Hódít a podcast a Fideszben

Hódít a podcast a Fideszben
Zsigmond Barna Pál és Szijjártó Péter a ZSBP Podcast felvételén – Fotó: Zsigmond Barna Pál / Facebook

2363

– Köszönöm szépen, külügyminiszter úr, kedves Péter, hogy eljöttél a műsorba.
– Köszönöm, hogy meghívtál, kedves vagy!

Ilyen hangulata van, amikor egy fideszes miniszter és egy államtitkár leül beszélgetni egy podcastban. Itt éppen Szijjártó Péter volt Zsigmond Barna Pál vendége az államtitkár ZSBP nevű podcastjában, ami csak annyiból lehetett meglepő, hogy – mint arról a beszélgetés során sok szó esett – az előbbi közismerten a Honvéd focicsapatának szurkol, utóbbi pedig Újpest-drukker. De még ez az ellentét sem hozta lázba a nézőket, 800-nál is kevesebben indították el május közepe óta a videót a YouTube-on.

Az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára tavaly októberben az újpesti rapperrel, Curtisszel (Széki Attila) nyitotta meg a Most miért én kérdezek? című podcastját. Ez máig a csatorna legnézettebb adása több mint 3300 megtekintéssel. Azóta szinte kizárólag csak fideszes képviselőket, kormánytagokat, polgármestereket hívott meg az államtitkár, és a régi bútorokkal berendezett szalonnak kinéző helyiség helyett ma már egy LED-es lámpákkal megvilágított, profi stúdióban készülnek az interjúk. A kormánypárti politikusok szemmel láthatóan kevésbé érdeklik a nézőket, az Illés Boglárkával készített beszélgetésre három hét alatt csak 139-en kattintottak, de Németh Zsoltra is mindössze 173 néző volt kíváncsi a YouTube-on május vége óta.

Miközben a független médiának csak a legritkább esetben adnak interjút a kormánypárti politikusok, úgy tűnik, már a Megafon és Patrióta felületeivel sem elégedettek,

az elmúlt időszakban ugyanis egymás után indították el a saját podcastjaikat, ahol ők kérdeznek ismert embereket és politikusokat.

Az elmúlt hónapokban Zsigmond Barna Pál mellett Navracsics Tibor, Hankó Balázs, Bányai Gábor, Kovács Zoltán, Orbán Balázs és Németh Balázs is beszélgetős műsorral jelentkezett.

„Egészen másképpen látod kávézás közben a világot” – hirdeti Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, aki június közepén kezdett bele ebbe az új műfajba. A promóvideóban azt ígérte, hogy művészekkel, sportolókkal, kutatókkal fog beszélgetni örömről, sikerről, kudarcról, nehézségekről, azaz szerinte téma „minden, amit mi is nap mint nap megtapasztalunk.”

Az első részben Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója – vagy ahogy mindenki ismeri, a Szomszédok Vágási Ferije – volt a vendég, a helyszín pedig a NER kedvenc kávézója, a Zoltán utcai Scruton. Két hét alatt kevesebb mint 300 megtekintést ért el a videó. Dolhai Attilára, a székesfehérvári Vörösmarty Színház pár hete kinevezett igazgatójára már többen voltak kíváncsiak, őt egy hét alatt több mint kétezren kattintották a miniszter csatornáján.

Navracsics a kisujjeltartó értelmiséget szeretné megszólítani

Ennél egy fokkal átgondoltabbnak tűnik Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter tavaly decemberben startolt Navrával Európában podcastja. „Ennek a sorozatnak az a célja, hogy ismert, számomra kedves és jelentős személyiségekkel megpróbáljuk körüljárni azt a kérdést, hogy mit is jelent Európa, (…) hogyan írhatjuk le azt a közösséget, amihez mi is tartozunk” – fogalmazott az első epizódban Navracsics. A vendége Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) elnöke volt, aki arról beszélt, hogy a nyolcvanas években erdélyi magyarként neki Magyarország jelentette Európát.

Azóta olyan ismert neveket tudott becserkészni Navracsics, mint Frei Tamás, Müller Péter Sziámi, Rudolf Péter és Lékai-Kiss Ramóna. Frei február óta már több mint 12 ezer kattintást hozott a miniszternek a YouTube-on, a nézettségi verseny második helyezettje, az MSZP-s Hiller István ettől messze elmaradva, 2600 megtekintésnél jár.

