Kósa Lajos az MNB-ügyről: Ha valaki elmebeteg életmódot folytat, tobzódás, meg luxus, akkor fel kellene szólalni ellene?
Az Európai Központi Bank (EKB) tehet róla, hogy nem születhetett meg az a törvény, amely megakadályozta volna az MNB alapítványában lévő pénzek átláthatatlan kezelését – derült ki abból az interjúból, amelyet Kósa Lajos adott a 444-nek. A Fidesz egyik alelnöke, egykori frakcióvezetője szerint a jegybanki függetlenséget féltve nem járult hozzá az EKB ahhoz, hogy az MNB elnöke Matolcsy György kezdeményezésére létrehozott Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) alapítványhoz juttatott pénzt költésére ráláthasson az MNB felügyelőbizottsága.
„Az alapítványi pénz, az alapítványi pénz, pont. […] Addig közpénz, amíg az alapítvány nem tette be az alapítványba a pénzt. […] Onnantól kezdve ahhoz a pénzhez semmi jogom, közöm, érdekem nincs, el vagyok vágva tőle” – érvelt még 2016-ban Kósa Lajos a mellett a törvény mellett, amely lehetővé tette, hogy évekig ne legyen látható, hogyan úszott el több százmilliárd forint az alapítványból cégvásárlásokba és Matolcsy György közeli körének érdekeltségeibe. Az aggályokra 2016-ban felhívták többen a figyelmet, a kormánypárt akkor kizártnak tartotta, hogy akkora összeget bárki illetéktelenül felhasználna.
Hogy ez mégis lehetséges volt, arról cikkeinket itt, itt és itt olvashatja. Az Állami Számvevőszék hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett.
Kósa szerint politikai felelősségről még korai beszélni, majd a vizsgálat után merülhet ez fel, akár Matolcsy Györgynél is. Az MNB most leköszönt elnöke, az Orbán-kormány korábbi gazdasági minisztere – aki sokáig Orbán Viktor bizalmasának számított, és a kormányfő legutóbb is elismerő szavakkal búcsúztatta őt – vitatja az ÁSZ jelentését.
Kósa az interjúban újra és újra visszatér az EKB-hoz, amely a 2017 körül benyújtott törvénymódosítási javaslatot elutasította – erre korábban hivatkozott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is.
Igaz, a szuverenitását féltő, Brüsszelt rendszeresen támadással vádló kormány hosszú éveken át nem emelt kifogást az EKB elutasító döntése ellen, csak azután, hogy a botrány – a sajtó sajtóként működő részén keresztül – kiderült.
Pedig az interjúban Kósa azt mondja, „nem az alapítványi pénzekkel van probléma, hanem azzal, hogy a felügyelőbizottság, amit a parlament küldött ki azzal, hogy ellenőrizze a jegybankot, az alapítványokat, nem tudta ellenőrizni. Szerettük volna, de az EKB ezt nem engedélyezte, és ez baj volt, mint kiderült.”
Igaz, az látszott kívülről is, hogy a Matolcsy György fiához köthető baráti vállalkozói kör gazdagon részesül az alapítványi pénzekből, és az is, hogy egyre nagyobb lábon élnek, luxusautókat, luxusingatlanokat vásárolnak.
„Úgy érti, hogy általában, hogyha valaki elmebeteg életmódot folytat, mármint ilyen tobzódás, meg luxus, meg nem tudom, akkor fel kellene szólalni ellene?” – kérdezett vissza a politikus.
Szerinte a „becsületesen szerzett pénz” költésébe nincs joga beleszólnia a kormánynak, akkor sem, a valaki „bolondságokra költi”, bár az, ha „valaki hat Ferrarit tart, az nem normális, szerintem”. Az azonban csak később derülhet ki, hogy valóban szabálytalanul jutottak pénzekhez az alapítványból – és vontak be másokat is, hogy az alapítvány kezelője aztán vitatható befektetésekbe tegye –, Kósa szerint azonban meg kell várni az ügyészség vizsgálatát, „és példásan meg kell büntetni azokat, akik loptak, ha valóban eltűnt a pénz”.