Az élelmiszer drága, de még mindig olcsóbb főzni, mint kifőzdében enni

Az élelmiszer drága, de még mindig olcsóbb főzni, mint kifőzdében enni
Frankfurti leves – Fotó: Ács Bori / Telex

867

Egyre többször hallom, hogy már semmi értelme otthon főzni, olyan drága a liszt, a tej, a tojás, az olaj, minden. Nem, ez szerencsére még mindig nem igaz. Nemcsak azért túlzás, mert az alapanyagár felére, vagy annál is jóval kevesebbre jön ki – különösen a kifőzdékben kapható, egyszerű ételek esetében – hanem mert mindig, minden jobb és egészségesebb, kevésbé zsíros, sós lesz, ha otthon készül. A nemrég megírt, kifőzdékkel foglalkozó videósorozat kapcsán jöttem rá, mennyi olyan étel készül nálam is, mint ezekben a talponállókban, ezek közül sok még mindig jó, egyszerű és olcsó, még ha bevásárlás közben nem is ezt érezzük néha. Néha jó kifőzdékben enni, de minden nap képtelenség, ezért kiszámoltam, melyikkel járunk jobban, belekalkulálva az energiát és időt is, amennyire lehet.

A számolás alapját pár olcsóbb kifőzde árai és mennyiségei adják, amely szerint általában összesen félkilónyi étel van egy átlagos, főételnek kiadott adagban. Ez azt jelenti, hogy a levesek három, a főzelékek 4-5 decisek, a köretek 300, a húsok 200 gramm körüli adagban kerülnek a dobozba. Mivel az ételek nagy része éppen az a fajta, amit csak nagy mennyiségben lehet elkészíteni, ilyenkor sokkal gazdaságosabb kis dobozokba osztva fagyasztani, ha épp nem tömegekre főzünk. Ebben az esetben rengeteg időt is spórol az ember, nem csak alapanyagot. Most kiszámoltam, mennyibe kerül otthon egy-egy adag elkészítése a legnépszerűbb kifőzdés fogásokból, azaz megéri-e még főzni?

Kezdjük a disclaimerrel: ezek a számítások sosem lesznek pontosak, egyrészt az üzletek, piacok közti árkülönbségek, másrészt az energia, de főleg az idő és fizikai energiabefektetés számszerűsíthetetlensége miatt. Az sem mindegy, ki mennyire rutinos, hiszen aki már ezerszer készített főzeléket, annak sokkal kisebb megerőltetés főzni egyet, mint annak, akinek ez nehezebben megy még. Nehéz kiszámolni a fűszerek adagonkénti árát is, amiből egy zacskóval veszünk, de hónapokig kitartanak, viszont csak akkor van értelmük, ha nem havi egyszer főz majd az ember. A napos oldalt is érdemes belekalkulálni: a házi finomabb, jobb alapanyagok kerülnek bele, kevesebb zsír, liszt, frissebb zöldség, jobbféle kolbász, hús, sűrű tejföl stb.

Bableves

A klasszikus vendéglős recept drágább konzervből, mint áztatott babból, épp ezért idő és érték arányban a fagyasztott bab a legjobb megoldás rá. Ezen túl a kolbász és a csülök teszi drágábbá, ezek minőségétől függ, mennyiből jön ki, de a legolcsóbb kifőzdés árakhoz képest is, ami 1300-1500 forint körül alakul, sokkal olcsóbb otthon, kb. 5-600 forintból lehet megfőzni. Ráadásul remekül fagyasztható, szóval ha egyszerre dupla adag készül, még jobb.

Paradicsomleves

A menzás paradicsomleves az idő- és alapanyaghiányos ember instant levese, tényleg nem kell hozzá több idő negyedóránál, és adagonként pár száz forint, még házi nokedlivel is csak 200-ra számoltam, jó passzírozott paradicsomból.

Paradicsomleves nokedlivel – Fotó: Ács Bori / Telex
Paradicsomleves nokedlivel – Fotó: Ács Bori / Telex

Frankfurti leves

Ez a menzaleves olyasmi, amit tényleg csak nosztalgiából kívánunk meg néha, pedig vannak nemes francia rokonai is a káposztás-virslis leveseknek, sőt, vannak módszerek arra is, ha valaki technológiai szempontból megújítaná. A kelkáposzta egy biztos pont a spórolós zöldségek között, virslibe viszont komoly összegeket kell fektetni, ha minőséget akarunk. Így a drágább levesek közé tartozik, kb. 400 forint egy adag, jó alapanyaggal, de még így is a kifőzdék árainak fele.

