Drága, értelmetlen és akár veszélyes is lehet a kötelező készpénzezés a kereskedők szerint
A készpénzhasználatról szóló törvénytervezet módosítását kéri a kormánytól az Országos Kereskedelmi Szövetség, írja az OKSZ péntek reggeli sajtóközleménye. A szövetség szerint:
- a tervezet több olyan ponton is kötelezővé tenné a készpénzhasználat biztosítását, ahol arra nincs értelmezhető lakossági igény;
- a megvalósítás nem életszerű;
- indokolatlan költségekbe veri a kereskedőket;
- veszélynek, súlyos biztonsági kockázatnak teszi ki a kiszállításban részt vevő alkalmazottakat;
- hátrányba hozza a magyar cégeket, mert a külföldiekre nem vonatkozik.
Az OKSZ közleménye azt írja, ők is csak a társadalmi egyeztetés keretében találkoztak először a készpénzhasználatról szóló törvény tervezett módosításával, és értetlenül állnak előtte.
Az OKSZ szerint a törvénytervezet nem veszi figyelembe, hogy a kiskereskedelem szereplői eleve a vásárlók igényei szerint alakították ki a fizetési formákat. Ha valahol jelenleg nem adott a készpénzes fizetés lehetősége, az azért van így, mert nincs rá igény, esetleg a készpénzhasználat súlyos problémákat vet fel. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint a javaslat az élet számos területén visszalépést jelentene a lakosság által megszokott megoldásokhoz képest.
Az Igazságügyi Minisztérium április 3-án bocsátotta társadalmi egyeztetésre a készpénzhasználatról szóló törvény módosítását. A tervezet alapján a vállalkozásoknak július 1-től kötelezően biztosítaniuk kell a fogyasztók számára a készpénzes fizetés lehetőségét, a határon átnyúló online tevékenységek mentesülhetnek ez alól.
Orbán Viktor miniszterelnök a februári évértékelőjén beszélt arról, hogy a kormány alkotmányba foglalná a készpénzhasználathoz való jogot. A márciusi Alaptörvény-módosításba valóban bekerült a készpénzhasználat védelme, ami mellett a Mi Hazánk korteskedett hosszú ideje. Eddig csak az állt az Alaptörvényben, hogy „mindenkinek joga van a tulajdonhoz és az örökléshez”, de ez a mondat így egészül ki: „Mindenkinek joga van a tulajdonhoz és az örökléshez, valamint a készpénzzel történő fizetéshez.” A Fideszt ezt azzal indokolja, hogy „egyedül a készpénzforgalom fenntartása biztosíthatja, hogy a gazdaság működése ne váljon teljesen kiszolgáltatottá az elektronikus pénzügyi rendszereknek, amelyek technikai vagy piaci okokból sérülékenyek lehetnek”. Hogy honnan jöhetett az ötlet, és mi értelme lehet, azt ebben a cikkben elemeztük.
A készpénzhasználat és vele a falusi bankautomaták telepítése azóta lett a kormány egyik kiemelt témája, hogy a Fidesz rástartolt a Mi Hazánk szavazóira. A Bankszövetség viszont kevésbé lelkes az elképzeléstől, szerintük drága és rossz irányba viszi a pénzügyi kultúrát.