A horrortempóban növekvő budapesti ingatlanárak miatt sokan a budapesti lakás eladásából az agglomeráció felé vették az irányt – írja az Ingatlan.com friss közleményében, amely szerint a legnépszerűbb Budapest-környéki településeken idén februárban 20-56 százalékkal nőtt a kereslet az eladó lakóingatlanok iránt, mint egy évvel korábban.
Az áremelkedési tempó különbségei miatt ismét reális lehet egy 60 négyzetméteres fővárosi lakásból elköltözni egy agglomerációs településen található 100-120 négyzetméteres házba, amit egyre többen szeretnének kihasználni, írja a portál. Ezt már mi tesszük hozzá, de a keresletnövekedéshez az is hozzátehet, hogy az első saját ingatlant vásárlók is nagy tömegben szorulnak ki a városból a magas árak miatt.
Budapesten februárban éves szinten közel 17 százalékkal, januárhoz viszonyítva pedig 4,4 százalékkal emelkedtek az árak a portál adatai szerint, a folyamat hátterében egyértelműen a befektetési célú vásárlók állnak. Eközben az agglomerációs településeken az áremelkedés üteme havi és éves szinten is feleakkora volt, hiszen itt kevésbé jellemző, hogy befektetők vennének ingatlant. A saját célra lakóingatlant vásárlók közül viszont egyre többen fordulnak ismét a vonzáskörzet irányába, a Pest vármegyei településeken tapasztalható kereslet élénkülése éves szinten 6 százalék volt januárban, februárban pedig már 9 százalék.
A legnépszerűbb agglomerációs települések közül Dunakeszin 20, Budaörsön 37, Budakeszin 49, Gödön pedig 56 százalékkal több érdeklődés érkezett eladó lakásokra és házakra februárban, mint egy évvel ezelőtt. Ehhez képest az ingatlanárak közel sem emelkedtek ilyen tempóban az agglomerációs övezetben. A legnagyobb kínálattal rendelkező 15 agglomerációs település közül csak négy olyan volt, ahol februárban a drágulás éves üteme meghaladta a 10 százalékot.
A budapesti eladó használt lakások átlagos négyzetméterára ugyanis 1,38 millió forintnál jár, miközben Pest vármegyében az eladó használt kertes házak négyzetméterára átlagosan 712 ezer forint, ami megágyaz annak, hogy sokan tartsák jó ötletnek a budapesti lakásból kertes, agglomerációs házba költözést. Balogh László, az Ingatlan.com szakértője szerint érdemes alaposan körbenézni az agglomerációs övezet teljes kínálatában, mert jelenleg több mint 24 ezer eladó lakóingatlan-hirdetésből válogathatnak a Pest vármegyébe költözők. Ez csak 14 százalékkal kevesebb mint egy évvel ezelőtt, ezzel szemben a budapesti kínálat egy év alatt több mint 25 százalékkal csökkent az élénkülő kereslet hatására.
Az agglomerációba költözés ütemét a most következő időszakban akár az is gyorsíthatja, hogy egyelőre részletek nélkül, de napvilágot látott egy olyan kormányzati elképzelés, ami korlátozná a kívülről beköltözési lehetőségeket a túlnépesedő településekre – márpedig a nagyvárosok agglomerációi, kiemelten Budapest környéke pont ilyen.