Vörös bársony, szerelmes levél vagy szív alakú virsli Valentin-napra

Nagyon szeretnénk befogadni az amerikai ünnepeket, de mindig nehézkesen megy. A Valentin-nappal is ez van, sokan utálják, egyre többen szeretik, mások meg csak szoronganak tőle, hogy mit is kéne kezdeniük vele akár egyedülállóként, akár párkapcsolatban.
Az etetés biztos és univerzális szeretetnyelv, szeretem = enni adok neki, ez nem is furcsa. Inkább az az érdekes, hogy a február 14-éhez kapcsolódó receptes cikkek, posztok, ötletdömpingek miért nem javasolják, hogy egyszerűen azt főzzük Valentin-napra, amit a másik szeret. Ehelyett a következőket ajánlják, ezeket gondolják a szerelemhez kapcsolódó ételnek:
- Minden, ami szív alakú. Szívecske formájú virsli sokféleképpen, tojással vagy a csücskeiből összetapasztva. Szív alakú lyuk a kenyér közepén, helyén tojással. Szív alakúra szaggatott minden: téliszalámi, trappista, uborka, palacsinta, szív alakúra hajlított szalonnaszeletek. Szív alakú pizza.
- Minden, ami piros. A red velvet cake, azaz vörösbársony-torta az 1940-es évektől létezik, bársonyos eredetije már régebb óta ismert, ez azonban még csak az írós tészta lágy állaga miatt kapta a nevét, majd az ételfestékipar fellendülésének köszönhetően pirosodott be. Később ez a verzió vesztett a népszerűségéből, mivel a 2-es típusú piros ételfestéket rákos megbetegedésekkel hozták összefüggésbe, később azonban újra menő lett, most viszont már nem festékkel, hanem céklával festik pirosra. Ettől függetlenül Valentin-napi minden, ami piros, legyen az epres, paradicsomos, málnás.
- Minden, amit valaki vágykeltőnek mond. Ez a legkimeríthetetlenebb műfaj, szinte bármit gondolhat bárki afrodiziákumnak, sőt, van, aki már azt is megfelelő romantikus vacsora-alapanyagnak véli, ami nem puffaszt.
Én három konklúziót vontam le az utóbbi évek Valentin-napi receptkínálatából mind hazai, mind amerikai, majd végül személyes szinten.
Az egyik, hogy a vörösbársony-torta céklával iszonyú jó dolog, a zöldség nemcsak színt, de ízt és állagot is ad a süteménynek. Viszont egyáltalán nem olyan egyszerű elkészíteni, mint gondolnánk.
A másik, hogy a virslis tojás helyett muszáj találni valamit, ami hazai választ ad a szerelmes étel kérdésére, de mivel néprajzi hagyományaink szerint a lányok saját testükből sütöttek valamit választottuk ételébe, inkább az egyetlen vonatkozó emlék irányába indultam el, ami a szerelmes levél nevű kedvenc gyerekkori péksüteményem. Sajnos szinte teljesen eltűnt, pedig egyszerű, félig-meddig leveles kelt tészta volt, háromszögbe hajtva, lekvárral. Kicsit szöszmötölős, de meglepő módon a fent látható, szív alakú virslibe sütött tojás is az, akkor pedig már sokkal jobban megéri tésztát hajtogatni.
A harmadik, hogy mindenki süsse a szerelmének azt, amit szeret, ha az csülökpörkölt, akkor azt.
Red velvet, avagy vörösbársony-torta, céklával

