth térre, de a tüntetés érdemi része véget ért. Lezárjuk a közvetítésünket, köszönjük a figyelmet!
Feltereltek mindenkit a Lánchíd úttestjéről a járdára.
Néhányan áttörték korábban a rendőri sorfalat a Lánchídon, és elindultak a Sándor-palota felé. A rendőrség honlapja szerint a Király lépcsőn mentek fel az Aranybástya felé, ahol azonban a rendőrsorfal előtt megálltak. Itt is igazoltattak mindenkit.
A rendőrök igazoltatták a tüntetőket a Lánchídon, többen pedig elindultak a Kossuth tér felé.
Tompos Márton a Momentum elnöke nem maradt a Lánchídnál, hanem elindult a Sándor-palotához, amit végig élőben közvetített. A képviselő köztársasági elnök hivataláig nem jutott el, ugyanis a rendőrök útját állták és arról tájékoztatták, hogy most nem lehet felmenni, kizárólag lakcímkártyával engednék át.
Úgy tűnik, hiábavaló a tüntetők küzdelme. Ha fel is jutnak a Sándor-palotához, nem lesz ott a köztársasági elnök. Sulyok Tamás nemrég Egerszalókról, zarándokútja utolsó állomásáról posztolt Facebookon.
A rendőrség honlapja is megerősítette, hogy néhány tüntető áttörte a rendőri sorfalat, és a Clark Ádám térre mentek, ahol akadályozzák a forgalmat. A rendőrség lezárta a Fő utcát a Jégverem utcától, az Attila úti kereszteződésnél a Lánchíd alagutat, a Szarvas térnél a Lánchíd utcát, illetve a Palota úton érkező forgalmat a Lovas utcába irányítja. A Bécsi kapu járható.
Azt írják: a Clark Ádám téren lévő csoport a Király lépcsőn felfelé halad a Savoyai-szobor irányába.
A Lánchíd úttestjén többségében már rendőrök tartózkodnak, a helyszínen maradt tüntetőket kiszorították a híd járdájára.

A rendőrség figyelmeztette a tüntetőket, hogy jogellenes a magatartásuk, és megsértik a gyülekezési törvényt. Felszólították őket, hogy fejezzék be a jogsértést, a forgalmat ne akadályozzák, és menjenek fel a járdákra.
Volt olyan rendőr, akinek a gázspray esett ki a kezéből, más a sapkáját ejtette le. Többen közülük azt kiabálták a tüntetőknek, hogy „miért csináljátok ezt.” A tüntetők és a rendőrök közül is többen arra panaszkodtak, hogy odaszorult a lábuk a hídhoz.


Óriási lökdösődés alakult ki a Lánchíd budai hídfőjénél. A tüntetők megpróbálták erővel lenyomni a rendőri sorfalat a hídról, de úgy tűnt egy darabig, hogy ez nem fog menni. Egy pillanatra aztán lett egy kis rendőri megingás, és a tüntetők egy csoportja át tudott szaladni. A tömeg nagy része azonban továbbra is a Lánchídon van, és a rendőri sorfal nem engedi le őket Buda fele.
A tüntetők megpróbálták áttörni a rendőrsorfalat, dulakodás alakult ki, néhányan át is jutottak a sorfal másik oldalára, de a többség végül nem ment át. „Minden rendőr áruló”- mondják a tüntetők.
Lezárta a rendőrség a Lánchíd budai oldalát, nem engednek át senkit. „Hazaárulók” és „magyar rendőr velünk van” – reagálja a tömeg. Rendőrsorfallal és járművekkel képeztek torlaszt. A rendőrök kezében gázspray és rohamsisak is van.

Rengeteg rendőrautó várja a tüntetőket a Lánchíd lábánál, felbukkantak a rohamsisakosok is, lezárás viszont továbbra sincs. „Fel a hídra” – skandálják a tüntetők, ahova fel is jutottak, az úttesten vonulnak Pestről Budára. „Miénk a híd”- skandálták.
„Felháborító és elszomorító, hogy 2025-ben alapjogokért kell tüntetni” – mondta az egyik fiatal felszólaló a pécsi Széchenyi térre szervezett megmozduláson. Nagyjából 120-140 zömében középiskolás és egyetemista jött össze hétfő délután és nagyban hozzájárult a kezdetben bátortalan hangulathoz egy bekiabálás.
„Orbán Viktor a kurva anyád” – hallatszott Pankotai Lili volt gimnáziumának ablakából. Az egyik szervező arra kérte a résztvevőket, hogy nyugodtan írják át a kihelyezett táblán olvasható szöveget, vagy húzzanak ki belőle, ahogy a kormánypárti képviselők átirogatják az alkotmányt. Ezután egy korábbi pécsi megmozdulásokon is használt felirattal álltak ki a fiatalok: „Lesz Pride, és mi ott leszünk.”

