A Lánchídon feltartóztatták a rendőrök a Sándor-palotához vonuló tüntetőket

A Lánchídon feltartóztatták a rendőrök a Sándor-palotához vonuló tüntetőket
Fotó: Bődey János / Telex

523

  • Hétfő délután megszavazta az Országgyűlés az Alaptörvény 15. módosítását, amellyel betiltották a Pride-ot, a drogot, és előírták, hogy az ember férfi vagy nő.
  • A Momentum blokádot hirdetett a Parlamenthez, de a kormánypárti képviselők többsége ezt kicselezte, és már korábban bement az Országházba. A rendőrség nem sokáig hagyta, hogy a Momentum politikusai és aktivistái elállják a parlamenti mélygarázs bejáratát délután. Egyesével kiemelték, és igazoltatták őket.
  • A parlamenti szavazással párhuzamosan a Kossuth téren tüntettek a törvénymódosítás ellen, Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina is beszédet mondott.
  • A tüntetés végén Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője azt mondta: üzenjenek a köztársasági elnöknek. Elindult a tömeg a Sándor-palotához, de a Lánchíd budai hídfőjénél rendőri sorfal várta őket. Néhányan áttörték a sorfalat, a többség azonban nem jutott tovább.

Helyszíni tudósítónk szerint a tüntetők száma a blokád után megcsappant, akik maradtak, azok a színpadon Tiborcz István meggazdagodásáról és Mészáros Lőrincről szóló filmet néznek, a momentumos Tompos Márton tolmácsolásában. A Momentum blokád utánra meghirdetett tüntetése 17 órakor kezdődik majd a Kossuth téren, felszólal Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina is.

A Szikra Mozgalomból is vettek részt a blokádban, egyik tagjuk, Könnyű Helga arról beszélt a Telexnek, hogy a rendőrök kiemelték őt a blokádból. Szerinte az eljárással nem volt probléma, „többször bocsánatot kértek a rendőrök, hogy csak a munkájukat végzik”. Elmondta azt is, hogy igazoltatták, szabálysértési eljárás miatt indul ellene és a momentumosok ellen is eljárás.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

A mozgalom másik tagja is kint van a tüntetésen, Shakkour Aram, XIII. kerületi önkormányzati képviselő azt mondta: ő furcsállta, hogy a rendőrök elállták a korlátot, ahonnan a sajtó követni tudta volna a garázs előtti blokádot. Ő önkormányzati képviselőként azt látja, hogy a rendőrök betörésekhez, családon belüli erőszakos esetekhez nem jönnek ki, „arra hivatkoznak, hogy túl van terhelve az állomány. Ehhez képest arra elég a rendőr, hogy többen legyenek, mint azok, akik tüntetnek a Fidesz ellen”.

„Nem jár a 2-es, a 2B és a 23-as villamos a Kossuth Lajos tér M (Széchenyi rakpart) és a Jászai Mari tér között demonstráció miatt. A 15-ös autóbusz igénybevételét ajánljuk” – írja Facebook-oldalán a BKK Info. Az ATV élő közvetítése alapján a sínt nem tüntetők, hanem a rendőrök sorfala foglalja el, akik a Parlament mélygarázsának Jászai Mari tér felőli bejáratát őrzik.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

Legalább annyit elértünk a blokáddal, hogy időben bementek a fideszes képviselők az ülésre. Az elmúlt 15 évben az ülés elején szinte soha nem voltak bent a fideszes képviselők, mondta a Partizán élő műsorában Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője.

„Mi itt voltunk, megtettük, ami tőlünk telik. Itt fogjuk folytatni a tiltakozást és a tüntetést. Nemcsak ma, de a következő napokban, következő hetekben és hónapokban is. Én tiszta lelkiismerettel azt tudom mondani, hogy nem rajtunk múlott” – fogalmazott a képviselő. Arról is beszélt, hogy a tiltakozás nem a gyülekezési jog korlátozásáról szól csak, hanem arról, hogy miként putyinizálódik az ország, és hogy épül autokrácia.

Azt ígérte, lesz meglepetés is a 17 órakor kezdődő tüntetésen.

A rendőrség egyenként távolította el a Parlament mélygarázsának bejárata elől a Momentum képviselőit és aktivistáit. A bejáratot és környékét most rendőrsorfal védi a tiltakozóktól.

Fotó: Bődey János / TelexFotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

Szinte teljesen üres a Parlament, a DK képviselői sem tudják így feltenni a kérdését a Belügyminisztérium államtitkárának.

