Annyira elfajult a vámháború, hogy töredékáron árulják a márkás cuccokat a TikTokon a kínai gyártók

563

Izgalmas fejezet kezdődött a globális vámháborúban azzal, hogy a kínai tiktokkerek olyan videókkal árasztják el a platformot, amelyekben a világ legnagyobb, Kínában gyártató márkáinak márkátlan verzióit kínálják elképesztően alacsony áron, vagy legalábbis ezt állítják. Az NDTV World beszámolója szerint a TikTok algoritmusa bepörgette az Egyesült Államokban ezeket a tartalmakat, így most rengeteg amerikai felhasználó találkozik azzal a feedjében, hogy még a Trump által kivetett óriási vámtételt megfizetve is jobban jönne ki, ha direktben tőlük vásárolna.

A vámháború elfajulása óta Kína legalizálta a „hamisított” termékek értékesítését külpiacra is. A hamisítottat azért tettük idézőjelbe, mert az esetek egy részében legalábbis ezek valójában az igazi termékek, csak még nincsenek ellátva a márkajelzésekkel, így a kínai gyártók rendkívül olcsón tudják őket adni. Kínán belül ezeknek régóta nagy piacuk van, az újdonság, hogy elkezdték külföldi, elsősorban amerikai fogyasztókra célozni a jó minőségű, de márkátlan árukat.

Vannak valóban olcsón megszerezhető cuccok, amelyek ugyanazok, mint a márkásak, ugyanakkor néhány virálissá vált tartalom nem állta ki a tényellenőrzés próbáját. Egy több milliós nézettséget generált videóban egy állítólagos Birkin táskabeszállító beszél arról, hogy egy 34 ezer dollárért (több mint 12 millió forintért) eladott táska előállítási költsége körülbelül 1400 dollár (félmillió forint). Azt is megemlíti, hogy a táskagyártók csak minimálisan részesülnek a haszonból, a luxusmárkák cégei a logó rápakolásával realizálják a profit nagy részét. „Ha nem érdekli a logó, és ugyanazt a minőséget, ugyanazt az anyagot szeretné, akkor csak tőlünk vásárolhat” – mondja a videóban, ami már az X-en is terjed. A Newsweek viszont az állítást ellenőrizve arra jutott, hogy a Birkint és a Kellyt gyártó Hermès továbbra is Franciaországban gyártat, az üzemükben dolgozók egy komoly tanfolyamot végeznek el, mielőtt elkezdhetnek táskákat varrni.

A hullámban azonban olyan hétköznapibb márkák is érintettek, amelyeket tényleg gyártanak Kínában, igaz, ezek egy része sem amerikai, hanem például német, koreai vagy kanadai (Birkenstock, Fila, Lululemon). A cikk szerint ugyanakkor vannak amerikai cégek is (pl. Under Armour vagy a kulacsgyártó Stanley), amelyek termékeit elkezdték olcsóbban árulni a kínai bérgyártók. Az egyik videóban egy beszállító azt állítja, hogy a Lululemon termékek, amelyek jellemzően 100 dollárért mennek, most 5-6 dollárért megvásárolhatók, a divatos Stanley hordozható kávésbögréről pedig azt mondja egy másik tiktokker: „A »drága« Stanley bögréid és táskáid Kínában készülnek, és igazából nagyon olcsón árulják őket. (…) Ne kezdj háborút Kínával!”

Néhány kínai gyártó részletes videókat is terjeszt, amelyeken a gyártási folyamatokat mutatja be, hogy ellensúlyozza azt a vélekedést, miszerint a „Made in China” rossz minőséget jelent. Egyes beszállítók még ingyenes globális szállítást is felajánlottak, és esetenként az importvámokat is átvállalják. Ha sikerül így ügyfélkört szerezni, az mindenképp érvágás lesz az amerikai importőröknek. Az ellentámadással elsősorban Trumpéknak akarnak visszavágni a kínaiak, de mint a fenti felsorolásból látható, maguk a cégek és márkák, amelyek termékeit most ilyen olcsón hirdetik, többségében még csak nem is amerikaiak – úgy néz ki, ők jelentik a harcban a járulékos veszteséget. Kérdés, mekkorát üthet a kínai bérgyártók lépése a ruhapiacon és az amúgy is szenvedő luxuspiacon globálisan.

Az Egyesült Államok és Kína között jelenleg súlyos kereskedelmi háború zajlik: az USA 145 százalékos vámokat vetett ki a kínai árukra, Kína pedig 125 százalékos vámokkal válaszolt. A közelmúltban annyi előrelépés történt, hogy a kínai kereskedelmi minisztérium sürgette az USA-t, általánosságban szüntesse meg a megtorló vámokat, miután az Fehér Ház bejelentette, hogy bizonyos fogyasztói elektronikai cikkeket, például okostelefonokat és laptopokat mentesít a vámok alól. A vámháború kicsit ahhoz hasonlít, hogy ki rántja félre először a kormányt az egymás felé száguldó autók sofőrjei közül, ugyanis mindkét országnak sok vesztenivalója van: Kína 68 százalékkal többet exportál az USA-ba, mint fordítva, így érzékenyebben érinti, ha visszaesik a termékei iránti kereslet ott, Amerikában viszont képviseleti demokrácia van, így ha érdemben megnő az infláció a vámok miatt, a szavazók könnyen Donald Trump kormánya ellen fordulhatnak.

Trump vámjai teljesen felbolygatták a világgazdaság eddig ismert rendjét, az intézkedések hátteréről ebben a cikkben írtunk bővebben.

Frissítés: a cikk eredeti verziójában azt írtuk, hogy a Birkin táskák valódi kínai gyártója szerepel egy virálissá vált TikTok-videóban, ezt később javítottuk, mivel a Birkint máig Franciaországban készítik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!