Elindult a Sándor-palotához a Parlament előtt összegyűlt tömeg, a Momentum és a tüntetők Sulyok Tamásra akarnak nyomást gyakorolni. „Fasiszta diktátor” – skandálja a tömeg a Parlament épülete előtt elhaladva. A rendőrök egyelőre nem állják el az utat, a tüntetők előtt haladnak az Akadémia utcán.

„A parlament megszavazta ezt a törvényt, de ezt valakinek bizony még alá kell írnia. Pontosan jól tudjuk, hogy a köztársasági elnök nem állt a sarkára, eddig nem állt ki azért, amiben hisz, nem állt ki semmiért életében. Üzenjünk neki egyértelműen: ezt az Alaptörvényt nem írhatja alá. Menjünk el az irodájához és üzenjük meg neki ezt nagyon-nagyon hangosan” – mondta beszéde végén Bedő Dávid, ezután a Kossuth téren összegyűltek elindultak a Sándor-palotához.
„Már egy hónapja az utcán vagyunk, és harcolunk a szabadságért, az alapjogainkért és a gyülekezés szabadságáért” – kezdte felszólalását Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője.
Arról beszélt: a Momentum nem szeretne forradalmat, és azért vannak az utcán, hogy jövőre demokratikus módon eltakaríthasák a fideszes nagyurakat a parlamentből.
„Ezért kell most a sarkunkra állni, ezért kell utcára mennünk, hogy megmutassuk, valünk nem tehetnek meg akármit.”
Ez a hatalom szerinte mindent meg fog tenni, minden mocskos eszközt be fog vetni, hogy hatalomban maradjon. Ezért kell megharcolni a szabadságért. „Azért harcolunk, hogy szabadon lehessen szeretni, anélkül, hogy azon kelljen aggódni, hogy négy fal közé szorítanának bennünket.”

Tizenöt év alatt 15. alkalommal módosították az Alaptörvényt, amely eredeti verzióját Szájer József írta. Bedő ezt képmutatásnak tartja, és szerinte jól mutatja, hogy a Fidesz számára semmi más nem számít, csak a hatalom és a pénz.
Azt ígérte, hogy ellenállás lesz a következő egy évben az elnyomó hatalom ellen. Ellenállás volt négy hete a parlamentben is, ahol füstgyertyával próbálta a Momentum pár képviselője megakadályozni a gyülekezési törvény módosítását, de a fideszesek jó dorid módjára megszavazták. A Momentum képviselőit büntették meg, és tiltották ki a parlamentből.
„Bennünket kitilthatnak, de az igazságot nem. Folytatni fogjuk az ellenállást, mert ahol zsarnokság van, ott ellenállás is van.”
Bedő azt kérte a résztvevőktől, hogy álljanak ki magukért, az embertársaikért, a jogaikért, a szabadságukért, és azokért, akiket elnyomnak.
„Írjátok be a naptárba: találkozunk június 28-án a 30. Budapest Pride-on. Bármi történt ma a Parlamentben, Budapest Pride lesz, és ha ti is úgy akarjátok, akkor nagyobb és szabadabb, mint eddig” – kezdte beszédét Karácsony Gergely főpolgármester.

