A kiskereskedők szerint visszafordíthatatlan károkat okoz, ha marad az árrésstop

Csak rövid távon fojtja le az inflációt az árrésstop, melynek meghosszabbítása hosszú évekre tönkreteszi a hazai kiskereskedelem működését – írja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) keddi közleményében. A szervezet szerint az intézkedés további termékekre történő kiterjesztése csökkenti a kereskedők nyereségét, vagy tovább növeli az eddig elszenvedett veszteséget, mindez szerintük nem a szektornak a válasza, hanem piaci törvényszerűség.

Átmeneti árcsökkenéseket hozott ugyan az árrésstop az élelmiszereknél, az intézkedés hosszú távú fenntartása viszont az egész gazdaságra káros lehet: „korlátozza a vállalatok fejlesztési lehetőségeit, hosszú távon ellehetetleníti a működésüket, másrészt döntően olyan termékcsoportokat érint, ahol a kicsi az árrugalmasság, ezért az alacsony ár nem jár együtt a forgalom stabil növekedésével” – írja az OKSZ.

„Tekintettel arra, hogy az infláció csökkent, és az árrésstop elérte hatását, a káros hatások elkerülése érdekében – a kormány korábbi érveivel összhangban – az árrésstop kivezetését javasoljuk” – olvasható Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnökének nyilatkozata a közleményben.

Az OKSZ múlt héten arra kérte a kormányt, hogy május végén vezessék ki az árrésstopot, és jelezte, hogy a jövőben szívesen vennék, ha a szektorral is egyeztetne a kormány.

A kormány május 21-én fog dönteni arról, hogy meghosszabbítsa-e a március közepén bevezetett, bizonyos élelmiszerekre vonatkozó árrésstopot, május 7-én pedig arról tárgyalnak majd, hogy a egyéb termékek árrésére is kiterjesszék-e a korlátozást. Az OKSZ keddi közleménye szerint „az infláció csökkentését hosszú távon már az élelmiszer árrésstop sem szolgálja, de a háztartási- és tisztítószerek bevonása az árrésstopba rövid távon sem indokolt”

A kormány még márciusban 10 százalékban maximálta bizonyos élelmiszerek kiskereskedelmi árrését. Mivel az intézkedéssel párhuzamosan nyomást gyakoroltak a kiskereskedőre, hogy más termékek árát ne növeljék, az árréstop komoly veszteségeket okoz az amúgy sem túl nyereséges ágazatnak.

Az árrésstop hatása már elkezdett végiggyűrűzni a kereskedelmi ellátási láncokon, a Spar már levélben kérte a beszállítóit, hogy 5 százalékkal csökkentsenek a beszerzési árakon. Az árstopról több elemzés, többek közt az MNB elemzése is kimutatta, hogy emelték az inflációt, és az árrésstopnál is sokan ettől tartanak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!