„Lehet Európáról pártpolitikai állástól függetlenül úgy beszélni, mint az otthonunkról. Ez volt az alapkoncepció” – mondta a Telex megkeresésére Navracsics Tibor, és azt is elárulta, hogy az ő ötlete volt a podcast, nem felülről érkezett az utasítás. Azt látja, hogy Európa szinte mindig csak konfliktusos témaként jelenik meg a közéletben, és ezen szeretett volna ezzel is változtatni. „Az Európáról szóló diskurzust szerettem volna kimozdítani, ami számomra frusztrálóan ellenséges hangnemben zajlik.”

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter Lékai-Kiss Ramóna színművésszel beszélget a Navrával Európában podcast felvételén – Fotó: Navracsics Tibor / Facebook
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter Lékai-Kiss Ramóna színművésszel beszélget a Navrával Európában podcast felvételén – Fotó: Navracsics Tibor / Facebook

Kérdésünkre azt válaszolta, hogy nem koordináltan kezdtek a kormánypárti politikusokkal podcastolni. Ő például csak tőlünk tudta meg, hogy Hankó Balázsnak és Zsigmond Barna Pálnak is van már ilyen műsora. „Egy politikus is beszélhet nem politikai jelleggel. Közelebb jutunk egy dolog megértéséhez akkor, hogy ha nem csak pártpolitikai szempontból közelítjük meg a kérdést” – folytatta a miniszter. Arról beszélt, hogy korábban a Fidesz frakcióvezetőjeként is szervezett olyan rendezvénysorozatot, aminek az volt a címe, hogy most a politikusok hallgatnak, és a meghívott szakértők tartottak előadásokat egy-egy témáról.

Navracsics azt állítja, hogy nem tűztek ki maguk elé nézettségi vagy hallgatottsági célokat. Azt tartja sikernek, hogy nagyon különböző embereket sikerült elhívni a műsorba, és jót beszélgettek Európáról.

„Már a személyemből adódóan sem gondoltunk arra, hogy több százezres nézettség lesz. Az emberek túlnyomó többsége elolvassa a nevemet, és úgy gondolja, hogy ez őt nem érdekli, mert nem akar politikusokat nézni.”

A célközönsége a magasan iskolázott értelmiségi réteg, amely tagjait a Fideszben sokszor csak kisujjeltartóknak neveznek szerinte. Ő azonban bevallása szerint ezzel a réteggel tud a legkönnyebben szót érteni országos témákban. A miniszter podcastja tíz rész után május elején véget ért, és szerinte a választási kampányban már nem is fogja folytatni.

„Ez egy olyan forma számunkra is itt a YouTube-csatornánkon, ami nekem is szokatlan, mert nem készültem tévériporternek, nem készültem semmifajta műsorvezetésre” – vallotta be Bányai Gábor, a Fidesz Bács-Kiskun vármegyei országgyűlési képviselője az első videójában 2024 decemberében, majd a következő epizódban részletesen is kifejtette, miért érezte fontosnak, hogy neki is saját podcastja legyen. Szerinte ma már nem elég, ha egy politikus csak a Facebookon van jelen, érdemes több platformon is kommunikálni a választókkal.

„A jövő már nem ezek a régebbi platformok, hanem az új, rövid megjelenésű tartalmakat bemutató oldalak. Erre fel kell készülni, és szerintem a politikustársaim java része sem tudja még használni, mert ez egy idegen felület, amit a fiatal korosztály használ” – fogalmazott az 55 éves képviselő.

„A külsőségben mindenki változtat, mert a megszokott, már unalmasabb külcsín már lehet, hogy fárasztó, nem kattannak rá. Ezért is próbálunk valamiféle újítást.”

Bányai podcastja sokkal inkább a helyi, választókerületét érintő témákról szól: jánoshalmai fiatalokat és Császártöltés polgármesterét hívta meg, de az Agrárminisztérium helyettes államtitkárával az agrár- és vidékfejlesztésről is beszélgetett. A tíz videóján eddig összesen 5700 megtekintés van, a legnépszerűbb videója 1440 kattintásnál jár.

A kormánypárti politikusok közül az úttörő podcaster Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár volt, aki 2022 októberében indította el külföldieknek szóló műsorát The Bold Truth About Hungary (A bátor igazság Magyarországról) címmel. Ebben elsősorban kormánytagokkal beszélget aktuálpolitikai kérdésekről, többekkel angolul.