Alapanyagok egy 22 centis tortaformához:
- 250 gramm nyers, pépesre darált cékla
- 1 citrom leve
- 180 ml író (ha nincs, akkor 90 ml tej + 90 ml joghurt)
- 170 gramm puha vaj
- 200 gramm cukor
- 3 db tojás
- 200 gramm liszt
- 1 csipet só
- 1 nagy teáskanál sütőpor
A tetejére:
- 250 gramm mascarpone vagy nagyon sűrű tejföl
Úgy alakult, hogy ezt a süteményt sült, nyers és főtt céklával is teszteltem, és nyerssel lett a legintenzívebb mind az íze, mind a színe. Ez azért jó hír, mert a legegyszerűbb verzió a legjobb, de egészen finomra kell hozzá reszelni a céklát. A citrom nemcsak az íz, hanem a szín megőrzése miatt is szükséges, közvetlenül a céklára kell facsarni. Ehhez a citromos céklához keverem az írót, majd egy külön tálban habosra keverem a cukrot a vajjal, illetve állandó keverés mellett a tojásokkal. Ehhez a keverékhez jön a liszt a sütőporral és a sóval, majd végül a céklás író. Az egészet a sütőpapírral kibélelt, kivajazott, kilisztezett tortaformába öntöm, és 180 fokos sütőben kb. fél óra alatt megsütöm.
Akinek van két ugyanolyan méretű formája, ossza két részre a masszát, így azonnal két lapot fog kapni. Én egyben sütöttem és kettévágtam, nem is lett szabályos.
A töltelék/bevonat lehet sima, porcukorral ízesített mascarpone, vagy nagyon sűrű, szintén ízesített tejföl. Gyümölcsök is jól mennek hozzá, például meggy vagy málna, ilyenkor inkább lekvárban vagy fagyasztva.
Szerelmes levél
A szerelmes levél olyasmi, nem szabályosan hajtogatott, leveles tésztás süteményként él az emlékeimben, mint a pacsni, háromszög alakú és lekvárral töltött. Valószínűleg a hájas tészta egyik egyszerűsített leszármazottja lehetett. A hájas eredetileg egy disznóvágáshoz kapcsolódó sütemény volt, amelyhez a darált disznóhájat kenték tésztára, majd ezt hajtogatták, és töltötték meg szilvalekvárral. A lenti recept minden hajtogatott tészta legegyszerűbb verziója, amihez nem kell pihentetni a tésztát két hajtás között, nem is lesz olyan, mint egy igazi leveles tészta, de itt nem is arra van szükség, a foszlós-réteges állag a cél.

Alapanyagok:
- 500 gramm liszt
- 2,5 dl tej
- 1 kiskanál só
- 3 evőkanál cukor (30 gramm)
- 2 tojás
- 7 gramm porélesztő
- 1 evőkanál vaj
A hajtogatáshoz:
- 100 gramm vaj
A töltéshez:
- 3 dl nagyon sűrű lekvár
A szóráshoz:
- porcukor
Először lefagyasztom a vajat, minimum három órára a fagyasztóba teszem. A langyos tejet, a cukrot, az élesztőt és a tojást elkeverem egy nagy tálban, hozzáadom a lisztet és a sót, alaposan átkeverem, majd ha összeállt, egy evőkanál vajat is belegyúrok, sima, nem ragacsos, egyenletes tésztává dagasztom. Egy óra alatt langyos helyen vagy egy éjszakát a hűtőben kelesztem.
Amikor a vaj is egészen fagyos, és a tészta is megkelt, akkor nagyon vékony téglalappá nyújtom a tésztát, és sima sajtreszelőn ráreszelem a hideg vajat úgy, hogy mindenhová kerüljön. Megrajzolom a tészta közepét, és két oldalról eddig a vonalig behajtom a tésztát, majd az így kapott, hajtott tésztafeleket egymásra hajtom. Újra kinyújtom a tésztát ugyanolyanra, mint az előbb, megint hajtom, megint nyújtom, majd négyzetekre vágom.
Közben a sütőt előmelegítem 200 fokon, és két nagy tepsit kibélelek sütőpapírral. Minden négyzet közepébe egy-egy kiskanál lekvárt teszek. Háromszög alakúra hajtom össze a tésztákat, majd sütőpapíros tepsire sorakoztatom őket. Körülbelül 10-15 perc alatt sülnek aranyszínűre, rögtön beszórom mindet porcukorral.