Térképen mutatjuk, hol vezettek be importkorlátozást Magyarország ellen a ragadós száj- és körömfájás miatt

Csütörtök délelőttig tizenhat, délutánra már tizenkilenc ország vezetett be korlátozásokat és extra óvintézkedéseket a magyar importra a ragadós száj- és körömfájás felbukkanása óta. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) már napokkal ezelőtt rendelkezett a járványra fogékony élő állatok esetében általános exporttilalomról, azaz nem lehet külföldre szállítani a szarvasmarhák mellett juhokat, disznókat és kecskéket sem. Ez egészen addig érvényes, amíg a Nébih máshogy nem rendelkezik. A más országok által bevezetett korlátozások azonban ezután is fennmaradhatnak.
Még ha megáll is a járvány a kisbajcsi szarvasmarhatartó telepnél, a ragadós száj- és körömfájás felbukkanása akkor is negatívan hathat a gazdaságra: az EU-n kívüli országok bármikor korlátozhatják a magyar húsok, húskészítmények, tejek és tejtermékek kivitelét. Mivel az uniós exportunk révén a magyar húst más EU-s országok feldolgozott formában értékesítik az unión kívülre (például a magyar sertéscombból Olaszországban sonka készül, amit továbbadnak az Egyesült Államokba), ha az EU-n kívüli korlátozások hosszú ideig érvényben lesznek, az Magyarország unión belüli exportjára is hatással lesz.
A teljes magyar sertéshúsexport tavaly évi 170 ezer tonna volt, aminek a jelentős részét, közel 80 százalékát az unió országaiba szállították. Az Agrárközgazdasági Intézet összeállítása szerint a húsfélék értékesítésének 85 százaléka az EU belső piacán történt, a sertéshús esetében ez az arány 92 százalék volt. Az élőállat-kereskedelmet nézve az élőszarvasmarha-export közel 64 ezer tonnát, az élősertés-export 38 ezer tonnát tett ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.
Uniós tagállamok és fontos exportőrök is korlátozásokat vezettek be
Az Európai Unión belül eltérő szabályok vannak arra, hogy az élelmiszerek szállítását milyen esetekben lehet korlátozni. Ha a vírust sikerül Kisbajcson megállítani, az Unión belüli export néhány héten belül visszaállhat.
A Magyarország ellen bevezetett korlátozások országonként. Az országra mutatva a korlátozás bevezetésének dátuma is látható:
Az EU-n belül jelenleg csak a cseh és a lengyel hatóságok hoztak ideiglenes korlátozásokat Magyarországgal szemben az élőállat-behozatalon felül. A csehek csak az élő állatokról rendelkeztek, a párosujjú patások és az ormányosok behozatalát tiltották meg, Lengyelország azonban jóval szigorúbban lépett fel, az alábbi magyar termékre vezettek be korlátozást:
- tartott és vadon élő párosujjú állatok friss húsa, belsőségek, darált hús, mechanikusan elválasztott hús, nyers húskészítmények;
- párosujjú állatokból nyert nyers tej és tejtermékek;
- tartott és vadon élő párosujjú patásokból nyert állati melléktermékek és az azokból származó termékek;
- szalma és széna;
- trágya és mulcs.
Szlovákia – bár nem vezetett be extra intézkedéseket – múlt péntektől több határátkelőhelyen is ellenőrzi a magyar rendszámú teherautókat.
Az extra korlátozásokat bevezető országok között két olyan EU-n kívüli ország van, amellyel tavaly élősertés-kereskedelmet folytatott Magyarország: a KSH adatai szerint Szerbia 2,1 ezer, Moldova 868 tonnát vásárolt 2024 első három negyedévében.
Szerbia az alábbiakat tiltja:
- az élő házi szarvasmarhák, sertések, juhok, kecskék és egyéb házi és vadon élő párosujjú patások, valamint húsuk és a húsukból készült termékek (néhány kivétellel);
- tej- és tejtermékek;
- a felsorolt állatokból származó melléktermékek, egyes bőrök, sperma és embriók behozatalát; valamint
- a ragadós száj- és körömfájást okozó kórokozók ellen nem vagy több mint 24 órával korábban kezelt élőállatok szállítására használt járművek tranzitját.