Áder János volt köztársasági elnök Kék Bolygó című környezetvédelmi podcastja is 2022 óta fut, míg az ellenzéki oldalon Ungár Péter, az LMP társelnöke és Gyurcsány Ferenc, a DK volt elnöke is próbálkozott egy időben a műfajjal. Mára már a Fidesz parlamenti frakciójának is saját podcastja van: Németh Balázs és Bende Balázs, az MTVA korábbi riporterei elemzik az aktuális politikai történéseket.

Kíváncsiak voltunk, hogy mi volt a politikusok célja a podcastokkal, kiket akarnak elérni ezen a csatornán, és sikeresnek érzik-e a projektet annak ellenére, hogy a legtöbb videó alig ér el pár száz embert. Navracsics mellett kerestük Hankó Balázst, Zsigmond Barna Pált és Kovács Zoltánt is, de cikkünk megjelenéséig ők nem reagáltak. Németh Balázstól egészen rejtélyes választ kaptunk a Fidesz-frakció podcastjáról szóló kérdéseinkre: „Még 18 nap!” Megkérdeztük, hogy mire gondolt, de erre már nem reagált.

A Fidesz keresi az új csatornákat

„A kormánypárt egyik kihívása jelenleg, hogy kevés a széles körben ismert, önálló profillal rendelkező politikusa. Négy-öt olyan, országosan is ismert nevet lehet csak mondani, akinek van valamilyen profilja” – mondta lapunknak Bene Márton, a Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatóprofesszora, aki szerint a politikusok elsősorban az ismertségüket szeretnék növelni a podcastokkal.

Hankó Balázsnál és Zsigmond Barna Pálnál leginkább az lehet a cél, hogy a népszerű vendégek – például Curtis, Radics Gigi – segítségével olyan embereket is elérjenek, akik amúgy még nem találkoztak a nevükkel. Ez az ő esetükben azért is fontos, mert a hírek szerint Hankó a gödöllői, Zsigmond az újpesti központú választókerületben indulhat el jövőre egyéni képviselőjelöltként.

Navracsics Tibor podcastja inkább arról szól, hogy erősítsék a miniszter évek óta épített européer karakterét, ami élesen szembemegy a kormány radikális Brüsszel-ellenes narratívájával.

„Feltűnő az is, hogy az elmúlt hónapokban a Fidesz folyamatosan új csatornákat keres a választók megszólítására. Az eddigi kommunikációs platformokkal egyre kevésbé elégedettek”

– mondta Bene Márton. Ennek az egyik eszköze lehet, ha a politikusok podcastot indítanak, de Orbán Viktor is olyan felületeken jelenik meg most az Origo helyett, mint a TrollFoci vagy Hont András műsora.

Orbán Viktor a Trollfoci műsorában a Ziccer bár előtt – Fotó: Orbán Viktor / Facebook
Orbán Viktor a Trollfoci műsorában a Ziccer bár előtt – Fotó: Orbán Viktor / Facebook

Bár a Fidesz évek óta nagy gondban van a fiatalok megszólításával, a kutató szerint a cikkünkben említett podcastoknak nem az a célja, hogy behúzzanak új fiatal választókat. A meghívott vendégek, a stílus, a díszlet, a témaválasztás sokkal inkább a politika iránt érdeklődő, idősebb, a Fidesz számára fontos célközönségnek szól.

A nézettségi adatok eddig egyértelműen azt mutatják, hogy nem a politikusi podcast műfaja lesz a Fidesz új kommunikációs csodafegyvere. A kutató szerint azt hozzá kell tenni, hogy nehéz ebbe a világba új szereplőként betörni, és még a fideszes választók többsége sem hallott valószínűleg Hankó vagy más politikus csatornájáról. Valószínűleg abban bíznak a politikusok stábjában, hogy egy népszerű vendég rá tudja irányítani a figyelmet a teljes csatornára, ahol később politikai üzenetet is lehet juttatni a közönségnek.

„Azt egyelőre nem látom, hogy miként tudnak abból politikai erőt kovácsolni, ha valaki politikusként ismert podcaster lesz. Ez két teljesen eltérő szerep”

– fogalmazott Bene.

Nemzetközi trend ugyanakkor szerinte az, hogy a politikusok át akarják venni az újságírók szerepét. Itthon Hadházy Ákos például évek óta mutat be korrupciógyanús ügyeket, de más politikusok is igyekeznek magukhoz venni a kezdeményezést azzal, hogy szűrik és kommentelik a híreket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!