Megkérdezték az Újpest elnökét, mit szólna, ha az ő háza mellett épülne egy 18 ezres focistadion

Megkérdezték az Újpest elnökét, mit szólna, ha az ő háza mellett épülne egy 18 ezres focistadion
Az Újpest új stadionjának látványterve – Fotó: Mol-csoport

304

„Ez a sportpark meg a játszótér, ezek ilyen mézesmadzagok. Személy szerint mit mondana, ha az ön háza mellett épülne fel a stadion?” – szegezték a kérdést Ratatics Péternek, az Újpest FC elnökének a hétfői lakossági fórumon, amit a focicsapat tervezett új stadionja miatt tartott a klub tulajdonosa, a Mol. A közel kétórás lakossági fórum célja az volt, hogy „őszintén és kimerítően” válaszoljanak a lakosok kérdéseire és aggályaira, amiből jó sok volt. A zárt fórumra száz-százötven helyi ment el, ami olyannyira zárt volt, hogy meghirdetés szövege szerint szigorúan csak a környékbeli, 1046-os irányítószámmal rendelkező lakosok mehettek be.

A Mol-csoport június 20-án jelentette be, hogy előszerződést kötött a Fóti út 141. szám alatt található, közel 190 ezer négyzetméteres ingatlanra, ami a Tungsram gyártelepe volt egykor. Addig csak pletykálták, hogy Újpest-Kertváros közvetlen szomszédságában építene stadiont az Újpest új tulajdonosa, de a bejelentéssel egyértelmű vált, hogy ez a terv. A Fóti út, a Blaha Lujza utca, a Lahner György utca és a Szilágyi út által közre fogott hatalmas területen már el is bontották a régi gyárépületeket.

A környéken lakók viszont érthető módon nem feltétlenül örülnek annak, hogy a házaiktól nem messze egy 18 ezres stadion épül. Attól félnek, hogy a stadion miatt élhetetlenné válik a kertvárosias környék, hatalmas lesz a fény- és hangterhelés, meccsnapokon az egyébként csendes és kisforgalmú utcákat ellepik a kocsik és a szurkolók, az építkezés miatt tönkremennek a házaik, csökkenni fog az ingatlanok értéke. Azt is nehezményezik a civilek, hogy a beruházó, a Mol eddig nem nagyon tájékoztatta őket arról, pontosan mekkora is lesz a megálmodott új stadion, és milyen hatásai lesznek rájuk nézve.

Ratatics Péter klubelnök egyébként azt válaszolta a cikk elején idézett kérdésre, hogy valószínűleg ő is úgy reagálna, mint a helyiek, de mérlegelné az alternatívákat is, és figyelembe venné, hogy mi van a szomszédságban. A fórum egy korábbi pontján ugyanis azzal érvelt a stadion mellett, hogy a családi házas városrész egy ipari terület köré épült, aminél mégiscsak jobb egy stadion.

A mikrofonnál Ratatics Péter – Fotó: Mizsur András / Telex.hu
A mikrofonnál Ratatics Péter – Fotó: Mizsur András / Telex.hu

„Nem akarom meggyőzni önöket, hogy ez a legjobb, ami történhet a területtel” – mondta. Nem mindenkit győzött meg a klubelnök érvelése, mert a fórum végén többen is molinóval tiltakoztak a stadion ellen. A rendezvényen 20-30 jól megtermett fociultra is megjelent. Nem szóltak hozzá a vitához, csak csendben álltak a hátsó sorokban, majd egy ponton egyszerre kivonultak a csarnokból.

Évi 3-4 telt házas meccsel számolnak

A lakossági fórum elején Ratatics Péter beszélt a Mol elképzeléseiről, majd bemutatott több látványtervet is arról, hogyan nézne ki a stadion és annak környéke. Az is kiderült, hogy a kiszolgáló épületek 4-5 szintesek lesznek, a stadion maga pedig a lámpák miatt 28-30 méter magas lesz, de a tervezőiroda munkatársa szerint az előkert nagysága miatt a stadion árnyéka nem fogja zavarni a családi házakat. A reakciókból ítélve a stadionnal szemben egyébként is szkeptikus lakosokat nem győzte meg a magyarázat.