Moldova korlátozza a magyar szarvasmarhák, sertések, kecskék és juhok, valamint ezek húsának, az ezekből készült húskészítmények, termékek, szaporítóanyagok, emberi vagy nem emberi fogyasztásra szánt melléktermékek behozatalát is.
A legszigorúbb korlátozók
Oroszország hozta a legszigorúbb korlátozásokat a magyar kereskedelemmel szemben, a tilalom vonatkozik a szarvasmarhák és a sertések mellett a rénszarvas, a vadon élő fogékony állatok, a tevék, lámák, alpakák és vikunyák, valamint állatkerti és cirkuszi fogékony fajok behozatalára. Szarvasmarhákból és kiskérődzőkből származó tej és tejtermékek, fertőzésre fogékony állatfajok húsa, azokból készült húskészítmények, az említett állatfajoktól származó vadásztrófeák, növényi és állati eredetű takarmányok is felkerültek a tiltólistára. Magyarországról származó, a vírusra fogékony állatot szállítani sem szabad Oroszország területén keresztül.
Az Egyesült Királyság tiltja mind a vadon élő, mind a tartott kérődzők és sertésfélék friss húsának és az állatok szaporítóanyagának behozatalát. Ezenfelül minden kérődzőkből és sertésfélékből származó húskészítmény, valamint tej és tejtermék is tiltólistán van, kivéve, ha ezeket a szállítás előtt kockázatcsökkentő kezelésnek vetik alá. A britek a magyar mellett a szlovák húsok behozatalát is megtiltották.
Izrael teljes tiltásról rendelkezett, kérődzőket nem lehet bevinni Magyarországról, a dél-koreai export feltétele pedig az exportőrország egyéves ragadósszáj- és körömfájás-mentessége.
Ennek értelmében a magyar sertéshús exportja akár a jövő évig is szünetelhet.
Japán nem fogadja sertés, szarvasmarha, juh, kecske és őz húsát, belsőségeket, valamint az említett húsból és belsőségekből előállított kolbászt, sonkát és szalonnát, tej és tejtermékeket, élő juhokat, szarvasmarhaspermát, szalmát és takarmányt. Kanada csak hőkezelt állati eredetű termékeket fogad, nem hőkezelt állati eredetű termékek és melléktermékek, tejtermékek esetében igazolni kell, hogy a felhasznált tejet 2025. február 2. előtt gyűjtötték. Kína csak a marhahús behozatalát korlátozza.
A teljes, részletes listát a Nébih oldalán lehet elérni.
A Nébih múlt hét pénteken közölte, hogy több mint ötven év után a Győr-Moson-Sopron vármegyei, kisbajcsi szarvasmarhatelepen azonosították a ragadós száj- és körömfájást. A vírus rendkívül veszélyes és könnyen terjed, ha bekerül egy állattartó telepre, a teljes állományt le kell tarolni. A vírus megjelenése miatt több azonnali hatályú korlátozást is bevezettek, az érintett telepen pedig elkezdték leölni az összes állatot.
A vírus terjedésének megakadályozása érdekében szombaton bejelentették, hogy bezár a győri állatkert, hétfőn pedig a budapesti állatkert állatsimogatóját zárták be határozatlan időre. A Hortobágyi Vadaspark szintén bezárt, míg más állatkertek óvintézkedésekről rendelkeztek.
Frissítés: A Nébih március 13-ai frissítése szerint Costa Rica, Brazília, az Egyesült Államok és Malajzia is korlátozásokat vezetett be, amihez március 14-én Marokkó is csatlakozott. Lengyelország március 12-től kezdődően visszavonta a korlátozásokat. Románia ugyan nem szerepel a Nébih listáján, de a Mezőgazdasági Szövetkezők és termelők Országos Szövetsége (MOSZ) jelezte szerkesztőségünk felé, hogy a román állategészségügyi hatóság (ANSVSA) a honlapján közölte a korlátozás részleteit, az ország azonban március 14-én visszavonta az intézkedéseket. Mindezekkel frissítettük a térképet.