Az államtitkár arra kérte Tordai Bencét, hogy álljon le a szerhasználatról és a propagandáról
„Fenyegetőzés és megfélemlítés. Ez Orbán Viktor és a Fidesz ajánlata a magyar társadalom rendszerváltást akaró háromötödös többségének” – fogalmazott napirend előtti felszólalásában Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek frakcióvezetője hétfő délután az Országgyűlésben. A képviselő szerint erről szól a mai Alaptörvény-módosítás, a gyülekezési jog korlátozása, az állampolgárság felfüggesztésének törvényi megteremtése, és az is, hogy 100 ezer interszexuális magyart kizárnak az emberi nem köréből.
Tordai arról beszélt: több százezer magyar fiatalt és rekreációs szerhasználót fenyegetnek börtönnel a drog betiltását célzó törvénymódosítással. Fenyegetőzésről és megfélemlítésről szól szerinte Orbán Viktor poloskázása és hazaárulózása is, amely egyenes következménye aztán az elmúlt hetekben tapasztalt utcai erőszak.
„Fenyegetőzés és jogcsorbítás. Egy többségét és legitimitását vesztett hatalom kétségbeesett lépései ezek. Úgy látszik, önöknek már nem maradt más, hiszen a valósággal igencsak hadilábon állnak”
– mondta a Párbeszéd frakcióvezetője, aki szerint a beígért repülőrajt helyett földbeállás lett, a fantasztikus 2025-ös év helyett pedig megélhetési válság és összeomló közszolgáltatások.
Öngólnak tartja Tordai, hogy Takács Péter egészségügyi államtitkár bemutatja: milyen rossz állapotban vannak a magyar kórházak. „15 év kétharmados kormányzás és az ide öntött uniós milliárdok után hát legalábbis elég problémás politikai húzás.” A felelősségvállalás helyett csak a másra mutogatást és szánalmas vergődést lát a képviselő.
A kormány nevében Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszolt, aki a kábítószer-fogyasztásról szóló részbe kapaszkodott. Szerinte nincs többfajta kábítószer, csak olyanok, amelyek károsak, és az emberek életét veszélyeztetik.
„Aki a kábítószert propagálja, mint ahogyan ön, az veszélyezteti az emberek életét. Ön egy veszélyes propagandát tol ezzel a mondatával. Nagyon kérem, hogy álljon le a szerhasználatról és álljon le a propagandáról is.”
Az államtitkár szerint az Alaptörvény-módosításban olyan rendelkezések vannak, amelyeknek széles körű társadalmi támogatottsága van, és egy szó sincs az előterjesztésben a gyülekezési jogról. Mindössze azt rögzítik, hogy a gyerekvédelem mindenek felett áll. „A gyermekek védelmét bizony a gyülekezőknek is tiszteletben kell tartaniuk, és (…) azoknak a jogait is tiszteletben kell tartaniuk a gyülekezőknek, akik éppen nem kívánnak gyülekezni, akik elviselik, elszenvedik azt, hogy mások a gyülekezési joggal korlátozzák az ő szabad mozgásukat vagy másfajta jogaikat.”
Répássy szerint a bíróságoknak irányt kell mutatnia abban, hogy nem lehet végletekig korlátozni mások jogait azon az alapon, hogy valaki szeretne véleményt nyilvánítani. Úgy fogalmazott, hogy Magyarországon demokrácia van, az ellenzék kifejezheti a véleményét, mindaddig, amíg mások jogait nem sértik. Megismételte, hogy az Alaptörvény 15. módosításában nem szerepel olyan korlátozás, amelynek ne lenne észszerű indoka, vagy amely ne más alapvető jogok érdekében történne.