A projektet előkészítő tervezőiroda szerint várhatóan évente két olyan kiemelkedő esemény lesz (ezek a Fradi elleni meccsek), amikor az új stadionban „nagyon nagy tömeg fog megjelenni”. Átlagban 7-10 ezer szurkolóval, és évi 3-4 telt házas meccsel számoltak. A tervezőiroda munkatársa azt mondta, a vonat- és villamosvonatok sűrítésével kezelni lehet ezt a tömeget. Ratatics becslése szerint évente 23-25 meccset tarthatnak az új stadionban. „Értem, hogy nem mindenki drukkol ennek, de szeretnénk a nemzetközi kupákban is elindulni.” A klubelnök elmondása szerint tavaly ősszel 7000 felett volt az átlagnézőszám, de azt látták, hogy idővel kinőhetik a mostani stadiont.

Ratatics racionális lépcsőfoknak tartja a 18 ezres stadiont, szerinte 80-90 százalékban megtölthető lesz a létesítmény. A Fradi és a Debrecen stadionját hozta fel negatív példaként, nem akarják, hogy az Újpest stadionja is félházzal működjön. Az új stadiont elvileg úgy építik meg, hogy szükség esetén 22 ezresre lehessen bővíteni plusz széksorokkal. Az is felmerült kérdésként, hogy a meccseken kívül lesznek más rendezvények is a stadionban. „Nem koncerttermet akarunk ide, de azt sem akarom mondani, hogy soha semmilyen rendezvény nem teheti majd be oda a lábát.”

Tiltakozó molinók: "Gondolom nem stadion", utalva Mészáros Lőrinc mondására, valamint "Stadino" – Fotó: Mizsur András / Telex.hu
Tiltakozó molinók: "Gondolom nem stadion", utalva Mészáros Lőrinc mondására, valamint "Stadino" – Fotó: Mizsur András / Telex.hu

Amikor a szurkolók szurkolnak, az hallatszik

Múlt csütörtökön is rendeztek egy lakossági fórumot a stadion miatt, ahol elsősorban az újpesti önkormányzat képviselői, köztük Trippon Norbert polgármester próbáltak a válaszolni lakosok kérdéseire, felemás sikerrel. Akkor is elhangzott, hogy a Mol két tervet is készített, mivel a fejlesztésbe be akarnak vonni három önkormányzati telket is. Ehhez viszont értelemszerűen az önkormányzat jóváhagyása is kell. Az egyik terv azzal számol, hogy a kerület vezetése együttműködő lesz, a másik viszont azzal, hogy a Mol nem kapja meg a kért telkeket.

Ennek azért is van jelentősége, mert az egyik kinézett önkormányzati ingatlanon keresztül vezetnék el a stadionhoz érkező szurkolókat, tehermentesítve ezzel a környező utcákat. Az önkormányzat nincs könnyű helyzetben, mert ha együttműködnek a Mollal, az rosszul veheti ki magát politikailag. Ha viszont nem mennek bele az önkormányzati telkek bevonásába, azzal rosszabb tárgyalási pozícióba kerülhetnek, vagyis kevesebb ráhatásuk lesz, hogy mi és hogyan épül meg a területen.

Ratatics Péter ezt a két tervet mutatta be a hétfői fórumon. Elmondta, hogy mindkét verzióban a lehető legmesszebb tették a stadiont a családi házaktól. A területre költöztetnék át a teljes klubot, az edzőpályákat, az irodákat és az egyéb kiszolgáló épületeket, de új létesítmények lennének, például sportdiagnosztikai központ és egy kereskedelmi tevékenységre is használható épület.