Krumplifőzelék fasírttal

Ebből a nyári főzelékreceptből indultam ki, az variálható elég sokféleképpen, és még a krumpli drágulásával együtt is csak pár száz forint (250) egy adag, bár a fasírt nyilván többe kerül. A hús mindig megdobja egy étkezés árát, ezért ütik fel a menzákon a fasírtokat rengeteg másnapos zsemlével. Ezzel együtt egy főzelék-feltét kombináció még friss petrezselyemmel és valódi alapanyaggal is csak 700 forint adagonként.

Spenót tojással

Lehet hitvitákat nyitni a spenót krumplival vagy zsemlével történő sűrítéséről, mindegy, mert a fagyasztott spenót a zöldborsóval együtt egy olcsó-jó-egészséges-praktikus kombináció, a magyar konyha „egyetlen zöldséges” megközelítésével. Mindegy is, mivel gazdagítja épp az ember a spenótot, mindenképp megvan egy rendes lábosnyi ezer forintból, ami ezt a fogást is párszázassá teszi, tojással sem több ötszáznál, kifőzdében pedig jó esetben is 1600 körül van.

Pörkölt nokedlivel

Egy pörköltnél kevés egyszerűbb étel van, nem is kell hozzá sok minden, de rossz alapanyagból és rövid idő alatt biztosan rossz lesz, márpedig ez a két összetevő a legértékesebb mostanában. Anélkül, hogy belemennék a pörkölt anatómiájába: ebben az ételben csak az a drága, hogy otthon kell lenni abban a pár órában, amíg elkészül. Ezt forintosítani nem lehet, de ha csupán a hús és a hagyma árát nézzük, az sertéslapockából nem több adagonként 400 forintnál, csirkecombból hasonlóképpen, krumplival 500, nokedlivel sem több, kifőzdében pedig 1600-1800 forint.

Pörkölt, nokedli – Fotó: Mondovics Péter / Telex
Pörkölt, nokedli – Fotó: Mondovics Péter / Telex

Rántott hús vagy rántott bármi

Minden kifőzdében vannak rántott dolgok, alapesetben nemcsak hús, de gomba, karfiol vagy sajt is. A rántott hús olyasmi, mint a pörkölt, nem az alapanyag drága benne, hanem a kosz és a szöszmötölés, amivel a panírozás jár, a szag, amivel az olajban sütés, meg a tény, hogy a főzelékekkel, levesekkel, pörköltekkel ellentétben a rántott hús csak frissen jó igazán, pár órán belül szendvicsben, másnap viszont már sehogy. A rántott hús árával a Telexen részletesen is foglalkoztunk, azóta nyilván tovább drágult, ezzel együtt most egy szép, nagy szelet rántott hús házilag legalább háromszáz forintba kerül, bár szinte lehetetlen belőle egy darabot készíteni. A kifőzdében körettel 2000-et is elkérnek érte, de ha a panír-olaj dologra gondolok, meg is éri.

Tészták

Nyilván a tésztákon van a legnagyobb árrés, mákos tésztáért, vagy egy sima paradicsomos pennéért is simán ki kell fizetni 1800 forintot a kifőzdében, miközben házilag még jóféle tésztával is ki lehet hozni 3-400 forintból.

A legfontosabb: palacsinta

A kifőzdés ebédek legnagyobb ajándéka a palacsinta, ami éppen ugyanazért éri meg az árát, kerüljön ötszáz vagy hétszáz forintba is egy darab belőle, amiért a rántott hús és a pörkölt, és ez nem az alapanyag, hanem az idő, a technika, meg persze a rutin, mert jó palacsintát sütni nem is annyira egyszerű dolog. Az alapanyagár ebben az esetben viszont tényleg vicces, még a brutális tej és olaj árak mellett is csak 50-60 forint. Persze erre jönnek még a töltelékek.

Palacsinta – Fotó: Ács Bori / Telex
Palacsinta – Fotó: Ács Bori / Telex

Korábbi hasonló főzős matekozós cikkeink:

Így lehet megúszni napi 800 forint alatt az ebédelést

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!