Gazdasági dealről tárgyal az amerikai és a magyar kormány a külügyi államtitkár szerint

A magyar és az amerikai kormány tárgyal egy olyan gazdasági megállapodásról, ami ellensúlyozhatja az amerikai vámok negatív hatásait a magyar gazdaságra – erről is beszélt a Reutersnek Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára a londoni magyar nagykövetségen.

Magyar szerint a két ország az űripar, hadiipar és energia területén működhetnek együtt. „Tárgyalunk pár konkrét projektről, ami egy ilyen megállapodás részét képezheti” – mondta az államtitkár, aki szerint sok területen van lehetőség az együttműködésre. Ugyanakkor gyors megállapodásra nem érdemes számítani Magyar Levente szerint, mert most az amerikai kormány „elég elfoglalt”. Magyar a Reutersnek arról is beszélt, szerinte nem biztos benne, hogy valaha a parlament elé kerül az ellehetetlenítési törvény.

Orbán Viktor és kormánya kezdetektől Donald Trump egyik legnagyobb nemzetközi szurkolójának számított, és a miniszterelnök nagy reményekkel várta Trump második kormányzását. Gazdasági szempontból azonban eddig nem jött be a számítása, Trump ugyanis márciusban 25 százalékos vámokat jelentett be az amerikai piacra exportált autókra, aztán április 2-án, a „felszabadulás napján” szinte a világ összes országával szemben vámokat jelentett be, amiket végül, 90 napra, egységesen 10 százalékra „csökkentett” vissza. Több elemzés szerint Magyarország az autókra kivetett vámok egyik legnagyobb vesztese Európában, és az is negatívan érintené a magyar gazdaságot, ha Trump beváltaná azt a fenyegetését, hogy 50 százalékos vámot vet ki minden európai importra.

Azt a magyar kormány is elismeri, hogy az EU tagjaként a vámokról nem tud külön megállapodást kötni az Egyesült Államokkal, hiszen a vámpolitika uniós hatáskör, erről Magyar Levente is beszélt a Reutersnek. Arról Orbán Viktor is többször beszélt az elmúlt hónapokban, hogy az amerikai vámok negatívan hatnak a magyar gazdaságra, márciusban, az MKIK rendezvényén például azt mondta, hogy a vámháborún Magyarország is veszíteni fog a többi EU-s tagállamhoz hasonlóan, az viszont még kérdés, hogy mennyit. A miniszterelnök már akkor arról beszélt, hogy Magyarországnak olyan megállapodást kell kötnie az Egyesült Államokkal, ami a lehető legminimálisabbra csökkenti a vámok hatásait Magyarországon. Áprilisban, a Hont Andrásnak adott interjújában pedig azt mondta, arra számít, hat hónapon belül megállapodást tud kötni az amerikai és a magyar kormány.

Abból, hogy Magyar Levente az űr- és hadiipari együttműködésről beszélt, gyanítható, hogy a kormány kedvenc űr- és hadiipari cége, a 4iG lehet majd a megállapodások középpontjában.

Orbán Viktor tavaly decemberben Mar-a-Lagóban látogatta meg a már megválasztott, de még be nem iktatott Donald Trumpot és az akkor még szövetségesének számító Elon Muskot. Az útra pedig Jászai Gellértet, a 4iG vezetőjét is magával vitte, aki bemutathatta állami informatikai és távközlési megbízásokon növelt cégének műholdprogramját a SpaceX tulajdonosának. A találkozó hírére a 4iG részvényárfolyama is kilőtt, sőt a fotók megjelenése óta kétszeresére nőtt a részvények értéke. A 4iG nemrég még egy nagy lökést kapott a kormánytól, kiderült ugyanis, hogy ez a cég lesz kilenc, eddig állami tulajdonban lévő hadiipari cég többségi tulajdonosa. Erre a hírre aztán a 4iG árfolyama ismét hatalmasat ugrott.

Hogy az energetikai területén milyen megállapodásra utalt Magyar Levente, azt szintén nem tudni, mindenesetre az amerikai kormány nem rejti véka alá, hogy azt szeretné, ha Magyarország sokkal több amerikai cseppfolyós gázt vásárolna a jövőben. Hogy ez hogyan passzol ahhoz, hogy a magyar kormány kitartóan lobbizik az orosz olaj felhasználása mellett, az kérdés.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!