A lakossági fórumon felvázolt terv, illetve a területre tervezett közpark látványterve -Fotó: Mol-csoportA lakossági fórumon felvázolt terv, illetve a területre tervezett közpark látványterve -Fotó: Mol-csoport
A lakossági fórumon felvázolt terv, illetve a területre tervezett közpark látványterve -Fotó: Mol-csoport

Felvázolta, milyen előnyei lennének, ha megkapnák a szóban forgó önkormányzati ingatlanokat. Ebben a koncepcióban több tízezer négyzetméteres közparkot tudnának létrehozni, játszótérrel, futókörrel, magyarázta. Szerinte a Molnál nem profitmaximalizációban gondolkodnak, hanem hosszú távú hasznosulásban, és szeretnék bevonni a lakosságot is, hogy ők mondják meg, mi lenne a leghasznosabb számukra.

Ratatics Péter többször is hangsúlyozta, hogy a lehető legkörültekintőbben és a jogszabályok betartása mellett akarják felépíteni a stadiont és a sportparkot. A jelenleg hatályos építési szabályok részben engedik, részben nem, amit elterveztek, például 18 méteres magassági limit van érvényben a területen, illetve a terület nem használható sportfunkcióra. Ezért kötöttek előszerződést a területre, most pedig megpróbálják kijárni, hogy meg tudják valósítani a fejlesztést, mondta.

Többen megkérdezték az Újpest elnökét, mi lesz az építkezéssel és a meccsekkel járó zajjal, illetve a stadion okozta fényterheléssel. Azt mondta, mindent megtesznek azért, hogy minimalizálják az építkezésből okozta zajt és koszt. „Nem tudom hitelesen a szemükbe mondani, hogy az építkezés nem fog zajjal járni” – mondta Ratatics Péter. A fényterhelés miatt aggódó lakosokat azzal próbálta nyugtatni, hogy nem minden meccs lesz este, mire valaki megjegyezte, hogy az edzéseket is villanyfény mellett szokták tartani. Azt ígérte, ahogy haladnak előre az építkezéssel, úgy előállnak majd a megfelelő válaszokkal.

A meccsek zajáról azt mondta: egy 18 ezres stadionnak van zajártalma, ha a szurkolók szurkolnak, az hallatszik. A stadion maga nyitott lesz, de a homlokzat, illetve a lelátók fedettek lesznek. „Remélem, hogy inkább kint lesznek a stadionban és szurkolnak, és akkor kevésbé fogja zavarni önöket a zaj.” A hallgatóságból valaki felvetette, hogy a stadion egész évben felfordulást és kellemetlenséget okoz majd az ott élőknek, nemcsak azon a 25 napon, amikor meccsen van. „Nem akarunk sportpályát, meg parkot, azt akarjuk, hogy amikor vége van a meccsnek, akkor csend legyen és nyugalom.”

Mások azt is kifogásolták, hogy a Mol csak akkor kérte ki a lakosság véleményét, amikor már megvolt az előszerződés és a tervek is készen voltak. „Senki nem tette fel a kérdést nekünk, hogy akarjuk a stadiont vagy sem, pedig jogunk lenne, hogy kifejezzük a véleményünket” – mondta az egyik felszólaló. Ratatics Péter szerint viszont mindent jól csináltak, a BKK véleményét is kikérték a tömegközlekedés terheléséről, és rögtön megkeresték az újpesti önkormányzatot, ahogy megkötötték az előszerződést.

A fórum vége felé egy magát Mol-részvényesnek mondó felszólaló megkérdezte az Újpest elnökét, hogy nem aggályos-e, hogy a Mol pont azt a területet veszi meg, ami közvetetten Hernádi Zsolthoz, a Mol elnök-vezérigazgatójához köthető. Ratatics Péter állítása szerint Hernádi sosem volt 100 százalékos tulajdonos, egy éve pedig eladta a részesedését, emiatt „nem haszonélvezője a beruházásnak”. Elmondása szerint Hernádi nem vett részt a belső döntési folyamatban, nem szavazott a projektről, minden a szabályoknak megfelelően történt.

