Világszerte zuhannak a tőzsdék Trump vámjainak hatására
Világszerte beszakadtak a tőzsdék Donald Trump szerda esti vámháborús bejelentései után. Egyelőre az amerikai cégek jártak a legrosszabbul, de Európa is keményen megzuhanhat a csütörtöki kereskedés folyamán.
A CNBC szerint az amerikai multinacionális vállalatok részvényei még a meghosszabbított kereskedésben is estek. A Nike, az Apple és a Tesla 7-7 például százalékot, az Nvidia 5 százalékot zuhant. A számokból kiolvasható, mely cégek támaszkodnak jelentősen ázsiai importra, a Nike például sok mindent Vietnámban gyártat, ami 46 százalékos vámot kapott. De még nagyobbat ütöttek a befektetők az olyan cégeken, amelyek kifejezetten importárukban érdekeltek, a Five Below 14, a Dollar Tree 11 százalékot esett Trump bejelentése után.
A Dow Jones ipari átlagához kötött határidős ügyletek 1,95 százalékot veszítettek, az S&P 500 és a Nasdaq-100 határidős ügyletek pedig 2,68, illetve 3,19 százalékkal alacsonyabb áron forogtak a szerdai zárásra.
Ázsiában a japán piacokat sújtja legjobban a vámháborús félelem. Az irányadó Nikkei 225 index 3,24 százalékot, a papírok szélesebb körét lefedő Topix index 3,66 százalékot esett. A hongkongi Hang Seng index mínusz 2,08 százalékot teljesített, míg a szárazföldi Kína CSI 300 indexe mínusz 0,66-ot. Dél-Koreában a Kospi index 0,84 százalékon zárt.
Az európai tőzsdék sem fognak kimaradni, várhatóan drámai esést mutatnak majd csütörtökön nyitáskor. A folyamat hátterében az áll, hogy a Donald Trump szerda este élesítette a világ számos országára kivetett, komoly mértékű vámokat, amitől vámháborút kibontakozását várják az elemzők. A világ minden országára egy alapszintű, 10 százalékos vámot vetett ki, az USA számos fontos gazdasági partnerére pedig ennél is jóval nagyobbat. Az Európai Unióból behozott termékekre például 20 százalékos vámot jelentett be, míg a Kínából importált árukat 34 százalékos vámmal sújtja az Egyesült Államok. A Fehér Ház a CNBC kérdésére tisztázta, hogy utóbbi a kínai termékekre korábban kivetett 20 százalékos vámhoz hozzáadódik majd, így 54 százalékra emelkednek a Kínával szembeni amerikai vámok.
Az EU részéről Ursula von der Leyen bizottsági elnök első nyilatkozatában figyelmeztetett, hogy a vámok súlyos csapást mérnek a világgazdaságra, és „milliók számára hoznak súlyos következményeket világszerte”. Hozzátette, ha nem járnak sikerrel a tárgyaláson az amerikai vezetéssel, akkor ellenlépéseket fog tenni az unió.