Elon Musk Trump tanácsadóin keresztül aknázná alá a vámháborús stratégiát

Akadtak már korábban is olyan tippek, hogy Donald Trump amerikai elnök és jobbkeze, a kormányzati hatékonysági hivatalt vezető, milliárdos Elon Musk egyszer akár összekülönbözhetnek, és hogy ha vitáról nincs is szó, véleménykülönbségről igen. A téma az Egyesült Államok által a világ 180 országára kivetett, olykor brutálisan magas vámok kérdése, amik péntek óta cibálják a globális pénzpiacokat.
A Washington Post arról ír, hogy Musk a közösségi médián keresztül kritizálta az elnök egyik személyi tanácsadóját a vámháború miatt. A korábban az Európai Unióval is szabadkereskedelmi egyezményt sürgető Tesla- és X-tulajdonos részéről mindez nem nyilvános fenyegetőzés volt, a Post két, anonimitást kérő forrástól tud róla.
Musk nyomulása eredménytelen maradt, Trump hétfőn legnagyobb külkereskedelmi ellenfelét, Kínát már újabb 50 százalékos vámtarifákkal fenyegette meg, miután Peking amerikai árukra vetett ki 34 százalékos vámot. Musk közben posztolt egy videót Milton Friedman konzervatív közgazdásztól, amiben a nemzetközi kereskedelmi együttműködések előnyeit vezeti le a szakember – egy egyszerű ceruza példáján.
Az elnökválasztási kampányt tavaly nagylelkűen támogató Musk egyre jobban szembekerül Trump adminisztrációjának egyes tagjaival. Kritizálta már a vízumpolitikát, miközben ellenfelei a hatékonysági hivatal, a DOGE túlkapásait vették elő. Peter Navarrót a vámháború miatt támadta, cikizve a világ egyik legjobb egyetemén szerzett diplomáját: „Egy közgáz-PhD a Harvardról rossz dolog, nem egy jó dolog.” A Fehér Ház közölte, az elnök körül tapasztalt tanácsadók vannak, akik különböző ötleteket tesznek az elnök elé, a végső döntés pedig Trumpé, amit mindenki fegyelmezetten végrehajt.
A Post cikke felidézi Musk beszélgetését az olasz miniszterelnök-helyettes Matteo Salvinivel, amiben az említett USA-EU szabadkereskedelmi övezetről is beszélt. Felvetette a mozgás bizonyos fokú szabadságát is, mondván hadd utazhassanak és vállalhassanak munkát szabadabban az európaiak Amerikában és fordítva.
Musk régóta a vámok nagy ellensége, ami nem csoda, hisz Amerikán kívül is gyártatja a Tesláit, és jelentős mennyiséget el is ad belőlük a tengerentúlon (bár például Európában visszaestek az eladásai). A Tesla 2020-ban pert is fontolgatott a Trump-kormány ellen, de végül visszakoztak, sőt Musk leteremtette a cég felsővezetését már a per ötletéért is. Mindenesetre a kormányzati szerepvállalása hamarosan véget ér, pár héten belül lejár a DOGE mandátuma. Innentől Musk a Tesla reputációjának helyreállításán dolgozhat, ugyanis a márka idén már értékének 38 százalékát elvesztette a tőzsdén – jelentős részben a márka átpolitizáltsága miatt.
A milliárdoson kívül más, a Trump-kampányt korábban támogató, befolyásos üzletemberek is lobbizásba kezdtek a Fehér Házban, hogy valami történjen a vámokkal. A Post szerint egy informális lobbicsoportot is létrehoztak a hétvégén. A kampányban ezek az emberek még abban bíztak, ugyan Trump dobálódzott a vámok ötletével, de majd a körötte lévő tanácsadók puhítanak a szándékán. Külön bíztak Scott Bessent pénzügyminiszter ráhatásában is, aki szintén nem egy vámhéja. A legélesebb kritika Elon testvérétől, a Tesla igazgatótanácsában ülő Kimbal Musktól jött, aki így írt az X-en:
„Ki gondolta volna, hogy Trump voltaképp a legmagasabb adókat kivető amerikai elnök nemzedékek óta? Vámstratégiájával Trump strukturális, állandó adót vetett ki az amerikai fogyasztókra.”