Karácsony szerint ideje megérteni, hogy mikor mások jogait védjük, akkor egymást jogait is védjük, mert „vagy együtt vagyunk szabadok vagy egyikünk sem az”. A főpolgármester arról beszélt, hogy a törvény arra való, hogy a polgárt védje a hatalomtól, de ami a parlamentben zajlik, az a hatalmat védi a polgártól.
„Ez a hatalom évek óta árkokat mélyít közöttünk, azt keresik, hogy miben vagyunk mások”
– mondta. Szerinte észre kell venni mi az, amiben azonosak lehetünk, például azt, hogy szeretni akarunk és nem gyűlölködni. „Nincs két Magyarország, egy közös hazánk van. Miközben a rezsim mindent megtesz, hogy megvessük a hazánkat, ne felejtsétek el jobban szeretni a hazátokat, mint amennyire gyűlölitek a hatalmat” – fogalmazott. „Falak helyett hidakra van szükség, ezt Ferenc pápa mondta itt Budapesten.” Szerinte most arra van a legnagyobb szüksége a hazának, hogy az emberek kiálljanak egymásért. „Kezdődjön az új Magyarország, az új szeretettel teli Magyarország építése!”
A papírformának megfelelően a DK-s Varju László nyerte meg a március 23-i időközi országgyűlési választást az újpesti-angyalföldi választókerületben. A Demokratikus Koalíció képviselője decemberben azért mondott le a mandátumáról, mert a Kúria jogerősen elítélte az MTVA-székházban történt dulakodás miatt, és emiatt legkésőbb februárban megfosztották volna a parlamenti helyétől.


Varjut harmadszor választották meg a körzet képviselőjének, most aratta a legnagyobb arányú győzelmet, a szavazatok 51,88 százalékát kapta. A fideszes Renge Zsolt 34, a Mi Hazánk jelöltje, Balog Csaba pedig 6 százalékot kapott az időközi választáson.
A DK képviselője most tehette le az esküt a Parlamentben. A napirend végére tette Kövér László, így szinte teljesen üres teremben volt az eskütétel. A DK képviselőin kívül majdnem mindenki más kivonult az ülésteremből.
„Sokan vannak most, akik úgy érzik, hogy sötét történelmi nap ez a mai. És attól tartok, igazuk van, Oroszország útjára léptünk” – jelentette ki Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester.
Szerinte az elmúlt 15 évben is sok jogot elvettek, de Alaptörvénybe még nem betonoztak ilyen jogkorlátozásokat. „Ma a gyülekezési jog csorbul egy kicsit, holnap egy másik, mondjuk a szólásszabadság (…), és utána pont ott találjuk magunkat, ahol a rendszerváltás előtt éltünk.”
Baranyi szerint ma újra elhagytuk a demokrácia útját, mint ahogy a Horthy- és Rákosi-korszakban is volt egy első lépés a jogfosztás útján. Azt mondta: nincs más lehetőség, mint a lehető legaktívabban ellenállni. Meg kell védeni a gyűlölet céltáblájának választott kisebbségeket, most épp a melegeket. „Ha most csendben maradunk, akkor mit mondunk majd erről az unokáinknak?”

A IX. kerületi polgármester arról is beszélt: az ellenzéki oldalon is van olyan álláspont, hogy most mégse szólaljunk meg, mert csak belesétálunk a Fidesz csapdájába. Baranyi szerint lehet, hogy a Pride betiltásának célja politikai csapdaállítás volt, de a csapdát nem átugrani kell csukott szemmel, hanem megfordítani, és belekergetni a Nemzeti Együttműködés Rendszerét.
„Ők ásták a vermet, de az már rajtunk múlik, hogy ők is essenek bele”.
Baranyi Krisztina szerint ma a választói többség a Pride engedélyezése mellett van, és ezt a meccset így nem megúszni kell, hanem megnyerni. „A melegjogok melletti kiállás nem gumicsont, hanem politikai küzdelem” – jelentette ki. Ez egy olyan harc szerinte, ahol van jó és rossz oldal, és a jó oldalra kell állni. A ferencvárosi polgármester szerint az kell elérni, hogy a választáson elinduló pártok a jó oldal nevében ne megúszni, hanem megnyerni akarják a témát. Ma azért kell harcolni szerinte, hogy a szolidaritásról és emberségességről még véletlenül se feledkezzen meg az új hatalom.
„2019-ben azt az ígéretet tettem, hogy Terézvárosban létrehozzuk a normalitás szigetét. Hat éve próbálunk hidat építeni, hat éve próbáljuk bevonni az ellenzéki – nálunk fideszes – képviselőket, hat éve hívjuk a fideszes képviselőket, hogy mondjanak beszédet a nemzeti ünnepségeken” – mondta Soproni Tamás Terézváros momentumos polgármestere.