Csak a Jobbik, a Mi Hazánk, az MSZP pár képviselője ül bent az államtitkárok mellett.

A rendőrség nem engedi közel a sajtót a Parlament autós bejáratához, ahol az események zajlottak. A bejárat fölötti korláthoz – ahonnan követni lehetett volna az oszlatást – se engedtek oda senkit, illetve aki ott állt megkérték, hogy álljon egy méterrel hátrébb.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

A Parlament autós bejárata előtt maradt tüntetőket és képviselőket a rendőrök egyenként húzzák fel a földről. Többen a lábuknál, gyorskötözővel kötötték össze magukat társaikkal, róluk egy arra hívatott eszközzel vágják le a kötözőt. Azokat akiket eltávolítottak a bejárat elől igazoltatják.

Fotó: Bődey János / TelexFotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

Megszakadt az Országgyűlés élő közvetítése hétfő délután a napirend előtti felszólalások közben, sokáig akadozott a parlament honlapja, és egyéb technikai problémákkal is küzdöttek a Parlamentben. Információink szerint egy jó darabig internetkapcsolat sem volt az Országházban, és a képviselők, hivatali munkatársak nem tudták használni a parlamenti levelezési rendszerüket sem.

„A parlamenti ülés közvetítése a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. bekövetkezett hiba miatt szünetel” – válaszolta a megkeresésünkre az Országgyűlés Sajtóirodája.

Délután 15 óra előtt nem sokkal újraindult a közvetítés, és helyreállt a parlament informatikai rendszere. 14:54-kor az Országgyűlés Sajtóirodája is megerősítette a Telexnek írásban, hogy elhárították a hibát.

„Gyülekezés alapjog” és „magyar rendőr velünk van” skandálásba kezdtek a demonstrálók, akiket arra kértek a rendőrök, hogy oszoljanak fel. A tiltakozók többszöri felszólításra se mennek, a rendőrök egyesével próbálják felállítani a földön ülő momentumos tüntetőket. Akik kiszorultak, azt skandálják, hogy „bűnözőket védtek”. A rendőrök egyesével, kezüknél-lábuknál felemelve viszik ki a momentumosokat, kintről „mocskos Fideszt” skandálnak rá válaszul a tüntetők. Akiket sikerült kivinniük a rendőröknek, azokat igazoltatják.

A rendőrök felszólították a demonstrálókat, hogy hagyják el a területet, ehhez mind a rakpart autóútja, mind a garázs előtt felállt egy-egy sorfal rendőrökből. A demonstrálók válaszul leültek a földre, a rendőrök elkezdték feltolni az embereket. A momentumosok gyorskötözővel kötözik össze magukat.

A Tisza István szobra előtti, a Parlament melletti kisebb tér nagyjából megtelt tüntetővel, itt egy kis színpadról olyan zenék szólnak, mint a Mocskos idők. A momentumosok a Parlament elől megafonnal terelik át a térre az érkezőket, többen az ‘56-osokat idézve lyukas magyar zászlóval vagy karjukon trikolór szalaggal készültek. A Parlament minden oldalán rengeteg rendőr van kamerával a kezükben. A demonstrálók jelentős része 15 óra után kicsivel elindult az Országház két autós bejáratához a Momentum felszólítására, többek között EU-s és magyar zászlókkal állva el azt. A rendőrök nem engedik a bejáraton túlra a demonstrálókat.

Fotó: Bődey János / TelexFotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex


Az egyik legegyszerűbb módszert választották a Fidesz-KDNP képviselői a blokádot hirdető Momentum kijátszására: bementek az ülés elejére. A hétfői ülés délután egykor kezdődött, a Momentum pedig csak délután háromkor kezdi blokád alá vonni a Parlamentet, ahol a fontosabb szavazások, így például az Alkotmány-módosításáról szóló is csak 17 óra után kezdődik.

A Momentum vélhetően arra számított, hogy a kormánypárti politikusok csak a fontosabb részre érkeznek meg, de ezúttal a napirend előtti vitákat és a kérdéseket se hagyta ki a többség.

A Momentum 14 órakor közzétett Facebook-bejegyzése szerint már kora délután teljes készültség volt, sok száz készenlétis volt a Kossuth tér környékén. A fotók alapján a rendőrök csoportosan gyülekeztek az Országgyűlés mélygarázsának rakpartról nyíló bejáratánál is.