De miért kell az Újpestnek új stadion?

Tavaly februárban lett hivatalos, hogy a Mol-csoport megveszi az Újpest focicsapatát. A megállapodás értelmében a Mol-csoport többségi tulajdont szerzett az Újpest Football Clubot üzemeltető kft.-ben. A Mol korábban a Fehérvár főszponzora volt, de a székesfehérvári csapatban nem volt tulajdonos. A bejelentést követő hónapokban röppentek fel először a pletykák az új stadion lehetséges helyszínéről.

Az újpesti csapatnak azért van szüksége új stadionra, mert a mostani pálya felett már eljárt az idő, ez a hétfői fórumon is elhangzott érvként. A több mint száz éves, még Hajós Alfréd építészi munkája alapján elkészült Szusza Ferenc Stadiont 2019-ben újították fel, 800 millió forint értékű munkával befedték a lelátókat, a futópályát a korszellemnek megfelelően kivették, de a 12-13 ezres stadion szerkezete a régi maradt.

A szurkolók azt sem élték meg jól, hogy az Újpest kimaradt abból a hullámból, amikor az összes nagy fővárosi csapat új stadiont kapott. De az igazi gond a megközelítés volt: miközben a Fradi Groupama Arénája, vagy a Puskás Ferenc Stadion metrómegállónál van, de az MTK, a Vasas és a Honvéd stadionja is elérhető kötött pályás közlekedéssel, addig az Újpest stadionjától csak több mint egy kilométerre volt kötött pályás megálló.

Az Újpest jelenlegi stadionja és az új stadion látványterve – Fotó: Kovács Tamás / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ AlapAz Újpest jelenlegi stadionja és az új stadion látványterve – Fotó: Kovács Tamás / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
Az Újpest jelenlegi stadionja és az új stadion látványterve – Fotó: Kovács Tamás / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap

Persze az is közrejátszik a stadionépítésben, hogy az új tulajdonos, a Mol azt szeretné, ha az elmúlt években gyengén szereplő Újpest néhány éven belül a Ferencváros riválisa lenne. Márpedig ehhez nagyobb és modernebb stadion is dukál szerintük.

Ezzel csak az a gond, hogy nem mindenhol fér el ekkora stadion. A telekkeresés során természetesen csak Újpest jöhetett szóba. Az Eston nevű cég mérte fel az ingatlanokat, összesen 13 lokációt jelölt meg, de ezek zöme hamar kirostálódott a tömegközlekedés, a tulajdonosi helyzet vagy a beépíthetőség miatt. Végül három megoldás maradt: az említett Fóti út 141., a Vasúttörténeti Parktól északra található vasúti infrastruktúra, vagy a Megyeri út 13., hogy valahogy a régi telekre zsúfolják be az új stadiont.

A régi stadionnál főleg az volt a korlát, hogy a környező telkeket már beépítették, új stadiont eleve nehéz lett volna oda építeni, ráadásul az UEFA ajánlása alapján el is kellett volna fordítani a stadiont, hogy megfelelő legyen a tájolása. A hétfői lakossági fórumon Ratatics Péter elmondta, hogy ha bővíteni akarták volna a stadiont, el kellett volna bontani mellette lévő jégcsarnokot is, ahol a lakossági fórumot is tartották.

Viszont a jelenlegi stadiontól légvonalban egy kilométerre található Fóti út 141. nagy előnye, hogy közel van az utánpótlásközpont, és a jobb a tömegközlekedés is, villamossal és vonattal is megközelíthető a terület.

Ratatics Péter tavaly decemberben azt nyilatkozta, hogy a 2027-es szezont már egy új stadionban szeretnék kezdeni, ami nemcsak az UEFA elvárásainak felel meg, hanem modern szurkolói élményközpontként is működik majd. A hétfői fórumon megismételte, hogy két éven belül szeretnék befejezni az építkezést.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!