1,9 százalékkal csökkent a 2025 első negyedévében eladott új autók száma az Európai Unióban az előző év azonos időszakához képest, írja az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA. Márciusban a csökkenés csak 0,2 százalék volt, de a globális gazdasági környezet továbbra is kedvezőtlen és bizonytalan az autógyártók számára, derül ki a sajtóközleményből.
A legnépszerűbbnek a hibrid-elektromos autók számítanak, 35,5 százalékos piaci részesedéssel (az egy évvel korábbi 28,9 százalékos részesedéshez képest). A dízeles autók aránya 12,8 százalékról 9,5 százalékra csökkent, a benzines autóké pedig 35,5 százalékról 28,7 százalékra esett. Az idei első negyedévben az új elektromos autók értékesítése 23,9 százalékkal emelkedett, amivel a részesedése 15,2 százalék (2024-ben 12 százalékos) volt az EU teljes autópiacán.
Az Európai Unió négy legnagyobb piaca közül háromban jelentősen nőtt az új elektromos autók regisztrációja: Németországban 38,9, Belgiumban 29,9, Hollandiában pedig 7,9 százalékkal többet adtak el, Franciaországban viszont 6,6 százalékkal esett az értékesítésük.
Az ACEA adatai szerint Magyarországon 3,8 százalékkal többet, összesen közel 33 ezer új autót adtak el az idei első három hónapban. A dízeles autók eladása 27,8 százalékkal növekedett, a benzineseké 14,2 százalékkal csökkent, az elektromos autók értékesítése pedig 5,2 százalékkal nőtt a tavalyi adatokhoz képest. A dízeles autók aránya 12,8 százalékról 9,5 százalékra csökkent, a benzines autóké pedig 35,5 százalékról 28,7 százalékra esett.
Európában komoly autógyártási túlkapacitások vannak, a gyártók jóval több autót tudnának előállítani, mint amennyit a vevők megvesznek. Nem csoda, hogy az Allianz Trade április közepi előrejelzése a nagyon gyenge, 1,7 százalékos 2024-es növekedés után idénre is csak 1,5 százalékos bővülést vár az európai újautó-eladásokban. A Standard & Poors Global Mobility januári előrejelzése is hasonlóan borús volt, ez alapján alig vagy egyáltalán nem nőhet az eladott új autók száma 2025-ben. Ez nagyon rossz hír azoknak az országoknak, amelyek nagyobb mértékben specializálódtak az autók gyártására, például Magyarországnak.
Az Egyesült Államok által kivetett, illetve potenciálisan szigorított vámok is komoly károkat okozhatnak majd az európai autógyártóknak, mert az európai autógyártás szorosan kapcsolódik az észak-amerikai kontinenshez. Az USA az EU autóiparának második legnagyobb exportpiaca, amely a teljes exportérték mintegy ötödét teszi ki (2023-ban 60 milliárd USD, a gépkocsik volumenét tekintve 12 százalék). Amerika az autóiparra kivetett vámokkal viszont saját magát is lábon lövi, ahogy erről a napokban írtunk.
Az európai autóipar mélyülő válságáról itt írtunk bővebben.