Fotósunk is hasonlókat tapasztalt 15 óra körül:

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

Az Alaptörvény módosításával egy időben a Momentum tüntetést hirdetett meg a Kossuth térre. A párt szerint az Alaptörvény-módosítással a Fidesz „végérvényesen elvenné tőlünk a gyülekezési alapjogunkat”, így most „meg kell vetnünk a lábunkat, és azt kell mondanunk, hogy elég volt”. A terv szerint blokád alá veszik a parlamenti bejáratokat, így akarják megakadályozni, „hogy a putyini útra tereljenek minket, és megfosszanak a szabadságunktól”.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

A blokád után 17 órától tüntetést tartanak a téren, várhatóan nagyjából ekkor szavaznak majd a képviselők az Alaptörvény-módosításról is. A tüntetésen felszólal majd: Soproni Tamás, Terézváros polgármestere, Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere, Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője és Karácsony Gergely , Budapest főpolgármestere.

„Az elmúlt 15 év világosan megmutatta, hogy az Orbán-rendszerrel szemben állók senki másra nem számíthatnak, csakis egymásra. Amikor Kövér László egy ellenzéki képviselőt büntet, akkor minden ellenzéki képviselőt büntet, és a Fidesszel szemben álló magyarok politikai képviseletét akarja elhallgattatni” – írta közleményében a Demokratikus Koalíció. Közölték, hogy szolidárisak a Momentum frakciójával és a Parlament köré gyűlt emberekkel, ezért a képviselőik nem vesznek részt a mai parlamenti ülésen.

Rövid időre azonban kivételt tesznek majd: Varju László eskütételre bemennek. Varjut március végén megnyerte az elítélése és azt követő lemondása miatt kiírt időközi választást Budapest 11-es választókerületében. „Az Orbán-rendszer elleni harc egyik legeredményesebb ellenzéki politikusaként megérdemli, hogy ott legyünk mellette” – írta a párt.

A blokádot és tüntetést hirdető Momentum képviselői nem lehetnek bent a szavazás alatt az Országgyűlésben, ugyanis a független Hadházy Ákossal együtt május közepéig nem léphetnek be a Parlamentbe, miután a gyülekezési törvény átírása alatt füstgyertyával zavarták meg a szavazást, és Orbánt és Putyint csókolózva ábrázoló képpel szórták tele a parlamentet a karzatról. Mindezekért Kövér László házelnök fel is jelentette őket.

Hétfőn a Fidesz-KDNP javaslatára várhatóan tizenötödszörre is átírják a korábban gránitszilárdságúnak nevezett Alaptörvényt, amihez most több ponton is hozzányúlnak.

  • Belekerül, hogy „minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz”. Ezzel, plusz a már megszavazott gyülekezési törvény módosításával a kormánypárti képviselők a Pride-ra lőnek.
  • Kimondják, azt is, hogy „az ember férfi vagy nő”, a születési nem pedig jogi értelemben nem változtatható meg.
  • Azt is beleírják az Alaptörvénybe, hogy a drog rossz. Méghozzá így: „Magyarországon a kábítószer előállítása, használata, terjesztése, népszerűsítése tilos”.
  • A Fidesz szerint azért fel kell lépniük a civilek és a sajtó ellen, mert „a külföldi támogatásban részesülő szervezetek veszélyt jelentenek Magyarország szuverenitására”. Ezzel indokolják, hogy felfüggeszthetővé teszik a magyar állampolgárságot azoknak, akiknek más állampolgárságuk is van.
  • Átírják a veszélyhelyzeti szabályozást is. A jelenlegi szabályozás alapján a kormány harminc napra hirdethet veszélyhelyzetet, amit az Országgyűlés kétharmados többsége legfeljebb 180 nappal, de korlátlan alkalommal meghosszabbíthat. Ez így is marad, de közben korlátoznák a kormány mozgásterét a veszélyhelyzetben: a jövőben az Országgyűlés kétharmados felhatalmazása nélkül a kormány már nem függeszthet fel törvényeket rendeleti úton, és nem térhet el a törvényi rendelkezésektől.
  • Bekerül az Alaptörvénybe a települések önvédelemhez való joga.
  • Beemelik az Alaptörvénybe a Mi Hazánk javaslatát a készpénzhasználat védelméről.

Az Országgyűlés hétfői menetrendjéről, illetve az Alaptörvény-módosításról részletesebben itt írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!