Szerinte a kormánytól ezért cserébe kifosztást és a jogkörök elvonását kapják, sőt még ki is segítik az államot, például 100 milliókat adnak azért, hogy legyen elég rendőr az utcán.
„Mi a csendes munkában hiszünk, de van, mikor a csend bűnrészessé tesz, van, mikor a polgármesternek is elő kell jönni”
– mondta Soproni. A polgármester arról beszélt, hogy úgy nehéz hidat építeni, ha a másik oldalról közben ágyúval lőnek. Soproni Tamás szerint az utóbbi időben sokat hallották „cinikus ellenzéki megmondó emberektől és önjelölt stratégáktól”, hogy a gyülekezési jog korlátozása gumicsont, és felesleges utcára menni. „Hát én kérek elnézést, de mikor kellene hangosabban kiállni, ha nem a gyülekezési jog korlátozása miatt? Akkor mikor a Facebook-bejegyzésed miatt kopogtat az Államvédelmi Hivatal? Ha rabláncon viszik el az ellenzéki politikusokat?” – kérdezte Soproni. Szerinte nem a tüntetőknek kell elnézést kérni, hogy kimentek, hanem azoknak, akik nincsenek ott.
Kezdődik a Momentum képviselőinek mentelmi ügye, Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke ismerteti a részleteket. Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Hajnal Miklós, Tompos Márton és Tóth Endre mentelmi jogát azért függeszthetik fel, mert az egyik karmelitás kordonbontás miatt eljárás indult ellenük.
Az Alaptörvény módosításra a legnagyobb a fújjolás a Kossuth téren, a „mocskos Fidesz”-től a kivetítőt sem hallani. Az ülésteremben megjelent a Momentum molinója, ezt a kint lévők megtapsolták. „Fasiszta diktátorozás” és „hazaárulózás” mellett nézik a szavazást a tiltakozók. „Meglepődnek, hogy ilyen eszközökhöz nyúlunk, utcára megyünk, blokkolunk, miközben így működik a parlament” – kommentálja kint a Momentum az ülésteremben történteket.

Hétfő délután megszavazta az Országgyűlés fideszes többsége a korábban gránitszilárdságúnak nevezett Alaptörvény 15. módosítását, amely ellen hetek óta tüntetnek Budapesten.
Bekerült az alkotmányba, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog elfogadhatatlan, a gyermekek védelme pedig még a gyülekezéshez való szabad jognál is előrébb való. A módosítás után felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát, a rendőrség pedig betilthatja a Pride-ot. Az ügyészek öt évvel később mehetnek nyugdíjba, és rögzítették azt is, hogy a „fogyatékkal élők” helyett a „fogyatékossággal élők” a helyes szóhasználat. Kilenc ponton nyúltak hozzá az Alaptörvényhez, a változásokról itt írtunk bővebben.
A Momentum dudálással próbálta megzavarni a szavazást, és Minket kitilthattok, de az igazságot nem feliratú molinót tartottak fel a páholyban.
„A helyi tiltakozók majd élvezik a jól megérdemelt jutalmukat”
– mondta az ülést vezető Latorcai János úgy fogalmazott: A Jobbik képviselői kivonultak a teremből a szavazás előtt, több párt be se ment az ülésterembe.


A parlamentben elkezdődött a szavazás, amit a Kossuth téren összegyűltek kivetítőn követnek. A tüntetők kifújjolják és fütyülik a szavazás menetét, miközben a Tisza István szobor előtti tér félig megtelt. „Hazaárulók” és „mocskos Fidesz” – hangzik el többször is a téren.

Az Alaptörvény-módosításról így már a miniszterelnök is szavazhat.

Fontos döntésekkel kezdtek a képviselők. Megszavazták:
- Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Kirgiz Köztársaság közötti Megerősített Partnerségi és Együttműködési Megállapodás kihirdetéséről szóló javaslatot, és
- Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről az Afrikai, Karibi és Csendes-óceáni Államok Szervezetének tagjai közötti partnerségi megállapodás kihirdetéséről szóló javaslatot is.
Latorcai János átvette az ülés vezetését, és indulhat a szavazatdömping.
Szijjártó Péter az utolsó pillanatban futott be a terembe, Orbán Viktort még nem láttam.
