Elfogadták az ATM-törvényt, a 13 fős Iborfián is vehetünk majd fel készpénzt ATM-ből

1836

Alkotmányba foglalja az Országgyűlés a készpénzhasználathoz való jogot, a kormány kitalálja, hogy minden településre ATM-et kell telepíteni, megszületik az ezzel kapcsolatos törvényjavaslat, amit a parlament kedd délelőtt 150 igen és 21 nem szavazattal, 1 tartózkodással el is fogadott. Ez az eseménysor alig másfél hónap alatt ment végbe itthon, így hamarosan a legkisebb magyarországi településen is kedvünkre vehetünk majd fel készpénzt.

Minden elemében sántít a törvény

A kedd délelőtt megszavazott törvény indoklása szerint „a modern pénzforgalmi infrastruktúra országos lefedettsége hozzájárul a gazdasági aktivitás erősítéséhez, a pénzügyi tudatosság növeléséhez, valamint a digitális és készpénzes fizetési módok közötti egyensúly megőrzéséhez”. A törvény praktikus, az ATM-ek telepítésére vonatkozó rész szerint:

  • a bankok megállapodhatnak abban, hogy az ATM-et közösen telepítik és működtetik;
  • az adott település önkormányzata köteles ingyenesen megfelelő helyszínt biztosítani az ATM-nek és a feltételek kialakításában együttműködni a bankkal;
  • a bankok abban az esetben is kötelesek ATM-et telepíteni, ha az önkormányzat nem tudja biztosítani a feltételeket.

A nem teljesítő bankokat az MNB megbírságolhatja. Először három hónap alapján lehet bírságot kiszabni, majd minden újabb három hónappal lépcsőzetesen növekszik a büntetés összege. Így jutunk el ötmillió forinttól 150 millió forintig 24 hónap alatt. A törvényjavaslat hatálybalépésekor már meglévő automata üzemeltetését sem szabad megszüntetni, ha ezt egy bank megteszi, kétmilliótól kétszázmillió forintig terjedő bírságot kap.

A bankok ugyan a nyilvánosságban visszafogott és konstruktív javaslattal éltek a kormány felé, a banki szakemberek valódi véleménye sokkal rosszabb, szerintük az egész elképzelés minden elemében sántít, kifejezetten rossz irányba viszi el az ország pénzügyi kultúráját, ráadásul megvalósíthatatlan is. Az érvek között szerepel, hogy a készpénzhasználat drága, a társadalmi költsége nagyjából a GDP 0,8 százaléka. Ha visszaszorítjuk a használatot, akkor ez csökken, ha direkt ösztönözzük, akkor nő. Az ATM-ek telepítése ellen szól az, is hogy egy ekkora infrastrukturális fejlesztés nagyon költséges is, és akár valóban erősítheti a készpénzhasználatot, vagyis nem a jövő irányába ható lépés.

A mostani jogszabály-módosítás azt is biztosítja, hogy akár egy összegben is hozzájuthassanak a havonta díjmentesen felvehető 150 ezer forinthoz.

A Fidesz rástartolt a Mi Hazánk szavazóira

A bankárok szerint ma már Magyarországon is teljesen el lehet boldogulni az elektronikus fizetési lehetőségekkel, ami biztonságosabb, transzparensebb, olcsóbb, a döntés mögött így nyilvánvalóan politikai okok állnak.

Orbán Viktor miniszterelnök adja le szavazatát a parlament ülésén 2025. április 29-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Orbán Viktor miniszterelnök adja le szavazatát a parlament ülésén 2025. április 29-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A készpénzhasználathoz való jog garantálásának kérdését ugyanis a Mi Hazánk már jóval a Fidesz előtt a zászlójára tűzte, alaptörvényt viszont csak kétharmados többséggel lehetett módosítani, így szükség volt arra, hogy a Fidesznek is érdekében álljon ez a módosítás.

A Fidesz pedig most látta erre elérkezettnek az időt, miután szívesen lenyúlná a Mi Hazánk szavazóit – akik az átlagnál jobban idegenkednek a modern csatornáktól –, így ez a lépés leginkább nekik szól. De a Fidesz ezzel a lépéssel egyben Toroczkaiék felé is gesztust tett. Orbán Viktor ezzel akár egy esetleges parlamenti együttműködésnek is megágyazhat, mivel a mostani közvélemény-kutatások szerint a Fideszen és a Tiszán kívül csak a Mi Hazánk és esetleg a DK jutna be a parlamentbe. Jól jöhetnek még Orbán Viktoréknak a Mi Hazánk képviselői a parlamenti szavazásoknál, ha nem lenne meg nekik 2026-ban az újabb kétharmad.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!