Trump tisztességes alkuról beszélt, miután még durvább vámot vetett ki Kínára

Trump tisztességes alkuról beszélt, miután még durvább vámot vetett ki Kínára
Donald Trump április 9-én a Fehér Ház udvarában – Fotó: Nathan Howard / Reuters

1991

Donald Trump 90 napra felfüggeszti az USA által kivetett vámokat azon országok esetében, amelyek nem vezettek be ellenvámokat Amerikával szemben – olvasható az amerikai elnök Truth Social-ön közzétett bejegyzésében. Az átmeneti időszakban az érintett országokra, köztük az EU-ra a 10 százalékos általános vám lesz érvényes. A Kínára kivetett büntetővámot közben 125 százalékosra emelte.

Az elnök azt írja, hogy több mint  75 ország kereste meg különböző módon az Egyesült Államokat, hogy tárgyaljanak a vámokról. „Ezek az országok az én határozott javaslatomra semmilyen módon nem hajtottak végre megtorló lépéseket az Egyesült Államokkal szemben, nekik a 90 napos szünetet engedélyeztem, és ezen időszak alatt 10 százalékos, jelentősen csökkentett, szintén azonnali hatályú kölcsönös vámok az érvényesek rájuk nézve” – írta.

​Lépnem kellett, mert ez nem volt fenntartható – mondta Donald Trump a bejelentés után nem sokkal a Fehér Ház előtt tartott sajtótájékoztatón. Szerinte Kína is megegyezést akar, csak egyelőre nem tudják, hogyan kellene. Az elnököt arról kérdezték, hogy kész-e az EU-val is egyezséget kötni. „Bárkivel kész vagyok megegyezni, ezek mindenki számára tisztességes alkuk lesznek” – mondta. Szerinte a vámok felfüggesztése azért kellett, mert most rugalmasságra van szükség.

Közölte azt is, hogy „tisztelet teljes hiánya miatt, amelyet Kína a világpiacok iránt tanúsított” azonnali hatállyal 125 százalékra emeli az USA által Kínára kivetett vámot. Ezt az elnök szerdán egyszer már 104 százalékra emelte, amire Kína újabb, 84 százalékos büntetővámmal válaszolt. „A közeljövőben, remélhetőleg Kína rájön, hogy az USA és más országok lenyúlásának napjai véget értek” – írta az amerikai elnök.

A Fehér Ház előtt tartott sajtótájékoztatón Trump arról beszélt, hogy „mindenki számára tisztességes alkut” akar kötni, szerinte Kínával is meg fog egyezni. Trump szerint évtizedekig „kihasználták az országunkat” és „lehúztak minket”, de azt nem részletezte, melyik országokra gondolt.

A Kínával való megegyezésről azt mondta: „Kína is alkut akar kötni. Csak még nem tudják, hogyan kéne megtenni. […] Hszi Csin-ping is büszke ember. Nagyon jól ismerem őt, nem igazán tudják, hogyan is kellene ezt csinálni. De ki fogják találni. Éppen most találják ki, de meg akarnak egyezni.” Trump beszélt a kötvénypiacról is, ami szintén felbolydult a vámháború miatt. „A kötvénypiac nagyon trükkös. Figyeltem, de ha most ránéznek, akkor nagyon szép a helyzet. De igen, láttam tegnap este, hogy az emberek kezdtek kicsit émelyegni.”

Peter Navarro, Trump kereskedelmi főtanácsadója azt mondta: „Ez az amerikai gazdaság történetének egyik legnagyobb napja.” Arról is beszélt, hogy a vámhelyzet „pontosan úgy alakult, ahogyan kellett”, szerinte most már minden gördülékenyen fog haladni. Navarro szerint a vámok kérdése nem egy tárgyalás, hanem nemzetbiztonsági kérdés.

A CNN szerint Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter azt mondta a bejelentés után, hogy Trump újabb döntését nem befolyásolta az elmúlt napok tőzsdei helyzete. Azt állította, végig az volt Trump stratégiája, hogy 90 napra felfüggessze a vámokat, ezzel akarta tárgyalásra bírni az országokat. „Vasárnap hosszasan beszélgettünk a vámokról, és végig ez volt a stratégiája. Azt is mondhatnánk, hogy rossz helyzetbe hozta Kínát, ők pedig reagáltak. Megmutatták a világnak, hogy ők a rosszak.” Bessent azt is mondta, hogy Trump tárgyalási stratégiája sikeresnek bizonyult, így az elmúlt napokban több mint 75 ország vette fel a kapcsolatot az Egyesült Államokkal, a mai nap után még több ilyen megkeresésre számít. A miniszter megerősítette, hogy Mexikóra és Kanadára is csak 10 százalékos vám fog vonatkozni.

A Portfolió azt írja, hogy a tőzsde nagyon pozitívan reagált a hírekre: jelentős mértékben, 9,4 százalékkal emelkedett a Nasdaq, az S&P 500 7,5 százalékos, a Dow 6 százalékos emelkedést mutat. A forintnak is jót tettek a hírek: az euróárfolyam a kéthavi 409-410 forintos mélypont után 406 köré erősödött.

Donald Trump amerikai elnök a múlt héten globális vámháborút indított, hétfőn süllyedni kezdtek a tőzsdék. A tőzsdéken nagyon viharos időszak következhet, bár mindez várhatóan nem tántorítja majd el Trumpot attól, hogy megkísérelje végigvinni a nagy tervét a világgazdaság átalakítására.

Számos nagyvállalati részvény esett Trump múlt heti bejelentése óta, az Apple egy hét alatt 24,2 százalékkal csökkent, a Meta 14,64 százalékkal. Az olajárak 2021 februárja óta a legalacsonyabb szintre estek, ami a vezető amerikai szereplők, az Exxon Mobil közel 10, a Chevron részvényeit több mint 13 százalékos mínuszba sodorta egy hét alatt.

A Goldman Sachsot nem hatotta meg Trump bejelentése, az egyik legnagyobb amerikai bank szerint tovább is 45 százalék az esélye annak, hogy a vámháború recesszióba löki az Egyesült Államokat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!